Noc to świetna pora na połów niektórych gatunków ryb. Wbrew pozorom w nocy warto wybrać się nie tylko na sandacze, sumy czy węgorze, ale także na połów wielu gatunków ryb spokojnego żeru. Wędka, kołowrotek i wiadro zanęty to zdecydowanie za mało, aby spędzić miło czas na nocnym wędkowaniu. Dziś opiszemy, w co warto się zaopatrzyć jeśli planujemy naszą pierwszą nocną wędkarską wyprawę. Jest kilka pozycji, bez których nocna zasiadka może się nie udać. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!
Sprawdzanie sprzętu
Zanim zaczniemy opisywać akcesoria, które przydadzą się podczas sprawdzania jakie ryby biorą nocą to musimy wspomnieć o przygotowaniach sprzętu, a dokładniej o jego przeglądzie. Pamiętaj o tym, że w nocy nie będzie odpowiednich warunków do regulowania fotela, rod-poda czy rozplątywania żyłki lub plecionki. Musisz więc postawić na sprawdzony sprzęt, który Cię nie zawiedzie i ustaw wszystko w okresie gdy jeszcze widoczność jest odpowiednia. W nocnym wędkowaniu sporym ułatwieniem jest, to gdy wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Jeśli wieczorem rozkładasz swój ekwipunek to powinieneś to zrobić z odpowiednim przemyśleniem.
Światło latarki może pozwalać na wykonywanie niektórych czynności, ale nie polecamy wiązania przyponów w takim świetle. Dobrym pomysłem jest więc przygotowanie sobie przyponów znacznie wcześniej. Nieco trudniej mają osoby wędkujące metodą spławikową, ponieważ tutaj zerwanie zestawu będzie wymagało zawiązania haka. Podobnie sytuacja może wyglądać u spinningistów.
Latarka czołowa


Latarka czołowa to gadżet, którego zdecydowanie nie powinniśmy zostawiać w domu jeśli nocna zasiadka wędkarska to nasz plan na najbliższy czas. Od takich latarek wymaga się przede wszystkim niezawodności. Bateria latarki czołówki musi wystarczać na całą noc a sam proces jej ładowania nie powinien trwać zbyt długo. Obecnie większość modeli opiera się o wydajne diody LED, które cechuje długa żywotność i bardzo mocne światło. Sporo nowych czołówek posiada też kilka trybów świecenia co niekiedy okazuje się bardzo przydatne. Możemy przykładowo przełączać się na światło punktowe lub też mocno rozproszone. Polecając producentów dobrych wędkarskich latarek czołowych wyróżnić możemy:
- Jaxon;
- Round Led;
- Oval Led;
- Cree Led;
- Milwaukee;
Odradzamy latarki czołowe za kilkanaście złotych, które znaleźć można w wielu marketach. Z reguły dysponują one zbyt słabą baterią co może okazać się w nocy ogromnym problemem.
Dzwonek, świetlik, sygnalizator
Wędkowanie z użyciem method feeder lub klasycznej metody gruntowej wymaga dużego skupienia i patrzenia na szczytówkę, która sygnalizuje nam brania. W nocy możemy takich ruchów nie dostrzec. W związku z tym warto zaopatrzyć się w jeden z trzech gadżetów: świetlik, sygnalizator lub dzwonek. Karpiarze i ogólnie wędkarze nastawiający się na większe ryby spokojnego żeru raczej wybierają sygnalizator. Podczas brania usłyszymy głośny sygnał oraz dostrzeżemy światło emitowane przez kolorowe diody LED. Cały zestaw dopełni kołowrotek z wolnym biegiem, z którym zbyt często karpiarze się nie rozstają.


Odpowiednikiem elektronicznych sygnalizatorów dla „spławikowców” są z kolei nowoczesne spławiki. Posiadają one kilka diod LED oraz wbudowane, ale wymienne baterie. W czasie nocnego połowu żadne branie nam nie umknie. Początkowo taki gadżet można było zakupić jedynie na zagranicznych portalach aukcyjnych (AliExpress, Alibaba, BangGood). Obecnie można bez problemu znaleźć go także w polskich sklepach wędkarskich.
Parasole ze ściankami lub namioty
Podczas nocnego połowu pogoda może spłatać nam figla. Nagły, ulewny deszcz może sprawić, że nasz relaks przerodzi się w dyskomfort. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą namiot lub mocny parasol. Powinny one zapewniać pełną nieprzemakalność i muszą być stabilnie przytwierdzone do podłoża. Jeśli chodzi o parasole to warto, aby miały one ścianki. Dzięki nim można dodatkowo przymocować parasol i osłonić się od wiatru czy zacinającego deszczu.


W sprzedaży znaleźć można wiele świetnych namiotów karpiowych oraz parasoli wędkarskich, dzięki którym nocna zasiadka będzie znacznie przyjemniejsza. Warto zwracać uwagę na takich producentów jak:
- FOX;
- Anaconda;
- Caperlan;
- JRC;
- Prologic.
Przy zakupie namiotów i parasoli nie zalecamy nadmiernej oszczędności i szukania możliwie najtańszych opcji. Tutaj chodzi nie tylko o komfort wędkowania, ale także o bezpieczeństwo. Niekiedy lepiej dołożyć kilkaset złotych i zakupić sprzęt niezawodny, który posłuży parę lat.
Kuchenki turystyczne
Ten gadżet przyda się nie tylko podczas nocnych połowów, ale także w dzień. Niegdyś kuchenki turystyczne dostępne były w wersji z małą butlą gazową, którą uzupełniano na stacjach. Obecnie jest to już praktycznie niemożliwie i dlatego starsze kuchenki zastępuje się nowymi – na gazowe kartusze. Za kilka złotych można kupić kartusz, którym zasilimy naszą kuchenkę. Nic tak nie pobudza jak świeżo parzona kawa przy wschodzie słońca. Kuchenki turystyczne dostępne są już za kilkadziesiąt złotych więc nie jest to duży wydatek, ale ten sprzęt na pewno zostanie przez nas szybko doceniony.


Dodatkowe akcesoria na nocną wyprawę
Na koniec warto wymienić jeszcze kilka pozycji, które mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie na rybach. Na nocną zasiadkę warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, spray na komary i kleszcze oraz naładowany powerbank. Polecając spray na komary możemy wymienić tutaj preparat Mugga, który występuje w stężeniu deet 9,5 oraz 50%.
Podsumowując
Nocna zasiadka bez dwóch zdań ma swój klimat i warto się wybrać na taką wyprawę. Odpowiednie przygotowanie jest jednak kluczowe i warto się do tego przyłożyć. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek i będziemy mogli skupić się na samym wędkowaniu. Jeśli na miejsce połowów można dojechać samochodem to zawsze lepiej wziąć więcej rzeczy, które potencjalnie mogą nam się przydać nad wodą. Ruszaj i sprawdź jakie ryby biorą nocą!