Leszcz to ryba, która dla wielu wędkarzy jest celem wypraw, do których starannie się przygotowują, ustalając między innymi najlepsze metody łowienia leszcza. Sukces przy łowieniu tego gatunku zależy między innymi od okresu w roku, a także miejsca połowu.
Leszcze to jedne z najbardziej popularnych ryb, które można znaleźć w Polsce. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest wysuwanie otworu gębowego podczas poszukiwania pokarmu. Służy on do odsysania mułu z dna zbiornika, który następnie jest wypluwany.
Jak wyglądają leszcze?
Dorosłe osobniki leszcza mają białawy brzuch i biało niebieskie płetwy. Ciało ryby jest bocznie spłaszczone i pokryte dużymi, łatwymi do usunięcia łuskami. Leszcze mogą osiągać długość nawet ponad 70 centymetrów i wagę około 6 kilogramów. Natomiast nawet wędkarze wiedzący, jak złowić leszcza, łowią przede wszystkim osobniki ważące do 3 kilogramów. Ciekawostką jest, że w trakcie tarła, na ciele samca pojawiają się specyficzne, twarde wypustki.
Gdzie występują leszcze?
Planując wyprawę na leszcze, warto wiedzieć, gdzie znajdują się najlepsze miejsca do połowu tej ryby. Wprawdzie jest to pospolity gatunek, który występuje niemal na całym kontynencie europejskim, a także w Azji, ale najczęściej można go spotkać w stojących lub wolno płynących wodach nizinnych akwenów. To ryba, która preferuje dolne partie rzek, gdzie znajduje pożywienie. Wiedząc, gdzie żyją leszcze , można lepiej wybrać miejsce połowu. Najlepsze miejsca to spokojne odcinki większych rzek, czy jezior, a także starorzecza.
W Polsce leszcze można łowić między innymi w:
Kiedy i jak łowić leszcze?
Leszcz jest rybą, którą właściwie można łowić przez cały rok. Natomiast warto wiedzieć, kiedy leszcz bierze najlepiej. Pozwala to wybrać taki okres połowu, gdy brania będą najlepsze. Bardzo dobrym czasem na łowienie jest moment bezpośrednio przed tarłem. Dochodzi do niego, gdy temperatura wody zaczyna osiągać od 12 do 16 stopni Celsjusza. Obecnie jest to najczęściej pierwsza połowa czerwca, ale do tarła może dojść, także w maju.
Przy łowieniu stosuje się dwie główne metody, czyli:
Szczególnie ustawienie spławika jest proste, gdyż przynętę ustawia się minimalnie nad dnem. Natomiast przy gruntowej metodzie stosuje się nieduże i precyzyjne wędki. Przynęta podawana jest na dnie. Stosować można także niezbyt długie przypony. To, jak szybko zwabić leszcza, zależy także od zanęty. Zdecydować można się na te gotowe. Świetnie sprawdzają się zanęty o zapachu piernika.
Leszcz na spinning? To może się udać!
Leszcz to wprawdzie ryba spokojnego żeru, ale potrafi atakować również narybek. W związku z tym nierzadko przytrafiają się brania leszcza na przynęty spinningowe. Potwierdzić to mogą szczególnie ci spinningiści, którzy preferują łowienie w wersji lekkiej, czyli UL (ultra light). Jeśli założysz bardzo małą przynętę gumową lub obrotówkę, czy też małego woblera to leszcz chętnie zaatakuje. Zainteresowanie takimi przynętami potwierdza fakt, że złowione w ten sposób leszcze mają kotwice czy haki prawidłowo zapięte za dolną lub górną wargę.
Leszcze „kapotniki” – częsty przyłów spinningowy
Zarówno leszcz, jak i karp to gatunki nierzadko łowione z użyciem przynęt spinningowych, ale za tzw. kapotę. Jest to oczywiście grzbiet ryby, który zostaje przebity wówczas, gdy ryba znajdzie się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Takie przyłowy zdarzają się najczęściej przy łowieniu woblerami, ponieważ mają one kotwice umieszczone w dolnej części. Jeśli wobler nie schodzi do samego dna i jest prowadzony nad ławicą ryb spokojnego żeru to łatwo o przypadkowe zahaczenie za grzbiet.
Jaką przynętę stosować na leszcza?
