Niektóre gatunki ryb są szczególnie cenione przez wędkarzy w naszym kraju. Do nieco mniej popularnych, ale przy tym pięknych ryb zaliczyć można certy. W ostatnich latach ich populacja w polskich rzekach znacznie spadła. Wiele czynników może wpływać na tę niekorzystną dla ryb i wędkarzy zmianę. Głównym celem tego artykułu będzie jednak szczegółowe opisanie tych ryb, wyjaśnimy jak je rozpoznawać i na jaką metodę certa da się złowić. Miłego czytania!
Certa ryba naszych rzek – krótki zarys gatunku
Jest gatunkiem, który zaliczany jest do karpiowatych. Pod względem gabarytów te ryby jednak znacznie się od karpi różnią, ponieważ dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 40 cm. Najczęściej spotykać można osobniki osiągające około 30 cm. W Polsce występują one w większości rzek oraz w wielu jeziorach. Generalnie w Europie jest to ryba bardzo popularna i występuje w zarówno na Półwyspie Bałkańskim jak i w Skandynawii. Wiele osobników spotykać można też w jeziorze Ładoga, które uchodzi za największe jezioro w Europie. Certa występuje w odmianach wędrownych oraz niewędrownych. Te pierwsze osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 lat i wówczas udają się na tarło w górskie odcinki.
Jak wygląda certa ryba?
- Są to ryby smukłe. Ich ciało jest podłużne z nieco spłaszczonymi bokami;
- To, co wyróżnia omawiany gatunek to pozbawiony łusek kil oraz brak łusek na grzbiecie;
- Ogon certy jest dość mocno wyeksponowany poprzez wyraźne wcięcie przy płetwie ogonowej;
- Boki tej ryby przybierają kolor srebrzysty, natomiast grzbiet jest ciemny. Można uznać, że kolor grzbietu jest szaro-niebieski;
- Oczy u tych ryb przybierają najczęściej kolor brązowy lub szary;
- Warto dodać, że płetwy brzuszne u tej ryby z reguły przybierają kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony;
- Podobnie jak u leszczy, samce w czasie tarła pokrywane są charakterystycznymi tarłowymi wypustkami.
W jakich rzekach najłatwiej spotkać te okazy?
W Polsce omawiane w tym artykule ryby występują przede wszystkim w dużych rzekach. Zalicza się do nich Wisłę Odrę, Bug, San czy Wartę. Można spotkać je również w dopływach tych rzek. W czasie tarła osobniki przemieszczają się w górskie rejony i to właśnie tam zakładają gniazda tarłowe. Na Podkarpaciu istnieje nawet szczególnie strzeżone miejsce na rzece Sanoczek, w którym corocznie zbiera się mnóstwo osobników odbywających tam tarło. Podobna sytuacja ma miejsce na rzece Osławie. Zmniejszenie populacji cert w Polsce sprawia, że w okresie tarła konieczna jest wzmożona ochrona Państwowej oraz Społecznej Straży Rybackiej.
Gdzie łowić certy?
Ryby te upodobały sobie wody ze spokojnym nurtem. Nawet jeśli udajemy się na połowy w górskich rejonach to i tak warto szukać takich miejsc, w których woda jest głęboka i płynie leniwie. Szczególnie cenionym dnem dla omawianego gatunku jest dno żwirowe i kamieniste. W mulistych odcinkach rzek raczej osobników tych nie spotkamy. Doświadczeni wędkarze twierdzą, że certa często żeruje w miejscach, gdzie łowi się brzany. Idealnymi miejscami okazują się więc rzeczne rynny i dołki. Wielokrotnie te ryby łowiono też przy zetknięciu wody spokojnej z mocniejszym nurtem.
Okres i wymiar ochronny
Tarło certy przypada na okres jesienny. W większości okręgów okres ochronny ustalany jest na czas od 1 września do końca listopada. Zawsze trzeba jednak dokładnie sprawdzać przepisy, zanim zdecydujemy się na połów tych ryb. Jeśli chodzi o wymiar ochronny to z reguły wynosi on 30 cm. Limit dobowy dotyczący zabierania cert ustalono na 5 sztuk, tak samo jak w przypadku świnki.
Kiedy certa bierze najchętniej?
Nie bez powodu właśnie teraz piszemy na temat tych ryb. Miesiące letnie, a szczególnie sierpień jest idealnym czasem na połów tych ryb. Z racji tego, że te ryby przebywają długą drogę do gniazd tarłowych, to próbują przybrać na wadze i zyskać jak najwięcej energii przed podróżą. Jeśli nigdy nie złowiłeś certy to w sierpniu będzie ku temu idealna okazja. Warto dodać, że tutaj, podobnie jak u innych ryb karpiowatych występuje duża ostrożność przy pobieraniu pokarmu. W związku z powyższym trzeba uzbroić się w cierpliwość na czas połowów.
Metoda połowu i sprawdzone przynęty na certy
Z racji, że omawiane osobniki to ryby karpiowate to polecanymi metodami połowów będą metody spławikowa i gruntowa. W rzekach warto stosować zanętę z grubszymi frakcjami, aby ograniczyć wabienie drobnicy. Certy można skutecznie wabić słodkimi, aromatycznymi zanętami, które stosujemy na karpie czy leszcze. Brania pojawiają się też przy zanętach serowych używanych przy łowieniu brzan. Jako przynęty sprawdzą się głównie:
- białe i czerwone robaki;
- drobna kukurydza podana na małym haku;
- ser żółty.
Podsumowując
Certy to ryby, które potrafią dać mnóstwo frajdy dla łowiących sportowo. Jeśli trafimy z zanętą to możemy liczyć na częste i intensywne brania. Certa to ryba płochliwe i często wypluwa przynęty wraz z hakiem. Warto o tym pamiętać i odpowiednio dostosować swój zestaw. Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość żyłki, wielkość haka oraz ekspozycję przynęty. Z czasem na pewno przyjdą efekty. Życzymy połamania kija i zapraszamy na nasz fanpage!