Przyglądając się praktykom stosowanym przez wędkarzy z innych krajów można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Jednym z nich jest stosowanie dużych przynęt na szczupaki. W Polsce natomiast, szczególnie starsze grono doświadczonych spinningistów nie decyduje się z reguły na to, aby do agrafki przypiąć gumę większą niż 15 cm. Dlaczego? Wpływa to bowiem na częstotliwość brań. Czy warto łowić szczupaki na duże przynęty?
Większe przynęty to większe ryby?
Stosowanie dużych przynęt to już wędkarstwo selektywne. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Nastawiasz się na połów szczupaka i postawiłeś na Slab Double Curl 21 cm. Wędkujesz ze znajomym, który stosuje Cannibale od Savage Gear o rozmiarze 12,5 cm. Możesz liczyć na to, że ilość brań u niego będzie zdecydowanie większa niż u Ciebie. Jednak dostrzeżesz znaczne różnice w wielkości złowionych okazów. Szansa na złowienia upragnionego metrowego esoxa będzie u Ciebie o wiele bardziej realna niż u znajomego. Nie bójmy się dużych przynęt, ale miejmy świadomość tego, że uzbrajając zestaw w większe gumy musisz sam uzbroić się w…cierpliwość. Może to jednak zaowocować!
Jak dobierać przynęty – selektywne łowienie szczupaków
Tutaj należy zastosować starą, niezawodną taktykę wędkarską – obserwację zbiornika. Niektórzy spinningiści, przygotowując się do zawodów odwiedzają wcześniej zbiornik z wędką i zestawem spławikowym. Dlaczego? Otóż w ten sposób można ocenić, jakich gatunków ryb w danej wodzie jest najwięcej. Złowiłeś sporo płoci? Wzdręg? Czy może okoni? Wyciągnij więc wniosek i zakładaj przynęty spinningowe imitujące wspomniane gatunki. To powinno znacznie zwiększyć Twoje szanse na skuszenie dużego szczupaka.
Początek połowów – jaką gumę wybrać na start?
Jeśli to będzie Twój debiut na nowym zbiorniku to warto zacząć od nieco mniejszych przynęt. Jeśli kilkunastocentymetrowe gumy będą dawały efekt, zwiększaj rozmiar przynęt. W ten sposób sprawdzisz, czy żerujące w tej wodzie szczupaki mają ochotę na coś większego. Zasada jest taka, że jeśli szczupak jest aktualnie w okresie intensywnego żerowania to uderzy w niemal wszystko, co rzucisz w jego okolice. Jednak nie zawsze trafisz na taki właśnie czas.
Stosując duże przynęty masz większą szansę, że skusisz szczupaka, który aktualnie odpoczywa. Co ciekawe, w takim właśnie stanie szczupaki znajdują się najczęściej, a wynika to po części z budowy ich ciał. Mimo tego, że holowanie szczupaków mogłoby sugerować, że są to ryby bardzo aktywne to wcale tak nie jest. Mnóstwo czasu spędzają w jednym miejscu i przygotowują się do ataku, podczas którego tracą mnóstwo energii.
Tu dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli w okolicach takiego szczupaka znajdzie się duża przynęta, prowadzona wolno lub imitująca chorą rybkę to szczupak właśnie w nią uderzy. Wynika to z natury tych drapieżników, które zawsze wybierają osłabione osobniki, a jeśli są one większe, to tym lepiej.
Prowadzenie dużych przynęt i przydatne akcesoria
Reguła jest taka, że dużych przynęt nie powinno się prowadzić szybko. Zostało to częściowo wyjaśnione w powyższym akapicie. Dobrą taktyką jest natomiast prowadzenie asynchroniczne. Co jakiś czas warto nieco przyśpieszyć zwijanie, a następnie pozwolić na spokojny opad. Jeśli przynęta znajdzie się na dnie można kilka razy podbić szczytówką a po chwili wrócić do wolnego zwijania. Ataki często następują przy podrywaniu przynęty z dna oraz w opadzie.
Do łowienia szczupaków dużymi przynętami szczególnie przydatna okazać się może echosonda. Dzięki wynikom z sonaru dowiesz się, na jakiej głębokości aktualnie żerują szczupaki. Warto posyłać przynętę ponad miejsce żerowania. Rozbudowana linia boczna u szczupaków pozwala na wykrywanie ruchu w wodzie, nawet jeśli nastąpił on kilka metrów od drapieżnika.
Słowem podsumowania
Powyższy artykuł miał na celu uświadomienie wędkarzom tego, że nie warto bać się dużych przynęt. Potwierdzić to mogą osoby, którym zdarzyło się wędkować w Szwecji czy Norwegii. Tamtejszych wędkarzy zupełnie nie dziwi stosowanie przynęt 20+ cm. W Polsce jeszcze podchodzi się do nich sceptycznie, ponieważ dużych ryb jest zdecydowanie mniej, ale to właśnie nazywa się selektywne łowienie szczupaków.
Nie skupialiśmy się tutaj na wymienianiu poszczególnych modeli, ponieważ ich skuteczność jest zależna od charakterystyki zbiornika i innych czynników. Wspomnimy tylko, że w wędkarskim pudełku warto posiadać duże białe, czy seledynowe twistery, imitacje większych płoci, czy też szczupaków. Czas na danie im szansy nad wodą!