Listopad to dla wielu wędkarzy miesiąc tymczasowego rozstania z wędką. Nie da się ukryć, że wielu wędkarzy rozpoczyna sezon wiosną, a kończy z występowaniem pierwszych opadów śniegu. My jednak zachęcamy do tego, aby wycisnąć z sezonu jak najwięcej. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Was artykuł mówiący o tym, jakie ryby biorą w listopadzie. Podpowiemy też, w jakich miejscach warto wędkować w tym czasie. Miłej lektury!
Jesień – czy to tylko czas drapieżników?
Wędkując jesienią, a już w szczególności tą późną (przy pierwszych opadach śniegu), nad wodą spotkasz już raczej tylko tych najwytrwalszych wędkarzy. Często są to spinningiści, którzy w tym czasie mają sporą szansę na złowienie pokaźnego okonia, szczupaka czy też sandacza. Feederowców, karpiarzy czy fanów spławika jest już w tym czasie znacznie mniej nad wodą. Czy to oznacza, że ryby w tym czasie nie żerują? Niektóre gatunki wciąż żerują, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać i jaką taktykę zastosować.
Stabilna aura to podstawa
Białoryb jesienią jeszcze bywa aktywny, ale duże znaczenie ma tutaj pogoda. Hmm…Powiecie, że nie odkryliśmy Ameryki, ponieważ pogoda oddziałuje na ryby przez cały rok i stale wpływa na ich aktywność. Oczywiście, że jest to prawdą, ale nigdy nie odczujesz tego tak bardzo, jak jesienią, gdy aura jest wyjątkowo niestabilna. Częste wahania pogody, opady atmosferyczne różnego rodzaju, duża fluktuacja temperatury i intensywności wiatru sprawiają, że ryby spokojnego żeru popadają w marazm. Chcąc wybrać się na połów białorybu jesienią trzeba więc wybierać okresy stabilnej aury.
Jakie ryby biorą w listopadzie w wodach stojących?
Jeziora, starorzecza czy zbiorniki zaporowe to miejsca, w których jesienią możesz złowić następujących przedstawicieli ryb spokojnego żeru:
Gdy temperatura wody spada zbyt mocno to wraz z nią spada aktywność karpia i amura. Brania oczywiście jeszcze się zdarzają, ale trzeba uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości.
Białoryb z rzeki w listopadzie
Ryby spokojnego żeru w czasie jesieni szukają miejsc osłoniętych od wiatru, głębszych i ze spokojnym nurtem. W takich miejscach możesz w listopadzie spotkać pokaźne:
Sporadycznie zdarzają się też brania brzan. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że ten gatunek nie lubi zbyt zimnej wody i staje się w niej mniej aktywny. Podobnie sytuacja wygląda z dzikimi karpiami żyjącymi w rzekach.
Drapieżniki, które złowisz w listopadzie
Jeśli w kontekście drapieżników zapytasz o to, jakie ryby biorą w listopadzie, to umieszczamy dla Ciebie krótką ściągę:
Aktywność drapieżników w czasie jesieni wzrasta z prostego powodu. Starają się nabierać masy przed zbliżającą się zimą. Poszukują więc pożywienia bogatego w białko i tłuszcz. Nie powinno więc budzić podziwu to, że okonie czy szczupaki atakują wówczas bardzo duże przynęty.
Listopad – czas na miętusy!
Im bardziej pogoda zniechęca do wędkarskich wypraw, tym aktywniejsze stają się miętusy. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Miętus jesienią staje się najbardziej aktywny i nie są dla niego przeszkodą silne opady deszczu ze śniegiem czy też mocny wiatr. Trzeba przyznać, że łowienie miętusów to zabawa dla prawdziwych koneserów wędkarstwa oraz tych, którzy za wszelką cenę chcą przedłużyć swój wędkarski sezon.
Okresy ochronne w listopadzie
Pisząc o tym, jakie ryby biorą w listopadzie trzeba dodać informacje o tym, jakich gatunków wówczas łowić się nie powinno. Okresem ochronnym objęte są wówczas takie gatunki jak:
- pstrąg potokowy;
- sieja;
- troć jeziorowa;
- troć wędrowna;
- certa (od zapory we Włocławku do ujścia Wisły);
- łosoś;
- sum.
Jakie ryby biorą w listopadzie – Wnioski
Generalnie jesienią można zaliczyć kilka naprawdę efektywnych wypraw wędkarskich. Wciąż można spodziewać się aktywności wielu ryb spokojnego żeru. Nie trzeba też dodawać, że spinningiści w tym czasie mogą złowić wiele pięknych okazów. Zalecamy, aby odpowiednio śledzić i analizować prognozę pogody i właściwie przygotowywać się na wyprawy. Nie zapominaj też o ciepłej odzieży, a jeśli przytrafi Ci się problem zamarzających przelotek to odsyłamy do TEGO artykułu. Połamania!