Rzeki odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Dla nas, wędkarzy, Światowy Dzień Rzek, to dzień w którym powinniśmy choć przez chwilę pomyśleć, co możemy zrobić dla dobra naszych wód. Dlatego też, dzisiaj, chcielibyśmy przypomnieć Wam kilka interesujących faktów na temat pięciu najdłuższych polskich rzek.
TOP 5 najdłuższych rzek w Polsce
Rzeki to życie. Zarówno dla ludzi, jak i dla całego środowiska. Począwszy od głównej, bardzo ważnej funkcji, jaką jest zaopatrzenie w wodę wsi i miast, przez utrzymywanie poziomu wód gruntowych, aż po bardziej przyziemne kwestie, jak uprawa sportów wodnych i rekreacji. Jest to także środowisko wielu, w innych miejscach niespotykanych gatunków zwierząt – ryb, ptaków, ssaków. Rzeki odgrywają bardzo istotną rolę także w rolnictwie.
Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek na temat pięciu najdłuższych rzek w Polsce. W ich skład wchodzą – Wisła, Odra, Warta, Bug oraz Narew. Ostatnie miejsce, jeżeli chodzi o sumaryczną długość należy do Narwii, niemniej gdybyśmy brali pod uwagę długość rzeki na terytorium Polski, to przepiękny San, uplasowałby się na piątym miejscu. Drugie miejsce Odra zawdzięcza także swojemu zagranicznemu odcinkowi. W przeciwnym razie to Warta znajdowałaby się na drugim miejscu.
Narew – polska Amazonka


Narew dzięki niezwykle różnorodnemu korytu, a także licznym trzcinowiskom, przez wielu jest nazywana Polską Amazonką. Liczy 484 km. (na terytorium Polski 448 km.) i swój bieg kończy w Nowym Dworze Mazowieckim, wpadając do Wisły.
Bardzo interesującą ciekawostką jest to, że w 1922 roku, w lipcowym numerze gazety łomżyńskiej „Wspólna Praca” został opublikowany artykuł o wyłowieniu gigantycznego suma o wadze 164 kilogramów! Mierzył on ok. 3 metrów długości. Chcielibyśmy zaznaczyć, że nie został on złowiony w sposób humanitarny, lecz w tamtych czasach nie było to nic nadzwyczajnego.
Narew ma naprawdę magiczny klimat.
Bug
Źródło rzeki Bug znajduje się na terenie Ukrainy. Pełna długość rzeki to 772 kilometry, z czego znacząca część przepływa przez tereny Polski. Płynie przez aż 3 państwa. Jest to naturalna granica rozdzielająca Polskę i Ukrainę, a także Polskę i Białoruś. Co ciekawe, na 396 kilometrze przepływa przy trójstyku granic, wymienionych wyżej Państw ościennych.
Do 1962 roku panowało przekonanie, że to Narew jest dopływem Bugu, a nie odwrotnie, jak uważane jest obecnie. Wszystko to z powodu większego, średniego przepływu, w którym rzeki te się łączą. Obecnie „bugonarew” to miejsce oblegane przez łowców sandaczy.
Warta
Rzeka Warta ma długość aż 808 kilometrów. Jej źródło umiejscowione jest w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, uchodzi zaś w Kostrzynie nad Odrą, właśnie do Odry. To czyni ją w 100% polską rzeką.
Interesującym faktem jest to, że jej źródło znajduje się w kaplicy św. Jana Nepomucena w Kromołowie. Na styku województw łódzkiego i wielkopolskiego, w 1986 roku, uruchomiono zbiornik zaporowy Jeziorsko, którego powierzchnia to aż 42,3 km2!
Warta to niezwykle urokliwa rzeka, obfitująca w okazy flory i fauny. Wzdłuż rzeki znajduje się aż 9 parków krajobrazowych. W ostatnim czasie została zarybiona nawet jesiotrami ostronosymi, o czym pisaliśmy w tym miejscu.
Odra
Odra niewątpliwie jest rzeką, o której mówi się najwięcej. Niedawna klęska żywiołowa, która ją dotknęła, odciśnie piętno na wiele dziesiątek lat. Przypominamy, że na przełomie lipca i sierpnia doszło do niewyjaśnionego dotąd skażenia, którego konsekwencją były tony śniętych, okazałych ryb.
Rzeka ta ma 854 kilometry (742 km. na terenie naszego kraju), oraz ma swoje ujście w Zalewie Szczecińskim. Przez dłuższy jej odcinek tworzy naturalną granicę między Polską, a Niemcami. Odrę zamieszkuje wiele gatunków ryb, dlatego też zawsze była chętnie odwiedzana przez wędkarzy.
Wisła – Królowa polskich rzek


Na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o długość, plasuje się oczywiście rzeka Wisła. Ma długość 1047 km. i znajduje się w całości na terenie naszego kraju. Vistula przechodzi przez Polskę od niemal samego południa, z gór, przez stolicę Polski – Warszawę, aż do morza Bałtyckiego. Można tu spotkać większość gatunków ryb, przez co jest to, podobnie jak Odra, bardzo atrakcyjne miejsce wypadów wędkarskich. Ryby to nie jedyna przyrodnicza atrakcja Wisły. Można tu zaobserwować aż 200 gatunków różnych ptaków.
To właśnie w Królowej polskich rzek, nie kto inny, jak Mateusz Kalkowski, słynny przewodnik wędkarski, złowił rekordowego suma, mierzącego 261 cm.! Ryba ta odzyskała wolność i być może przyprawi jeszcze niejednego wędkarza o zawał serca.
Wisła przepływa przez aż 8 województw. Ciekawostką jest to, że Google Street View udostępnił możliwość odbycia wirtualnego rejsu po okolicach trzech miast, przez które przepływa tj. Warszawę, Karków, a także Toruń.
Dbajmy o nasze rzeki. Nie zaśmiecajmy, zostawiajmy nasze stanowiska wędkarskie w należytym porządku. Nie zabierajmy każdej złowionej ryby. To wystarczy, aby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do tego, że rzeki te będą cieszyły swoim pięknem kolejne pokolenia.