Opisując na naszej stronie poszczególne gatunki ryb, przyszedł w końcu czas na omówienie jednego z tych najpiękniejszych. Dziś naszym tematem przewodnim będzie ryba lipień. Zachwycająca swoim wyglądem, nierzadko kuszona przez muszkarzy, a dla wielu ryba wręcz enigmatyczna. Jej złowienie bywa nie lada wyczynem i dlatego powstaje ten artykuł. Dowiesz się, gdzie te ryby występują najczęściej, jakie przynęty je skutecznie kuszą oraz jaką metodę wędkarską warto zastosować. Sprawdź!
Podstawowe informacje
Łacińska nazwa tej ryby to Thymallus thymallus. Przez wędkarskie grono, przedstawiciel tego gatunku nierzadko nazywany jest kardynałem, co wynika ze specyficznego koloru tej ryby. Lipień jest rybą zaliczaną do łososiowatych i jest jednym z mniejszych przedstawicieli tejże rodziny. W Polsce mamy szansę na złowienie tej ryby, ale tylko w wybranych częściach kraju. O tym opowiemy jednak później. Czas na opis wyglądu.
Jak wygląda lipień?
Oto najważniejsze cechy dotyczące wyglądu lipieni:
- Dorosłe osobniki mierzą z reguły około 30 cm. Sporadycznie zdarzają się jednak przyłowy okazów mierzących nawet 50 cm;
- Waga tych ryb raczej nie przekracza 1 kg;
- Ciało jest smukłe, głowa stosunkowo drobna, a otwór gębowy o małej średnicy;
- Grzbiety u tych ryb przybierają kolor zielonkawy pomieszany ze srebrnym, a u dużych osobników również boki przybierają zielony odcień;
- Łuski mocno osadzone z wyraźną, charakterystyczną ciemną smugą na bokach;
- Płetwa grzbietowa ponadprzeciętnie duża, przyozdobiona czerwonymi i czarnymi plamkami.


Gdzie występują lipienie?
Na naszym kontynencie lipień występuje dość licznie, ale raczej w północnej jego części. Znaczne stada spotkasz w rzekach Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w krajach skandynawskich. Ten gatunek nie przepada za zbyt ciepłą wodą. W związku z tym w Polsce występuje głównie w zimnych wodach górskich oraz w niektórych rzekach na północy kraju. W wodach stojących ta ryba występuje niezwykle rzadko. Polskie rzeki, w których spotkasz lipienie to m.in.:
- San;
- Dunajec;
- Ropa;
- Bóbr;
- Parsęta;
- Łeba.
To oczywiście jedynie przykłady. Górskie wody bywają tak nieprzewidywalne, że można czasami spotkać lipienie w miejscu, w którym totalnie się ich nie spodziewamy.
Kraina Pstrąga i Lipienia
Każdego roku Polski Związek Wędkarski udostępnia w sieci nowy Informator Wód Krainy Pstrąga i Lipienia. Jest on z reguły publikowany na podstronach PZW początkiem stycznia i przedstawia wykaz takowych wód w poszczególnych okręgach. Warto się z tymi danymi zapoznać, a my TUTAJ odsyłamy do strony z tymi wykazami.
W jakich miejscach szukać tych ryb?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Te ryby żerują w różnych miejscach w zależności od pory roku. Jeśli temperatura wody spadnie dość mocno, największe ławice zaczynają schodzić na niższe partie rzek. W czasie lata szukają one miejsc znacznie płytszych, z mocniejszym nurtem i dobrze natlenioną wodą.


Czym żywi się lipień?
Lipień to ryba zaliczana do drapieżnych, ale trzeba przyznać, że jego menu znacznie się różni od menu szczupaka czy sandacza. Z racji tego, że otwór gębowy u omawianych tutaj „kardynałów” jest bardzo mały, to na polowania na narybek decydują się jedynie dorodne lipienie. Większość przedstawicieli tego gatunku zadowala się larwami różnych owadów, ślimakami, małymi raczkami i innymi skorupiakami. Ofiarą lipieni często padają też chruściki czy dendrobeny oraz oczywiście wszelakie owady, które latają nad lustrem wody.
Jaką metodą łowić lipienie?
W zasadzie są tylko dwie metody, które można polecić wędkarzom, których celem jest złowienie przedstawicieli omawianego tutaj gatunku. Te metody to oczywiście muszkarstwo oraz spinning. Pamiętajmy o tym, że wymiar ochronny wynosi tutaj 30 cm, a dobowy limit to 3 sztuki na osobę. Z kolei okres ochronny lipienia przypada na czas między 1 marca a 31 maja.


Najlepsze przynęty na lipienia
Z racji tego, że lipienie mają małe otwory gębowe, to w przypadku spinningu należy stosować bardzo małe przynęty. Z pewnością sprawdzą się tutaj:
- małe raczki (o których pisaliśmy TUTAJ);
- niektóre cykady;
- mniejsze modele obrotówek (rozmiary 00 oraz 0, przykładowo Mepps XD);
- imitacje wormów i małe przynęty gumowe np. FishUp Tanta
W przypadku wędkarstwa muchowego mamy szeroki wachlarz nimf, streamerów i innych sztucznych przynęt.
Lipień – Rekord Polski kwestią sporną?
Zgodnie z danymi, jakie udało nam się pozyskać, obecnie obowiązującym rekordem co do wielkości złowionego w Polsce lipienia jest okaz mierzący 52 cm. Po zważeniu tego okazu waga wskazała 1,28 kg, co jest imponującym wynikiem w przypadku lipieni. Wędkarzem, któremu udała się ta sztuka, był Jerzy Duch. Rekord nie został pobity od 1999 roku.


Można się spotkać również z informacją mówiącą o tym, że aktualnym rekordem jest lipień złowiony przez Edwarda Bracha w 1971 roku. Z kolei wędkarze łowiący te piękne ryby dość często publikują zdjęcia złowionych okazów opatrzone opisem, który mógłby sugerować pobicie wspomnianych rekordów.