Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    Co nowego?

    Tragiczne zdarzenia na polskich wodach…

    30 września 2023

    Jesień to czas szczupaków. Oto przynęty gumowe, które się sprawdzą!

    15 września 2023

    Rekordowy połów. Święty Graal w świecie wędkarzy!

    14 września 2023
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook Instagram
    Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    KONTAKT Z NAMI
    • Wiadomości
    • Porady
    • Wiedza
    • Środowisko
    • Kalendarz brań
    Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    Strona główna » Najbardziej łowne przynęty na szczupaki ostatnich dekad
    Porady

    Najbardziej łowne przynęty na szczupaki ostatnich dekad

    Hubert PankiewiczHubert Pankiewicz23 maja 2022Updated:23 maja 2022Brak komentarzy6 Mins Read
    Facebook Twitter Email
    Przynęty na szczupaki są zróżnicowane i na rynku jest ich dostępnych tysiące
    Źródło: Getty Images
    Share
    Facebook Twitter Email

    Złowienie szczupaka daje zawsze ogromną satysfakcję. Przechytrzenie tego wodnego drapieżnika niestety nie należy do najłatwiejszych wyzwań, przed którymi stają młodzi spinningiści. Poniższy artykuł powstał właśnie z myślą o takich osobach. Poniżej wyjaśniamy jakich sprawdzonych przynęt na szczupaki warto użyć w odpowiednich warunkach, co zdecydowanie zwiększy szanse na branie!

    Reklama

    Obrotówki na szczupaki 

    Przynęty zwane obrotówkami czy wirówkami mają za zadanie imitować owady lub mniejsze ryby. Nurt rzeki lub siła przyciągająca przynętę do brzegu sprawia, że skrzydełka obrotówki wprawiane są w ruch. Bezpośrednio za obrotówką powstają charakterystyczne wibracje, które wyczuwane są przez drapieżniki. W przypadku zębatych powinno się stosować nieco większe modele obrotówek. Warto wybierać przynęty w rozmiarach 3 i większe. W ten sposób dokonamy też selekcji i unikniemy brań zbyt małych przedstawicieli tego gatunku oraz przykładowo okoni. 

    Do polecanych producentów szczupakowych obrotówek zaliczyć można firmy:

    Reklama
    • Mepps;
    • Savage Gear;
    • Polsping;
    • D.A.M;

    Obrotówki występują w wersji z krótkim oraz dłuższym skrzydełkiem (modele long). Spisują się one często w takich momentach, gdy wszystko inne zawodzi. Co ciekawe – wielu wędkarzy twierdzi, że obrotówki to najlepsze na świecie przynęty i łowi tylko nimi. Kolejną deską ratunku przy łowieniu szczupaków okazują się wahadłówki, którym poświęcimy poniższy akapit. 

    Wahadłówki na szczupaki

    Wahadłówka
    Wahadłówka (Źródło: Getty Images)

    Jest to jedna z najstarszych przynęt na szczupaki. Starsze pokolenie niejednokrotnie wykonywało samodzielnie te przynęty, a do produkcji służyły im…łyżki! Wahadłówkami łowi się stosunkowo łatwo. Technika polega na tym, aby posłać przynętę w toń i po jej opadnięciu przyciągać w stronę brzegu. Z racji, że to z reguły dość ciężkie przynęty, można je stosować w wielu warunkach i na różnych głębokościach. Czasami skuteczne okazuje się przerywanie zwijania, lekkie manewrowanie szczytówką, podbicia i zmiana prędkości ściągania przynęty. Do najbardziej łownych wahadłówek zaliczyć można:

    Reklama
    • D.A.M Effzett Roach Spoon;
    • Mepps Syclops;
    • Mikado Gnom;
    • Polsping Alga;
    • Polsping Gnom;
    • Rapala Rattlin’ Minnow Spoon. 

    Powyższe modele są jedynie przykładami tych, które są doceniane przez doświadczonych wędkarzy. W sprzedaży znajdziesz też wiele nowych wersji wahadłówek, które mogą zadziwiać swoją skutecznością. Tak czy inaczej, koniecznie musisz je zabierać ze sobą na swoje szczupakowe wyprawy. 

