W ostatnich dniach nad Kanałami Gliwickim i Kędzierzyńskim zawisł cień ekologicznego zagrożenia. Służby odpowiedzialne za ochronę środowiska zostały poinformowane przez wędkarzy o poważnym zagrożeniu. Natrafili oni na zatrważającą ilość śniętych ryb, co rodzi bolesne skojarzenia z ubiegłoroczną katastrofą na Odrze. Sytuacja wzbudziła duże zaniepokojenie wśród wędkarzy i aktywistów organizacji ekologicznych, którzy obawiają się poważnych konsekwencji dla lokalnego ekosystemu. Wojewoda opolski już zareagował, zwołując sztab kryzysowy w celu podjęcia natychmiastowych działań.
Interwencja poselska, obawy wędkarzy i niepewna przyszłość rzek
Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, zapewnia, że wszystkie możliwe środki zostały podjęte w celu zapobieganiu powtórzeniu się katastrofy z ubiegłego roku. Przeprowadzone działania miały na celu ograniczenie negatywnych skutków dla przyrody i zapewnienie długoterminowej ochrony ekosystemu. Jednak wędkarze i aktywiści organizacji ekologicznych wyrażają swoje obawy i wątpliwości co do skuteczności tych działań.
Jak czytamy na stronie pzw.org.pl swoją interwencję poselską przeprowadziła również poseł Wanda Nowicka. Całą treść jej dokumentu, którego adresatem jest Premier Matusz Morawiecki, znaleźć można tutaj: https://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/253408/60/interwencja_poselska_dot_kanalu_gliwickiego
Prawie pół tony śniętych ryb…
Jakub Roszuk, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, podkreśla, że obecna sytuacja jest niepokojąco podobna do wcześniejszych incydentów, które miały miejsce w tych samych miejscach. To wywołuje pytania o przyczyny i działania, jakie należy podjąć, aby skutecznie chronić te wodne obszary. Z kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego wyłowiono już niemal pół tony martwych ryb. Do gatunków dominujących zaliczamy:
Dostrzeżono złote algi. Czy one są problemem?
Z wód wspomnianych kanałów pobrano próbki do badań i wynik nie pozostawia złudzeń.
Oto komunikat przekazany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: „Wyniki próbek z 10 czerwca wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim. Glon mógł się przemieścić wraz z nurtem”.
Do sprawy odniósł się również prof. Andrzej Woźnica, który pełni funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Wody. Oto jego komentarz w tej sprawie: „Złote algi lubią wody słonawe. W sytuacji, kiedy mamy wody słone, to te algi mogą się rozwijać, a jeżeli na to nakłada się duża ilość biogenów, to mamy do czynienia z zakwitem złotych alg”. Źródło: tvn24.pl
Plan działania
Jak wynika z różnych źródeł, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło przeprowadzanie procesów natleniania wody. Poniżej prezentujemy inne rozwiązania, jakie proponują.
2/3 Rekomendowane działania to https://t.co/bP4FNQB1HV.:
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) June 13, 2023
– tymczasowe odcięcie starorzeczy Odry;
– zastosowanie naturalnych barier ochronnych;
– systemowe zarządzanie zrzutami ścieków przemysłowych i bytowych;
– natlenianie wody przy spadku do wartości granicznych.
Bądź na bieżąco
Jako redakcja FishingNews.pl dołożymy wszelkich starań, aby informować o rozwoju sytuacji. Zachęcamy do śledzenia wpisów na naszej stronie WWW oraz na oficjalnej stronie na Facebooku. Link do niej znajdziesz TUTAJ.