Ryby to zwierzęta inteligentne, o czym doskonale wiedzą wędkarze. Są ostrożne, płochliwe i niechętnie pokazują się, jeśli nie czują się w pełni bezpieczne. Zmysły są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Tak jak ludzie, mogą się stresować. Ich zmysły pozwalają im trzymać się z dala od zagrożenia, ułatwiają polowanie i informują, o zbliżającym się w ich pobliże ewentualnym niebezpieczeństwie. U ryb wyróżnić można nie tylko pięć podstawowych zmysłów, czyli wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, ale i zmysł percepcji i ruchu wody. Nie wszystkie osobniki go posiadają, lecz znaczna część tak. Poznaj podstawowe informacje na temat zmysłów u ryb i dowiedz się więcej o tych fascynujących organizmach.
Zmysły u ryb, czyli jak te organizmy widzą świat? Odpowiadamy na pytania
Początkujący wędkarze, bardzo często dobierają przynęty tak, jak im się to podoba. Niestety, ale fakty są takie, że ryby mają swoje preferencje i nie dadzą się złapać na byle co. Kolory odgrywają w ich życiu istotną rolę. Badania pokazały, że różne gatunki ryb nie tylko rozróżniają poszczególne barwy, ale widzą ich więcej, niż człowiek! Niestety, nie wszystkie ryby mają takie możliwości. Dużo zależy od przejrzystości wody, w której mieszkają, oraz jej głębokości. Do tego dochodzi kwestia światła, jakie aktualnie panuje.
W zależności od danej głębokości niektóre barwy będą dla ryb całkowicie niewidoczne. Przy dnie, ryby nie dostrzegą na przykład światła czerwonego. Jednak już światło pomarańczowe, żółte, zielone, niebieskie i fioletowe dotrze na znacznie większe głębokości. Na jakie dystanse potrafią widzieć ryby? Musisz wiedzieć, że większość gatunków jest krótkowidzami, dobrze widzą na średnią odległość około jednego metra. Duże znaczenie ma temperatura wody w zbiorniku. Im jest ona chłodniejsza, tym ryba ma lepszy wzrok. Właśnie dlatego, duża ilość wędkarzy zakłada na siebie odzież moro. Dodatkowo warto wiedzieć, że ryby aktywne za dnia, odznaczają się znacznie lepszym wzrokiem niż gatunki żerujące w nocy. Warto o tym pamiętać, planując wyjazd, który ma zakończyć się wyciągnięciem sporych okazów!
Fascynujące organizmy wodne. Dowiedz się więcej o zmysłach u ryb już dziś


Czy ryby czują zapachy? Za zmysł węchu u tych organizmów, odpowiadają dwa, małe woreczki, które znajdują się w okolicy głowy, tuż pod skórą. Węch pozwala rybom szybciej zlokalizować pokarm, znajdujący się w wodzie. Niektóre ryby, mają wyjątkowo czuły węch. Należą do nich przede wszystkim węgorze, oraz osobniki z gatunku łososiowatych. Fascynujące jest, iż ryby, które żerują w nocy, mają znacznie lepiej rozwinięty zmysł smaku i węchu.
Ciekawym faktem jest, iż ryby mają kubki smakowe nie tylko w jamie gębowej, lecz także na skórze i płetwach. To pozwala im na odbieranie dwóch rodzajów smaku: smak wewnętrzny, oraz smak zewnętrzny. Smak zewnętrzny służy do sprawnego wykrywania pokarmu, a smak wewnętrzny pozwala ocenić, czy połknąć to, co zostało znalezione, czy bezpieczniej jest to wypluć.