Już prawie styczeń więc można powoli mówić, że wiosna już za pasem. W związku z tym warto przyjrzeć się poszczególnym gatunkom ryb, które zamieszkują (niestety nie zawsze licznie) nasze rzeki, jeziora, stawy czy zbiorniki zaporowe. Tematem dzisiejszego artykułu będzie wzdręga, czyli kolejny przedstawiciel ryb spokojnego żeru. Przejdźmy więc do meritum. Miłego czytania!
Krótka charakterystyka
Łacińska nazwa tej ryby to Scardinius erythrophthalmus. Wśród polskich wędkarzy dostrzega się częsty problem polegający na myleniu wzdręgi z płocią. Warto też dodać, że omawiany tutaj gatunek często nazywany jest krasnopiórką. Ryby te występują w Europie dość licznie i zamieszkują głównie rzeki.
Główne cechy
- dorosłe osobniki osiągają maksymalnie ~30 cm i ważą około 0,5 – 1 kg;
- posiadają mały otwór gębowy;
- ciało wyraźnie spłaszczone po bokach;
- cechą charakterystyczną jest pokryty łuskami kil;
- łuski na bokach przybierają kolor srebrzysty z wyraźnym odcieniem złotego lub miedziowego;
- płetwa grzbietowa skierowana ku tyłowi;
- powierzchnia grzbietu przybiera najczęściej kolor zielono-szary;
- tęczówka oka ma kolor pomarańczowy, czasami żółty.
Inne istotne cechy
Omawiając wzdręgę, warto dodać, że jest to ryba stadna. Ta cecha również sprawia, że ryby te mylone są z płociami. Stada wzdręg z reguły nie są zbyt liczne, składają się z kilku osobników. Wzdręgi stosunkowo dobrze znoszą okres spadku poziomu tlenu w wodzie i świadczy o tym częste bytowanie tych ryb w zamulonych jeziorach. Przedstawicieli tego gatunku zaliczyć można do ciepłolubnych, ponieważ te ryby chętnie żerują przy powierzchni wody w cieplejsze dni.
W jakich wodach pływa wzdręga?
Wspomnieliśmy już, że ten gatunek chętnie gości w europejskich rzekach. Występuje w wielu krajach na naszym kontynencie, ale nieco rzadziej spotkać go można na Półwyspie Iberyjskim. Jeszcze rzadziej spotkasz tę rybę w Szkocji lub w krajach położonych na Półwyspie Skandynawskim.
Wzdręga nie przepada za porywistym nurtem. Jest to ryba, która najlepiej czuje się w wodach spokojnych. W polskich rzekach warto jej szukać na odcinkach nizinnych, które dodatkowo są dość mocno zarośnięte. Podobnie jak płoć, dobrze czuje się ona w stawach oraz jeziorach i nie muszą być one szczególnie głębokie.
Tarło, wymiar i okres ochronny
- Tarło – występuje najczęściej późną wiosną. Jako apogeum ustala się przełom kwietnia i maja. Trzeba zaznaczyć, że niektóre osobniki trą się dopiero w czerwcu i z reguły wynika to z uwarunkowań środowiskowych (przede wszystkim chodzi o temperaturę wody). Do tarła przystępują już dość młode osobniki, które liczą sobie 2 lub 3 rok życia. Jako ciekawostkę dodać można, że u samic w czasie tarła występuje charakterystyczna wysypka, którą wyróżniają się też np. leszcze. Składana ikra jest bardzo lepka, dzięki czemu z łatwością przykleja się do roślinności. Jedna samica może złożyć nawet ponad 100 tysięcy jajeczek;
- Okres ochronny – pomimo tego, że znany jest orientacyjny termin tarła, to jednak oficjalnie okres ochronny wzdręgi nie został ustanowiony. W tym miejscu chcielibyśmy jednak zachęcić do rozsądnego wędkowania i nie „nastawiania się na wzdręgę” w kwietniu, czy maju;
- Wymiar ochronny – został ustanowiony na 15 cm.
Wzdręga – Rekord Polski
Oficjalnie zgłoszoną największą wzdręgą uznano okaz złowiony w 2005 roku przez p. Roberta Kozerę. Trzeba przyznać, że była to ryba pokaźnych rozmiarów. Liczyła sobie 46 cm i ważyła aż 1,69 kg. Pamiętajmy o tym, że jest to rekord, który został zgłoszony. Nie negujemy więc tego, że ktoś mógł złowić krasnopiórkę o jeszcze bardziej imponujących gabarytach.
Jak złowić wzdręgę?
Omawiany gatunek najczęściej kojarzony jest z wędkarstwem spławikowym. Na tę metodę wzdręgę skusisz najłatwiej. Wybierając się na połów tych ryb, warto wyszukiwać miejsc z charakterystycznym „bąblowaniem” na powierzchni. Takie zjawisko świadczy często o obecności stada krasnopiórek. Ryby, o których tutaj mowa najczęściej łowimy na bardzo delikatne zestawy. Żyłka powinna być bardzo cienka, a hak małych rozmiarów. Również i przynęty nie powinny być zbyt duże, ponieważ tak jak wspominaliśmy, krasnopiórki mają bardzo małe otwory gębowe. Warto dodać, że szybko dostrzegą zbyt grubą żyłkę lub zbyt duży hak. Te elementy zestawu trzeba więc dobierać ostrożnie.
Najlepsze przynęty na wzdręgi
Prawdę mówiąc, to kluczem do sukcesu jest zlokalizowanie stada, odpowiednie zanęcenie i zatrzymanie ryb w jednym miejscu. Jeśli to nam się uda, to najtrudniejsze już za nami. Teraz pozostaje czerpanie przyjemności z wędkowania. Jako sprawdzone przynęty na wzdręgi wymienić możemy przede wszystkim:
- biały robak;
- pinka;
- ochotka w pęczkach;
- kasza pęczak;
- małe ziarna kukurydzy.
Jeśli zaś chodzi o zanętę, to najlepsze efekty przynoszą zanęty dedykowane łowieniu płoci. Przy łowieniu na rzece warto zanętę zmieszać z gliną z kretowiska i wzbogacić robakami.
Wzdręga na spinning? Oczywiście!
Metoda UL, czyli ultra light i wzdręga to idealne połączenie. Te ryby, podobnie jak płocie można łowić na spinning z naprawdę dobrymi efektami. Przynęty powinny być małe i odpowiednio zaprezentowane. Brań można się spodziewać na mniejsze wersje FishUp Tanta czy podobnych wormów.
Łowiąc wzdręgi na spinning, często dostrzega się brania z opadu. Warto przynętę podawać w miejsca zarośnięte i tylko lekko nią manewrować. Pośpiech nie jest tutaj wskazany. Na jeziorze warto łowić ze środków pływających, ale w pobliżu brzegów i trzcin.
Polecane przynęty spiningowe na wzdręgi:
- małe twistery;
- wormy;
- obrotówki w rozmiarze 0 lub 00;
- micro jigi;
- mormyszki.
Podsumowanie
Nie da się ukryć, że wzdręgi to ciekawe ryby, które mogą dostarczyć emocji zarówno przy łowieniu na spinning, jak i spławik czy grunt. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat łowienia białorybu na spinning to odsyłamy do naszego artykułu, który znajduje się TUTAJ. Tymczasem życzymy owocnych przygotowań do nadchodzącego sezonu lub też udanych łowów dla tych, którzy sezonu nie kończą nigdy. Połamania!