Omawiając różne gatunki ryb, przyszedł czas na kolejną pozycję. Dziś tematem naszego artykułu będzie krąp, czyli ryba, z którą spotykało się już wielu wędkarzy. Jednak z rozpoznawaniem przedstawicieli tego gatunku bywa różnie i dlatego postanowiliśmy opisać, jak wygląda krąp i przedstawić miejsca, w których najczęściej występuje. Z racji tego, że piszemy głównie dla wędkarzy, to nie zabraknie wzmianki o tym, na co bierze krąp. Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda krąp?
Są to ryby o niezbyt imponujących gabarytach i największe osobniki osiągają około 30 cm długości. Waga tych ryb z reguły oscyluje w okolicach 0,5 kg. Od każdej reguły zdarzają się wyjątki i tak jest i tym razem. Nic więc dziwnego w tym, że czasami zdarza się okaz, który osiąga nawet 1 kg, ale to raczej rzadkość.
Ciało przedstawicieli tego gatunku jest mocno wygrzbiecone, a jego boki są spłaszczone. Z tego powodu dochodzi do mylenia z leszczem. Różnice przedstawimy w kolejnym akapicie. Tymczasem warto dodać, że dorosłe okazy mają duże łuski i wzdłuż linii bocznej powinno być ich około 50. Cechą charakterystyczną dla omawianych ryb jest natomiast niebiesko-szary grzbiet połączony z białym brzuchem i osadzonymi nań płetwami w kolorze szaro-pomarańczowym.
Krąp a leszcz – poznaj 3 główne różnice!
Pomylić tytułową rybę z leszczem zdarza się nawet doświadczonym wędkarzom. Oto główne różnice w wyglądzie tych ryb:
- Krąp posiada płetwy brzuszne w kolorze szarym, ale z dodatkiem barwy pomarańczowej lub nawet czerwonej. Płetwy leszcza są natomiast szare, a czasami wręcz czarne;
- Otwór gębowy jest tu znacznie mniejszy niż u leszcza. W przypadku przedstawicieli tego drugiego gatunku dodatkowo dochodzi do wysuwania się tegoż otworu. Widać to zarówno przy pobieraniu pokarmu jak i przy samym wypinaniu ryby w podbieraku;
- Płetwy tych dwóch gatunków różnią się od siebie nie tylko kolorem. Jeśli się dobrze przyjrzysz, to zauważysz, że płetwy krąpia mają mniej promieni i są one raczej regularne, równej długości. Leszcz ma tych promieni i są one znacznie dłuższe.
Gdzie żyje krąp? Najczęstsze miejsca występowania
Wspomniane przypadki mylenia tej ryby z leszczem wynikają w dużym stopniu z tego, że oba gatunki żerują w podobnych miejscach. Jakich? Odpowiadając na pytanie gdzie żyje krąp trzeba wspomnieć przede wszystkim o największych polskich rzekach, czyli Wiśle i Odrze. Z racji dość wątłej budowy, ryby te nie preferują miejsc o silnym uciągu. Większe jest więc prawdopodobieństwo kontaktu z tą rybą na wodach nizinnych niż w rzekach górskich.
Tytułowa ryba zalicza się do stadnych i większe ławice spotkasz często w miejscach, gdzie rzeka zmienia swój charakter ze spokojnej w tę o mocniejszym nurcie. Ryby będą żerowały na odcinku spokojniejszym, kilka metrów od miejsca znacznego przyśpieszania nurtu. Dobrym miejscem połowu będą więc główki ostróg. Warto też pomyśleć o obławianiu miejsc za różnymi tamami, większymi głazami czy powalonymi drzewami.
Na łowienie krąpia nastawiać się też można na jeziorach. Mając to w swoim zamiarze, warto udać się na zbiorniki z piaszczystym, lekko mulistym dnem. Poszukuj miejsc osłoniętych od wiatru, spokojnych. Jeśli dostrzegasz przybrzeżne grążele i dołki w ich pobliżu, to zdecydowanie są to miejsca, które warto sprawdzić. Dobrą taktyką jest obławianie miejsc, co do których masz pewność, że występują tam leszcze, wzdręgi czy płocie.
Odżywianie, czyli co je krąp?
Młodsze osobniki początkowo żywią się planktonem. Wraz z rozwojem, przedstawiciele tego gatunku zaczynają zmieniać swoją dietę na bogatszą w białko. W związku z tym ofiarami tych ryb padają najczęściej:
- ślimaki;
- dżdżownice;
- ochotka;
- drobne skorupiaki;
- larwy owadów.
Pytając o to, co je krąp można więc śmiało powiedzieć, że praktycznie wszystko to co inni przedstawiciele ryb spokojnego żeru. Warto wziąć to pod uwagę wybierając przynęty na krąpia.
Tarło krąpia – w jakim przypada okresie?
Młode osobniki są zdolne do rozmnażania dopiero po około 3-4 latach. Tarło krąpia przypada najczęściej na czas późnej wiosny. Dorosłe osobniki składają ikrę od kwietnia do końca lipca. Trudno jednoznacznie określić kiedy tarło krąpia się zaczyna, a kiedy kończy, ponieważ tutaj dużą rolę odgrywają warunki pogodowe oraz miejsce, w którym te ryby żerują. Jako ciekawostkę warto dodać, że te ryby są zdolne do składania ikry więcej niż jeden raz w ciągu tarła. Takie zjawisko nie występuje w polskiej ichtiofaunie zbyt często.
Jak złowić krąpia?
Wyjaśniając kwestię, jak zwabić krąpia trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to ryba zbyt wymagająca. Do nęcenia sprawdzą się słodkie zanęty, które stosujemy na takie ryby jak leszcz, karp czy płoć. Dobrze sprawdzić się może zanęta o zapachu:
- miodu;
- piernika;
- truskawki;
- wanilii;
- czekolady.
Nastawiając się na łowienie krąpia na rzece, warto używać gliny wędkarskiej, która opóźni proces uwalniania zanęty. Jako dodatek warto stosować pinkę, białe robaki lub posiekane dendrobeny. Na jeziorach oraz rzekach o spokojnym nurcie dobrze sprawdzi się method feeder lub klasyczna metoda gruntowa. W przypadku feedera używanego na jeziorach warto zastosować bardzo drobny mikropellet, który można łączyć ze słodką zanętą. Na rzece można też z powodzeniem łowić omawiane ryby na przepływankę.
Jaka przynęta na krąpia?
Nawet doświadczeni wędkarze często pytają, na co bierze krąp oraz jak zwabić krąpia w nęcisko. Temat zwabiania poruszyliśmy w powyższym akapicie, a teraz skupmy się na przynętach. Generalnie, najlepiej sprawdzić się mogą przynęty naturalne. Warto więc wybierać takie przynęty na krąpia jak:
- mniejsze dendrobeny;
- białe robaki;
- ochotkę podawaną w pęczkach;
- pinki.
Warto pomyśleć o zabarwianiu białych robaków przy użyciu kurkumy. Martwe robaki warto stosować jako dodatek do zanęty. Oprócz propozycji z powyższej listy warto dodatkowo zastosować ziarna na haku. Doskonale sprawdzi się tutaj pęczak lub gotowana i konserwowa kukurydza. Dużym uznaniem wędkarzy cieszą się również aromatyczne pasty oraz ciasta wędkarskie.