    Woblery powierzchniowe 

    Maj to czas gdy otwieramy kolejny sezon szczupakowy. W tym miesiącu ryby niechętnie opuszczają tereny tarlisk i często przebywają na płytszych wodach. W takich miejscach warto stosować woblery powierzchniowe. Do najczęściej znanych i używanych zaliczają się Poppery. Jest ich cała masa na półkach wędkarskich, dlatego na pewno wybierzesz coś dla siebie. 

    Reklama

    Z bardziej innowacyjnych przynęt, możesz wybrać słynne już imitacje kaczek (Savage Gear 3D Suicide Duck) czy gryzoni (Savage Gear 3D Rat). Takie przynęty sprawdzają się doskonale również w przypadku dzikich i mocno zarośniętych łowisk, gdzie bardzo trudno łowić innym typem przynęt. Są to jednak dość kosztowne “woblery”, niemniej brania na nie są iście spektakularne! 

    Oprócz dwóch wymienionych przykładów przynęt powierzchniowych warto rozważyć też zakup Megabass Dog-X Diamante. Jest to wobler pływający, który ostatnimi czasy jest doceniany przez wielu łowców szczupaków. 

    Jerki 

    Jerki
    Jerki (Źródło: Getty Images)

    Oprócz klasycznych woblerów posiadających ster można wyróżnić skuteczne woblery bezsterowe. Do takich zalicza się właśnie jerki, które cechuje równa, ale chwiejna praca, przy ciągłym zwijaniu, ale całą swoją magię pokazują przy intensywnym podszarpywaniu. Jerk nagle odskakujący na boki świetnie imituje konającą lub chorą rybkę, która jest dużą pokusą dla szczupaków. Za pracę tych skutecznych woblerów bezsterowych odpowiada ich kształt oraz obciążenie. 

    Pomimo tego, że większość spinningistów stosuje jerki jesienią to jednak wiosna to też dobry czas na wyjęcie ich z pudełka. Najbardziej rozpoznawalnym jerk’iem tych woblerów jest Salmo Slider. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie ten model zapoczątkował erę tych woblerów. Co ciekawe, praktycznie wcale się nie zmienił od samego początku jego powstania. Nie warto zmieniać czegoś, co daje świetne wyniki, a tak jest w przypadku tego modelu. Nie możemy także zapominać o jerkach firmy Dorado. Oprócz wspomnianych warto wyróżnić też Abu Garcia Svartzonker McMy, którego cechą charakterystyczną jest dodatkowy wabik w postaci doczepionego gumowego twistera. 

    Glidery 

    Jedną z odmian jerków są glidery. Wyróżniają się one mocno chwiejną pracą, którą dostrzeżesz nawet w opadzie. Idealnym przykładem szablonowego glidera jest Strike Pro Buster Jerk. Cechują go długie odjazdy na boki oraz obecność grzechotki, która może wabić nawet najbardziej ospałe drapieżniki. W spinningowym pudełku warto posiadać też takie modele jak:

    • Westin Swim Glidebait;
    • Kamatsu Slow Glider;
    • Rapala Super Shadow. 

    Istotną kwestią przy łowieniu powyższymi woblerami jest to, aby nadać im odpowiednią pracę poprzez podszarpywanie przynęty. To może Ci się udać posiadając dość sztywne wędzisko, dedykowane do “jerkowania”.

    Szczupakowe pewniaki – cykady 

    Cykady przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przynęt szczupakowych stosowanych na głębokich zbiornikach i tych z bardzo silnym uciągiem. Cykady wyróżnia drgająca praca, którą można odpowiednio modyfikować. Dzięki specjalnym otworom znajdującym się u góry cykady możliwe jest zmienianie amplitudy drgań przynęty. Cykady są wąskie i smukłe co pozwala na oddawanie dalekich rzutów. Żadną inną przynętą o podobnej wadze nie można wykonywać aż tak dalekich rzutów. Do popularnych modeli cykad można zaliczyć: 

    • Manyfik Cykad;
    • DAM Effzett PEACEMAKER;
    • Spinmad King. 

