Jesień to niewątpliwie świetny czas na łowienie drapieżników. Wielu wędkarzy, którzy dopiero uczą się spinningu pytają gdzie szukać i jak złowić szczupaka jesienią. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej tematyce. Generalnie, osoby poszukujące drapieżników właśnie w nadchodzącym okresie mają większe szanse na kontakt z nimi. Niemniej jednak trzeba, chociaż w minimalnym stopniu „czytać wodę” i wiedzieć, jakie przynęty najefektywniej kuszą. Sprawdź jak złapać szczupaka i ruszaj nad wodę!
Łowienie szczupaka – dlaczego właśnie jesień?
Nie będziemy owijać w bawełnę i pisać, że ze złowieniem omawianego drapieżnika poradzić sobie może każdy, kto weźmie wędkę, garść przynęt i uda się nad pobliską rzeczkę. Pamiętaj, że masz do czynienia ze słynnym królem wód, który swoją przebiegłością zaskakuje nawet doświadczonych spinningistów. Bez poznania teorii będzie Ci ciężko i dlatego powstał ten poradnik.
Wróćmy do pytania z nagłówka. Otóż łowienie szczupaka w jesieni jest łatwiejsze, ponieważ w tym czasie drapieżniki stają się po prostu aktywniejsze. Starają się przybierać na masie, aby odpowiednio przygotować się do zimy, czyli do czasu, gdy pożywienia w wodzie będzie mniej. Jesień jest więc idealnym czasem na to, aby poznawać życie Esoxów i sprawdzać, w jakich porach najchętniej żerują. W tym czasie nawet narybek szczupaka staje się aktywniejszy i… często pada ofiarą większych osobników!
Pora na rozpoczęcie łowów
Gdy lato ma się ku końcowi ryby drapieżne żerują znacznie częściej i intensywniej niż w czasie upałów. W lecie na łowienie szczupaka można wybrać się wczesnym rankiem lub też o zmierzchu. Zdarzają się oczywiście brania w czasie większego nasłonecznienia, ale bywają one rzadsze. Wraz ze spadkiem temperatury wody w rzekach i jeziorach, okres żerowania ryb drapieżnych znacznie się wydłuża. Wniosek? Szczupak w listopadzie czy październiku atakuje przynęty praktycznie o każdej porze dnia. Możesz spodziewać się efektów nawet w samo południe.
Gdzie poszukiwać tych ryb?
Zarówno słynny Esox lucius jak i inne drapieżniki starają się nie wyróżniać w wodzie. Z tego prostego powodu najwięcej czasu spędzają w zaroślach lub w ich pobliżu. Znasz popularne wędkarskie powiedzenie: „Gdzie patyki, tam wyniki”? Tutaj ta zasada zdecydowanie znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto skrupulatnie obławiać każdy metr kwadratowy i najlepiej robić to wielokrotnie. Efektywne może okazać się prowadzenie przynęty w pobliżu brzegu, równolegle do niego. O technice prowadzenia przeczytasz w kolejnym akapicie. Musisz wiedzieć, że omawiany tu gatunek nie stroni od kanibalizmu. Jeśli więc dostrzeżesz w wodzie narybek szczupaka to warto w tym miejscu spróbować swoich sił.
Jakie przynęty sprawdzają się na jesienne szczupaki u schyłku lata?
Na temat przynęt na omawiane tu drapieżniki, już kiedyś pisaliśmy i link do tego artykułu znajdziesz TUTAJ. Przypominamy, że nie warto bać się większych przynęt, ponieważ szczupak w listopadzie jest w stanie zaatakować przynęty o naprawdę sporych gabarytach. Młodym spinningistom polecamy szczególnie przynęty od Savage Gear ze szczególnym uwzględnieniem serii Cannibal. Praktycznie każdy doświadczony łowca „zębatych” zaczynał od tych przynęt. Na szczególne uznanie zasługują też nieśmiertelne wahadłówki, które okazują się skuteczne wówczas, gdy wszystko inne zawodzi. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak złapać szczupaka to polecamy te rodzaje przynęt:
- Woblery twitchingowe;
- Duże przynęty gumowe;
- Obrotówki w rozmiarze 3 i większe;
- Wahadłówki (Gnom, Alga);
- „Wirujące ogonki”.
Jak złowić szczupaka, czyli prowadzenie przynęt
Nie ma uniwersalnego przepisu na prowadzenie przynęty spinningowej, ponieważ jest ich wiele rodzajów. Zupełnie inaczej należy prowadzić wahadłówkę, przynęty gumowe czy woblery twitchingowe. Zdradzimy jednak pewną regułę, która sprawdza się praktycznie zawsze. Mianowicie, bez względu na rodzaj użytej przynęty nie warto stawiać na zwijanie ciągłe, równomierne i szybkie. Brania przy takim prowadzeniu zdarzają się niezwykle rzadko, więc raczej odradzamy tę technikę.
Jesienne szczupaki za cel najczęściej obierają sobie ofiary, które są słabsze, chore i wolne. Warto więc przy prowadzeniu robić przerwy, kłaść przynęty na dnie i od czasu do czasu podbijać szczytówką. W jednym z artykułów tłumaczymy jak złowić szczupaka metodą twitchingu. Ten poradnik znajdziesz TUTAJ.
Podsumujmy…
Jesienne szczupaki to ryby nieostrożne, głodne i żądne krwi. Wędkarz, który chciałby mieć pierwszy kontakt z tymi słynnymi łowcami narybku, powinien właśnie jesienią udać się na pierwsze łowy. Zachęcamy do testowania różnych rodzajów przynęt i zmiany techniki w przypadku słabych brań. Nie da się ukryć, że spinning wymaga szczególnej cierpliwości i samozaparcia. Jeśli masz taką możliwość to na pierwszą szczupakową wyprawę wybierz się z kimś doświadczonym. Czasami jedna taka lekcja wystarczy, aby zyskać cenną wiedzę, odnośnie tego jak złowić szczupaka. Życzymy więc udanych łowów i zachęcamy do chwalenia się wynikami w komentarzach oraz na naszym facebookowym fanpage’u. Połamania!