Close Menu
Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    Co nowego?

    PZW Białystok – Nawet 800zł za wędkowanie w 2024!

    4 grudnia 2023

    Ile zapłacisz za wędkowanie w PZW Tarnobrzeg? Sprawdź!

    28 listopada 2023

    PZW Toruń – Tyle zapłacisz za wędkowanie w 2024!

    26 listopada 2023
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook Instagram
    Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    KONTAKT Z NAMI
    • Wiadomości
    • Porady
    • Wiedza
    • Środowisko
    • Kalendarz brań
    Fishing News – wędkarski portal informacyjny
    Strona główna » Karta wędkarska – Gdzie łowić ryby bez tego dokumentu?
    Porady

    Karta wędkarska – Gdzie łowić ryby bez tego dokumentu?

    Hubert PankiewiczHubert Pankiewicz28 sierpnia 2022Updated:1 września 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    Facebook Twitter Email
    dzika rzeka
    Źródło: Getty Images
    Share
    Facebook Twitter Email

    Karta wędkarska to dokument, który wraz z licencją na daną wodę umożliwia dokonywanie amatorskiego połowu ryb. Wyrabiając kartę wędkarską i opłacając składki członkowskie, stajemy się z automatu członkiem PZW, czyli Polskiego Związku Wędkarskiego. Każdy, kto corocznie dokonuje wspomnianych opłat, ten wie, że niestety składki są coraz droższe. To, czy przekłada się to na większą ilość ryb w polskich rzekach i jeziorach, to już pozostawiamy Państwa opinii. Dostrzega się jednak coraz częstsze odchodzenie od PZW i składa się na to wiele czynników. Wędkarze, którzy nie chcą jednak rezygnować ze swojej pasji, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania.

    Ile kosztuje karta wędkarska?

    Zacznijmy od tego jak duży jest koszt wyrobienia tego dokumentu. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje karta wędkarska, odpowiadamy….około 11 zł. Nie jest to duży wydatek, ale sama karta nie upoważnia do wędkowania. Musimy dodatkowo ponieść koszty licencji oraz zapłacić opłatę członkowską. W kolejnym artykule opiszemy też jak wyrobić kartę wędkarską. Tymczasem wróćmy do miejsc wędkowania bez karty.

    Prywatne stawy

    Jest to świetna alternatywa dla osób, które pożegnały się już z PZW. Jeśli mamy znajomego, który ma własny staw hodowlany, to warto się z nim dogadać i umówić na wędkowanie. Czasami właściciele takich stawów oferują opcję wędkowania za drobną opłatą. Niekiedy jest też możliwość wykupienia zabranych ryb. Obecnie rośnie liczba prywatnych stawów, których właściciele decydują się na udostępnianie stanowisk wędkarskich po uiszczeniu opłaty. W tym wypadku ani karta wędkarska, ani licencja nie będą Ci potrzebne.

    Zbiorniki komercyjne, a karta wędkarska

    Komercyjne zbiorniki nazywane są potocznie komercją. Są to po prostu duże zbiorniki, które tworzy się z myślą o wędkarzach. W takich miejscach najczęściej panuje zasada „Złów i wypuść”, czyli po prostu są to wody NO-KILL. Z reguły na komercyjnych zbiornikach panują idealne warunki do uprawiania amatorskiego wędkarstwa. Właściciele niejednokrotnie oferują zadaszone stanowiska wędkarskie, które mogą nawet posiadać dostęp do prądu. Bywa tak, że za uruchomienie światła na czas nocnych połowów konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty.

    Komercja
    Zbiornik komercyjny. Źródło: Getty Images

    Zdecydowanie największą zaletą zbiorników komercyjnych jest duża ilość ryb, które są słusznych gabarytów i z reguły są to okazy dobrze odżywione i w świetnej kondycji. Kilka godzin spędzonych na zbiorniku tego typu, może wiązać się z dużą ilością brań i emocjonujących holowań. Większość „komercji”, jakie można spotkać w naszym kraju to zbiorniki nastawione na białoryb, ze szczególnym uwzględnieniem karpia, amura, lina czy leszcza. Nieco rzadziej spotyka się stawy przeznaczone dla fanów spinningu.