    Nie możemy zapomnieć o świetnie sprawdzających się cykadach, czy woblerach znanych rękodzielników.

    Przynęty gumowe na szczupaki

    Ten rodzaj przynęt jest zdecydowanie najpopularniejszy, ale przy tym też i najtańszy. Za kilka złotych możesz nabyć naprawdę łowne modele, które zostały wielokrotnie przetestowane przez doświadczonych wędkarzy. Na jesienne i wiosenne szczupaki sprawdzają się zarówno rippery jak i twistery. Stosując te przynęty warto zacząć od dużych modeli i w przypadku braku brań zmniejszać ich rozmiar. Należy pamiętać, że szczupaki bywają ostrożne i czasami konieczne jest poprowadzenie gum kilka razy przez miejsce żerowania drapieżników. Praktycznie każdy gatunek drapieżników cechuje kanibalizm. W związku z tym do łowienia szczupaków skuteczne okazują się słynne Savage Gear Cannibal czy Abu Garcia Beast Pike Shad. Dużą skuteczność wykazują też:

    • Fox Rage Pro Shad;
    • Savage Gear Herring Shad;
    • Westin Shad Teez. 

    Najczęściej stosowanymi i ocenianymi jako najbardziej łowne kolorami są: seledyn i  firetiger, biały/perłowy, a także tzw. “policjant”, czyli biała guma z niebieskimi i czerwonymi elementami (każdy ze starych wyjadaczy ma w swoim pudełku taką gumę, produkowaną przez firmę Relax)

    Testuj przynęty i nie daj się zwariować 

    Świat przynęt szczupakowych jest dość rozległy i nie ma jednej, pewnej przynęty, która zagwarantuje branie metrowego szczupaka. Doświadczeni wędkarze doskonale wiedzą, że nad wodą trzeba eksperymentować zarówno z rodzajem przynęty, jej wielkością, kolorem jak i prowadzeniem. Na częstotliwość brań może wpływać wiele czynników i decydują one też o tym, jaka przynęta danego dnia się sprawdzi. Powyżej wymienione przynęty na szczupaki jednak warto posiadać w swoim przyborniku wędkarskim i cierpliwie je testować. Jeśli jeden z powyższych modeli się nie sprawdzi to nie rezygnuj z niego. Może się okazać, że podczas kolejnej wędkarskiej wyprawy to właśnie ten model da Ci najwięcej ryb. Wiemy jednak, że z przedstawionymi powyżej przynętami, nie powinieneś wrócić “o kiju”. Życzymy więc połamania i metrowych okazów w podbieraku!

    Reklama
    cykady obrotówki porady Spinning szczupak wahadłówki woblery
    Share. Facebook Twitter Email
    Hubert Pankiewicz
    • Website

    TO MUSISZ PRZECZYTAĆ

    Jesień to czas szczupaków. Oto przynęty gumowe, które się sprawdzą!

    15 września 2023 Porady 4 Mins Read

    Jakie ryby biorą we wrześniu?

    28 sierpnia 2023 Wiadomości 4 Mins Read

    Małopolska: 5 łowisk komercyjnych, które musisz odwiedzić!

    4 sierpnia 2023 Porady 5 Mins Read

    Leave A Reply Cancel Reply

    Polecane artykuły
    Wiadomości

    „Sport wędkowy”, czyli narodziny wędkarstwa w Polsce

    11 listopada 2022
    Porady

    Przynęty gumowe z AliExpress

    30 sierpnia 2022
    Środowisko

    O tym, co onegdaj w Vistuli pływało (wideo)

    31 lipca 2022
    Wiadomości

    Kolos z Mostu Pionierów – Gigantyczny Sum złowiony w Szczecinie

    29 lipca 2023
    Porady

    Sprawdzony sposób na suma (wideo)

    25 września 2022
    Środowisko

    Wisła-stan krytyczny. Czy padnie rekord?

    29 czerwca 2022
    Facebook Instagram
    • Regulamin
    • RODO
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    © 2023 Fishing News | Designed by MicroAds.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Add Fishing News - wędkarski portal informacyjny to your Homescreen!

    Add