Łowienie ze środków pływających często przynosi o wiele lepsze efekty niż wędkowanie z brzegu. Szczególnie na mocno zarośniętych zbiornikach możesz mieć ten komfort, że podpłyniesz do każdego interesującego Cię miejsca. Zanim jednak będzie to możliwe to musisz zadbać o bezpieczny transport łodzi oraz wcześniejszy prawidłowy załadunek na przyczepie. W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe wytyczne mówiące o tym jak powinna wyglądać jednostka pływająca na przyczepie. Miłej lektury!
Dobierz przyczepę o odpowiednim udźwigu
Kluczem do bezpiecznego transportu łodzi czy pontonu wędkarskiego jest dobranie takiej przyczepy, której udźwig będzie odpowiedni do przewożenia takich gabarytów. Przewożony pojazd nie może też nadmiernie wystawać poza obszar przyczepy. Generalnie w kwestii przewożenia łódek stosuje się zasadę „250+”. Oznacza to, że do wagi łódki powinniśmy doliczać zawsze około 250 kg i dopiero wtedy oceniać czy przewóz jest bezpieczny. Nigdy nie należy przewozić zbyt ciężkiego ładunku na przyczepie, która nie jest do tego przystosowana! Może to stwarzać zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.


Jaką kategorię prawa jazdy musisz posiadać, by przewozić łódź lub ponton wędkarski?
- Do przewożenia łodzi wędkarskiej czy jakiejkolwiek innej nie zawsze potrzebować będziesz specjalnych uprawnień, ale trzeba stosować się odpowiednich przepisów. W przypadku środka pływającego, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg wystarczy kat. B. Jednak pamiętaj, że razem z samochodem cała masa nie może przekroczyć 3,5T.
- Jeśli posiadasz łódkę inną niż lekka i waga z samochodem przekracza 3,5 T, ale nie przekracza 4,25T to wówczas można zgłosić chęć wyrobienia prawa jazdy z kodem 96. Żeby je uzyskać, wystarczy wyrobić profil kandydata kierowcy oraz zdać egzamin praktyczny.
- W przypadku chęci przewożenia większych jednostek konieczne będzie wyrobienie prawa jazdy kat. B+E. Tutaj już nie obejdzie się bez kursu i przebrnięcia przez całą procedurę wyrobienia prawa jazdy. Po wszystkim zyskasz uprawnienia do transportu ładunku o masie całkowitej do 7T.
Bezpieczny transport łodzi to podstawa. Zabezpiecz przewożony ładunek!
Przewożona łódź wędkarska na przyczepie musi być odpowiednio przygotowana do transportu. W związku z tym należy zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą być wprawiane w ruch podczas jazdy. Nie można dopuszczać do takiej sytuacji, że przedmioty znajdujące się na pokładzie łodzi przemieszczają się podczas jazdy, ponieważ mogą w ten sposób naruszać stateczność przyczepy i całego pojazdu. Ważne jest odpowiednie dociążenie przodu przyczepy i odciążenie tyłu. Dlaczego? Zostało to świetnie przedstawione na filmiku, który znajdziesz tutaj.
Łódź wędkarska na przyczepie powinna mieć pozamykane wszelkie włazy i klapy. Generalnie im mniejsze ryzyko występowania ruchu na przyczepie, tym lepiej. Powinniśmy też zadbać o zredukowanie ryzyka zahaczenia elementami wystającymi poza obrys samochodu. Jeśli jednostka pływająca posiada żagle to należy je odpowiednio złożyć i zabezpieczyć. Całość można przykryć odpowiednią plandeką, co ochroni ładunek przed opadami i uniemożliwi ewentualne wypadnięcie elementów konstrukcyjnych poza przyczepę.
Pasy transportowe i plandeki ochronne
Żeby przeprowadzić prawidłowy załadunek na przyczepie, koniecznie trzeba posługiwać się pasami transportowymi. Dobre pasy to takie, których długość i wytrzymałość pozwalają na zabezpieczenie przewożonego ładunku. Pasy, o których mowa koniecznie powinny być wyposażone w napinacz zapobiegający nagłemu odpięciu pasa. Tutaj trzeba też wspomnieć o kolejnej złotej zasadzie bezpiecznego transportu środków pływających. Ta zasada brzmi: Na pasach transportowych się nie oszczędza! Dlaczego? Otóż lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na dobrej jakości pasy transportowe niż kilkaset na naprawę łodzi lub auta innego uczestnika ruchu. Przed wyjazdem przyczepka do pontonu powinna być dokładnie sprawdzona.


Co mówią przepisy ruchu drogowego?
Zanim zdecydujesz się na samodzielny transport łodzi i użyjesz do tego przyczepki do pontonu, powinieneś upewnić się, że jest to legalne. W przepisach ruchu drogowego znajdziesz informacje, że:
- Przewożona łódź nie może przekraczać 3 metrów szerokości;
- Maksymalna wysokość ładunku dochodzić może do 4 metrów;
- Transportowana łódka czy ponton wędkarski może wystawać maksymalnie 23 cm z każdej strony;
- Dopuszczalna masa całkowita przewożonego ładunku nie może przekraczać 750 kg.
Usługi firm transportowych, czy transport łodzi własnym sumptem?
Niektórzy wędkarze posiadający własną jednostkę pływająca i wybierający się na wędkarską wyprawę preferują, aby transport pontonu czy innej jednostki pływającej zrealizował zewnętrzny podmiot. Działają w Polsce firmy transportowe, które mogą zaoferować wspomniane usługi. Czy to ma sens? Opinie są podzielone. Chodzi o to, że w niektórych firmach mogą pracować osoby niedoświadczone w transporcie łodzi, co może skutkować ich uszkodzeniem. Wędkarska brać już wielokrotnie wymieniała się swoimi doświadczeniami z takimi właśnie firmami. Zaletą jest to, że takie firmy posiadają odpowiednie przyczepki do pontonu.
Samodzielne przewożenie łodzi nie jest karkołomnym zadaniem i można sobie odpowiednio zabezpieczyć transportowany ładunek. Nie zniechęcamy do wybierania usług firm oferujących transport łodzi, ale trzeba wziąć sobie do serca tę poradę, aby wybierać sprawdzone firmy, które już długo działają na rynku i zyskują wiele pozytywnych opinii. Jeśli czujesz się na siłach to oczywiście możesz swoją łódź czy ponton wędkarski przewieźć samodzielnie, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.