Niedawno poruszaliśmy temat łowisk komercyjnych znajdujących się w województwie Mazowieckim. Dziś skupimy się na ogólnym omówieniu kilku akwenów, które z kolei znajdują się w Wielkopolsce. Karta wędkarska w takich miejscach będzie zbędna i wystarczy zabrać ze sobą z domu sprzęt, przynęty oraz….portfel. Omawiając łowiska komercyjne Wielkopolska okazuje się ciekawym celem wypraw. W artykule nie skupiamy się nie tylko na karpiarzach, ale również i na amatorach spinningu. Sprawdź, co dziś dla Ciebie przygotowaliśmy!
Łowisko Specjalne Nienawiszcz
Jest to jedno z bardziej znanych zbiorników położonych blisko Poznania. Cały teren przeznaczony dla wędkarzy dzieli się na dwa stawy. Pierwszym z nich jest stosunkowo mały staw, zwany Edukacyjnym. Jego powierzchnia to 1 ha. Znajdziesz w nim zarówno białoryb jak i wielu przedstawicieli ryb drapieżnych. Drugi staw zwany Głównym ma już powierzchnię wynoszącą 10 ha. Można znaleźć w nim:
Analizując łowiska komercyjne wielkopolskie, trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku konieczne byłoby oczywiście opłacenie odpowiedniej licencji, która będzie uprawniała do wędkowania. Obecnie gospodarzem akwenu jest Fundacja „Dla ryb”. Ceny za wędkowanie różnią się w zależności od zbiornika, na który chcemy się udać.
Gratka dla karpiarzy – Łowisko Dobro Klasztorne
Nie jest to zbiornik, w przypadku którego wejście zaliczyć można do najtańszych. Za jedną dobę wędkowania zapłacisz tam 90 zł i tu jest mowa o dniach roboczych. W czasie weekendu cena wzrasta do 120 zł za dobę. Trzeba przyznać, że to dość sporo w porównaniu z konkurencją z okolic. Na plus trzeba natomiast zaliczyć fakt, że jest to typowe łowisko karpiowe z naprawdę dużymi okazami. Spodziewać się tam możesz osobników przekraczających 25 kg. Oprócz dorodnego karpia, można złowić tam piękne amury.
Wartościową opcją jest to, że wędkarze mają możliwość zarezerwowania stanowiska przez Internet. Wystarczy wejść na stronę internetową http://lowiskodobroklasztorne.pl/ i przejść do zakładki Rezerwacja stanowisk. Na wspomnianej stronie znajdziesz też mapę łowiska, która przedstawia głębokość w różnych częściach akwenu.
Łowisko Jerzyn
Omawiając łowiska komercyjne Wielkopolska, nie sposób przejść obojętnie obok tej pozycji. Łowisko komercyjne Jerzyn to świetna oferta dla fanów wędkarstwa gruntowego, spławikowego oraz spinningu. Nie chcemy tutaj przedstawiać cenników za poszczególne rodzaje wędek, których użyjemy na akwenie. Wynika to stąd, że ceny się mogą zmieniać i dlatego po tę informację odsyłamy bezpośrednio do właściciela. W zbiorniku pływają:
- karpie;
- szczupaki;
- sandacze;
- liny;
- leszcze;
- okonie;
- płocie i wiele innych.
Jeśli interesuje Cię agroturystyka dla wędkarzy to Jerzyn to propozycja dla Ciebie. Nad wodą znajdziesz domek letniskowy oraz wiatę grillową. Sam zbiornik ma natomiast aż 40 ha powierzchni, więc miejsca dla nikogo nie zabraknie. Nad wodą ulokowano aż 40 stanowisk przeznaczonych dla wędkarzy. Do niektórych można dojechać samochodem, ale są i takie, do których dopłynąć trzeba łodzią. Skoro już o łodzi mowa to trzeba zaznaczyć, że to łowisko komercyjne udostępnia opcję wynajmu łodzi. Na stronie internetowej tegoż zbiornika znajdziesz mapkę przedstawiającą ulokowanie poszczególnych stanowisk wędkarskich.
Stobno – Gospodarstwo rybackie
Zbiorniki wchodzące w skład tegoż gospodarstwa znajdują się 10 km od Piły. Warto zaznaczyć, że nie jest to typowe łowisko karpiowe, ale na karpie można się tam nastawić. Właściciele udostępniają stawy hodowlane o łącznej powierzchni wynoszącej aż 25 ha. Wymieniając stawy hodowlane wielkopolskie, trzeba o tym gospodarstwie wspomnieć. Na miejscu możemy nabyć ryby w celach konsumpcyjnych lub wykupić zezwolenie na połów sportowy.
W zbiornikach pływają przede wszystkim karpie królewskie, amury, tołpygi, jesiotry, sandacze, sumy i pstrągi. To łowisko komercyjne otwarte jest od maja do października. Spinningiści udający się nad te wody mogą mieć przyjemność spotkania z dużymi pstrągami, których jednak nie można wypuścić do wody po złowieniu. W przypadku innych gatunków wypuszczanie jest możliwe tylko pod odpowiednimi warunkami. Ryby przechowywane w siatce wędkarz musi obowiązkowo wykupić po zakończeniu łowienia.
Łowisko Świtezianka
Jeśli poszukujesz ciekawej wody na zupełnym odludziu, to jest to propozycja dla Ciebie. Łowisko komercyjne Świtezianka znajduje się w Myjowicach k. Kępna. Ostatnimi czasy zbiornik był intensywnie zarybiany i dlatego obecnie istnieje duża szansa na kontakt z naprawdę dużymi okazami. W zbiorniku pływają:
- karpie;
- amury;
- liny;
- sumy;
- jesiotry;
- karasie.
Łowcy drapieżników mogą liczyć na złowienie pięknego szczupaka, sandacza, okonia czy węgorza. Mimo tego, że nie jest to typowe łowisko karpiowe, to jednak wielu karpiarzy udaje się nad brzegi tego akwenu. Wszystko to za sprawą częstych brań karpia czy amura, którego waga przekracza 15 kg. Oczywiście możliwy jest tam połów nocny, ale właściciel musi wyrazić na to zgodę.
Łowiska komercyjne Wielkopolska – krótkie podsumowanie
Wymieniono tutaj 5 łowisk, które można uznać za bardziej popularne w Województwie wielkopolskim. Jeśli wody PZW w Twojej okolicy nie obfitują w piękne ryby, to warto wybrać się na łowiska komercyjne Wielkopolska już na Ciebie czeka! Warto też sprawdzić co oferuje agroturystyka dla wędkarzy i dzięki temu wydłużysz swój wędkarski wyjazd. W takich miejscach jak tu opisane możesz mieć gwarancję kontaktu z naprawdę pięknymi okazami, których w rzekach nie spotkasz. W szczególności mowa tutaj o jesiotrach, które miejmy nadzieję, kiedyś wrócą do naszych rzek. Tymczasem zapraszamy na komercyjne wody i życzymy połamania kija!