    Ograniczenia na stawach komercyjnych

    Jeśli nie wiesz, jak wyrobić kartę wędkarską i planujesz wyjazd nad komercyjny zbiornik, koniecznie zwróć uwagę na regulamin. W takich miejscach często spotkasz się z następującymi ograniczeniami:

    • zakaz stosowania haków z zadziorami;
    • zakaz połowu metodą „na żywca”;
    • zakaz stosowania plecionki jako żyłki głównej;
    • zakaz nęcenia surowym zbożem (pęczak, jęczmień, kukurydza) oraz orzechem tygrysim.

    Dodatkowo często wymagana jest mata karpiowa oraz podbierak o rozstawie ramion nie mniejszym niż 80 cm. Właściciele omawianych zbiorników często też informują o nakładaniu wysokich kar za umyślne uszkodzenie złowionych ryb lub za próbę ich zabrania po złowieniu. Tutaj oczywiście karta wędkarska potrzebna nie będzie.

    Co z dzikimi stawami i starorzeczami?

    Są takie akweny, co do których ciężko stwierdzić kto jest ich właścicielem i wędkarze często z takich zbiorników korzystają. Podobnie bywa z niektórymi odcinkami starorzecznymi, które popadają w zapomnienie. Otóż w takim miejscu można często wędkować, ale lepiej posiadać przy sobie kartę wędkarską. Tutaj trzeba zaznaczyć, że chodzi o samą kartę, a nie o kartę i licencję. Jeśli dany zbiornik nie należy do PZW, to żadna licencja go nie obejmuje. Jednak kartę warto posiadać z jednego prostego względu. Podczas ewentualnej kontroli policji, służby leśnej czy innych służb mundurowych można będzie udowodnić, że znamy aktualne przepisy i Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Wyrobienie samej karty to nie jest duży problem i wydatek rzędu kilkunastu złotych.

    staw
    Dziki staw. Źródło: Getty Images

    Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie dzikie stawy mogą być przez nas odwiedzane. Czasami są to po prostu zaniedbane akweny, które jednak mają swojego właściciela mogącego zabronić nam wędkowania. Informacje o dzikich stawach warto zaczerpnąć u wędkarzy z najbliższej okolicy.

    Podsumowując – czy karta wędkarska to obowiązek?

    Jeśli nie posiadasz karty wędkarskiej i coroczne opłacanie licencji nie jest dla Ciebie dobrą opcją to najlepiej wybierać się nad wody komercyjne. W takich miejscach można cieszyć się z efektywnego wędkowania na wodach, które dadzą gwarancję dobrych efektów. Zbiorników tego typu w Polsce przybywa, więc w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od naszego miejsca zamieszkania z pewnością takowy znajdziemy. Właściciele niekiedy przyjmują opłaty jednodniowe lub oferują karnet na cały sezon czy na kilka wejść. Warto rozważyć takie opcje, szczególnie wówczas gdy nie jesteśmy zwolennikami zabierania ryb. Chcąc łowić na wodach PZW, warto się dowiedzieć, ile kosztuje karta wędkarska oraz jak ją wyrobić.

    karta wędkarska komercja porady PZW Spinning wędkarstwo
    Share. Facebook Twitter Email
    Hubert Pankiewicz
    • Website

    TO MUSISZ PRZECZYTAĆ

    Ile zapłacisz za wędkowanie w PZW Tarnobrzeg? Sprawdź!

    28 listopada 2023 Bez kategorii 2 Mins Read

    PZW Toruń – Tyle zapłacisz za wędkowanie w 2024!

    26 listopada 2023 Bez kategorii 3 Mins Read

    Opłaty za wędkowanie w okręgu PZW Poznań w 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć

    26 listopada 2023 Wiadomości 2 Mins Read

    Leave A Reply Cancel Reply

    Polecane artykuły
    Porady

    Jak odpowiednio dobrać rozmiar haczyka?

    9 marca 2022
    Wiadomości

    Rzuty na medal. Zobacz jak spisali się Polacy (wideo)

    21 lipca 2022
    Porady

    Jaki fotel dla wędkarza? (wideo)

    8 grudnia 2022
    Środowisko

    Jezioro Długie zarasta. Prezydent: „Winni są wędkarze!”

    28 czerwca 2023
    Bez kategorii

    Ile zapłacisz za wędkowanie w PZW Tarnobrzeg? Sprawdź!

    28 listopada 2023
    Porady

    Łowienie pstrągów zimą: wskazówki i triki dla skutecznego połowu

    17 stycznia 2023
    Facebook Instagram
    • Regulamin
    • RODO
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    © 2023 Fishing News | Designed by MicroAds.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.