Leszcze występujące w różnych akwenach, mogą mieć inne gusta. Łowiąc na nieznanym łowisku, często trzeba eksperymentować z przynętami.
Przy łowieniu dużego leszcza można postawić na żywą i naturalną przynętę jak:
- białe i czerwone robaki,
- kukurydza.
Decydując się na zanętę, warto postawić na dedykowaną. Natomiast nęcenie leszcza może opierać się na wykorzystaniu, choćby zanęt zaprojektowanych dla ryb karpiowatych. Jednak mająca nieco słodszy smak zanęta dedykowana będzie skuteczniejsza. Trafnym wyborem jest także wzbogacenie zanęty z ziarna konopii. Konopie „przeczyszczają” ryby i dzięki temu, dłużej utrzymują się w łowisku.
Jak przyrządzić leszcza?
Nie da się ukryć, że wielu wędkarzy łowi ryby w celach konsumpcyjnych. Oczywiście nic w tym złego, jeśli zachowamy umiar w zabieraniu ryb oraz przestrzegamy przepisów. Jeśli więc piękny leszcz wyląduje w naszym podbieraku to zapewne zrodzi się pytanie, jak przyrządzić leszcza, aby zachwycał swoim smakiem. Poniżej przedstawiamy trzy najprostsze przepisy.
Wersja smażona
- Rybę dokładnie czyścimy i płuczemy pod bieżącą wodą;
- Filety starannie nacieramy solą z obu stron;
- Przyrządzamy emulsję z oleju, lubczyku, pieprzu ziołowego i skórki z cytryny;
- Pokrywamy filety przyrządzoną emulsją i odstawiamy na 60 minut;
- Na patelni rozprowadzamy sporą ilość oleju i smażymy filety na chrupiąco z każdej strony.
Leszcz wędzony
Nie wiedząc, jak przyrządzić leszcza można zdecydować się na jego uwędzenie. Oczywiście koniecznym do spełnienia warunkiem jest posiadanie wędzarni. Jeśli takową posiadasz i chcesz przyrządzić pyszną rybę, to poniżej znajdziesz przepis.
- Wycinamy filety lub usuwamy z tuszki wszystkie łuski. Rybę dokładnie płuczemy;
- Przyrządzamy solankę w proporcjach 70 dkg soli na 1 litr wody. Rybę umieszczamy w tej zalewie na całą noc;
- Kolejnego dnia rybę wyjmujemy z solanki, osuszamy ręcznikiem papierowym i zawieszamy w przewiewnym miejscu na około 2 godziny;
- Nagrzewamy wędzarnię do 40 stopni Celsjusza i w tej temperaturze suszymy rybę przez godzinę;
- Po tym czasie podnosimy temperaturę do 60 stopni i wędzimy przez 3-4 godziny. W ostatnim etapie podnosimy temperaturę do 100 stopni i wędzimy przez 20 minut.
Leszcz z piekarnika
Jeśli nie wiesz, jak przyrządzić leszcza a chciałbyś zrobić to naprawdę dobrze, ale przy małym nakładzie pracy to warto zdecydować się na pieczenie w piekarniku. Ten sposób jest bardzo szybki i w zasadzie trudno coś tutaj popsuć. Oto przepis:
- Rybę dokładnie czyścimy, płuczemy i osuszamy ręcznikiem papierowym;
- Przygotowujemy mieszankę przypraw i ziół. Nacieramy tuszki i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym;
- Przed włożeniem do piekarnika skrapiamy leszcza sokiem z cytryny, pomarańczy lub limonki. Zapobiegnie to przesuszeniu ryby;
- Możemy zdecydować się również na pieczenie w rękawie. Warto wówczas w rękawie umieścić warzywa;
- Rybę należy piec przez pół godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Krótkie podsumowanie
Leszcz to ryba, dla której nie ustalono w przepisach okresu ochronnego. Jednak zalecamy, aby w maju i czerwcu nie męczyć tych ryb, ponieważ odbywają tarło. Populacja tych największych okazów w polskich rzekach mocno spada więc liczymy na rozsądek wędkarzy. Omawiany tu gatunek potrafi przyczynić się do wygrania niejednych zawodów, więc im więcej leszczy w wodach tym lepszy to prognostyk odnośnie przyszłości polskiego wędkarstwa. Połamania!