Lato to dobry czas na wędkarskie wyprawy, ponieważ z reguły wtedy mamy na taką aktywność najwięcej czasu. Letnie połowy metodą spinningową wymagają jednak sporej cierpliwości, ale też wiedzy. Doświadczeni wędkarze wiedzą, w jakich miejscach szukać drapieżników w czasie lata. Niektóre gatunki w czasie upałów przejawiają mniejszą aktywność, a niektóre po prostu trzeba odpowiednio podejść i odpowiednio sprowokować do ataków na nasze przynęty spinningowe. W poniższym artykule znajdziesz informacje, jakich ryb można oczekiwać, łowiąc na spinning latem. Zapraszamy!
Klenie
Gdzie szukać?
Można śmiało powiedzieć, że jest to król lata. Od maja do końca września te ryby przejawiają bardzo dużą aktywność. Większość drapieżników za upałami nie przepada, a w przypadku klenia jest zdecydowanie odwrotnie. Może to w zasadzie wynikać z tego, że klenie zaliczane są do ryb karpiowatych. Podobnie jak karpie, chętnie wygrzewają się w promieniach słońca. W czasie cieplejszych, słonecznych dni pojawiają się dość licznie w pobliżu lustra wody. Gdy upały są zbyt intensywne, to spływają w nieco głębsze partie lub w pobliża przybrzeżnych trzcin i traw.
Jakie przynęty spinningowe stosować?
Tutaj każdy wędkarz się zgodzi, że najlepszą przynętą będą smużaki oraz bardzo małe woblery, które schodzą jedynie kilkanaście centymetrów pod powierzchnię wody. Wybierając smużaki kleniowe warto wybierać imitacje żuków, pływaka żółtobrzeżka, biedronki, chrząszczy czy koników polnych. Z naszego doświadczenia wynika, że letnie klenie chętniej reagują na ciemne kolory. Jeśli woda jest przejrzysta, a aura słoneczna to lepiej wybrać woblery granatowe czy ciemnozielone. Dużą skuteczność wykazują też smużaki zupełnie czarne z delikatnymi wstawkami w kolorze czerwieni lub pomarańczy. Prowadzenie wymienionych przynęt powinno być spokojne, bez pośpiechu i gwałtownych szarpnięć. Wędkarstwo spinningowe i kleń to świetne połączenie!
Okonie
Gdzie szukać?
Te wszędobylskie ryby są aktywne praktycznie przez cały rok. W czasie lata można najłatwiej złowić je w pobliżu molo, pomostów czy przystani żeglarskich. Nie ma chyba spinningisty, który by nie próbował łowienia okoni z pomostu. Trzeba się jednak nastawić, że w takich miejscach łatwiej o zaczepy o ewentualne bojki czy liny do cumowania łódek. Jeśli połów z pomostu Ci się znudzi, to warto sprawdzić, czy w pobliżu nie ma plaży. Nie warto iść z wędką na samą plażę, ale wypatrywać dogodnych miejsc w jej sąsiedztwie. Często uczęszczana plaża to wzniecony podwodny piasek, czyli większa szansa na odsłanianie ukrytych rybich przysmaków. W takim miejscu zbiera się więc drobnica, a największe okonie najczęściej czekają w pobliżu przybrzeżnych trzcin i to tam warto posłać przynęty na okonia.
Jak je złowić na przynęty spinningowe?
Tutaj polecić możemy dwie metody spinningowe, które zyskują ostatnio na popularności. Mowa tutaj o metodzie dropshot oraz o bocznym troku. W czasie lata, przy dużym nasłonecznieniu często widoczność w wodzie jest bardzo dobra. W związku z tym trzeba tak montować zestawy, aby drapieżniki nie dostrzegały ciężarków czy krętlików. Łowiąc na boczny trok, można śmiało pokusić się o przypony metrowe lub tylko nieco krótsze. Warto stosować cienkie haki offsetowe. Jako przynęty sprawdzą się z pewnością małe paprochy w postaci twisterków oraz kopyt. Do metody dropshotowej warto użyć jaskółek. Ta przynęta spinningowa bywa niezawodna na pasiaki. Letnie okonie są dość ostrożne i przy bocznym troku sprawdzi się powolne szuranie paprochem po dnie.
Szczupaki
Gdzie szukać? Szczupakowy spinning latem!
Przeglądając różne kanały wędkarskie w serwisie YouTube czy czytając komentarze w serwisach społecznościowych, można wysnuć wniosek, że szczupaki żerują głównie jesienią. Jednak zdecydowanie nie jest to prawdą. Uprawiając spinning latem, można trafić na dużego szczupaka, nawet w samo południe. Miejscem, w którym warto go szukać, są głębsze dołki, ale też wypłycenia w pobliżu trzcin, gdzie zbiera się drobnica. Warto też spróbować szukać szczupaków w miejscu opisanym w powyższym akapicie. Plaża wabiąca drobnicę to też miejsce, w którym mogą pojawiać się szczupaki. Na rzekach szczupaki najczęściej chowają się w pobliżu zarośniętych brzegów, powalonych drzew oraz za kamieniami. Pozostaje wybrać odpowiednie przynęty na szczupaka i zacząć łowić.
Jaka przynęta spinningowa się sprawdzi?
Tutaj sprawdza się metoda stosowana na szczupaki w jesieni. Warto więc stosować większe przynęty na szczupaka: gumy, wahadłówki czy woblery. Lato to czas pojawiania się owadów nad wodą. W związku z tym warto zabrać nad wodę pudełko z większymi obrotówkami, które warto położyć na dnie i gwałtownie podrywać. Ta przynęta spinningowa bywa niezwykle skuteczna. Brania często występują w czasie opadu obrotówki, gdy skrzydło wchodzi w ruch obrotowy. Na wypłyceniach sprawdzą się natomiast woblery typu whopper plopper oraz powierzchniowe poppery.
Spinning latem – Reasumując…
Uprawiając spinning latem, oprócz powyżej wymienionych gatunków, spotkać się też można z jaziem, pstrągiem, sumem czy sandaczem. Jest to jednak temat na kolejną część artykułu na temat letniego wędkowania spinningowego. Jak wynika z powyższych informacji, nie ma złej pory na wędkowanie spinningowe. Nawet w czasie największych upałów można skutecznie kusić drapieżniki. Skoro już wiesz, gdzie ich szukać to nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać się na letnie połowy. Natomiast ekipa z FishingNews.pl trzyma kciuki za owocne wędkowanie!
Jeden komentarz
Ciekawy artykuł, dodam tylko, że na moich wodach sprawdzają się twistery do łowienia szczupaków latem.