Opisując szczegółowo ryby występujące w polskich rzekach i jeziorach pomyśleliśmy, że czas na przedstawienie tego jak wygląda łowienie jazia oraz chcemy przedstawić cechy charakterystyczne tej ryby. Jest to kolejny przedstawiciel rodziny karpiowatych, ale trzeba przyznać, że jaź jest rybą mocno specyficzną. Trudno nazwać go drapieżnikiem, ale trudno też zaliczyć ten gatunek do ryb spokojnego żeru. Już ten fakt sprawia, że można go bardzo łatwo pomylić z kleniem, który wykazuje podobne cechy. Oba gatunki występują dość licznie w polskich rzekach i biorą na te same przynęty. Już kiedyś przedstawialiśmy główne różnice między tymi gatunkami. Artykuł ten znajdziesz TUTAJ. Tymczasem skupmy się na temacie dzisiejszego materiału. Zapraszamy!
Jak wygląda jaź?
Ciało tej ryby jest podłużne, bocznie spłaszczone. Pod tym względem zauważyć można duże podobieństwo do klenia. Można uznać, że kształt ciała jest tutaj charakterystyczny dla ryb karpiowatych. To, co odróżnia jazia od klenia to przede wszystkim ilość łusek, których powinno być około 55-60 na linii bocznej. Kolejną cechą charakterystyczną są tutaj płetwy, a konkretniej ich barwa. W przeciwieństwie do klenia jazie mają płetwy w kolorze czerwieni. Dorosłe osobniki wyróżniają się płetwami wręcz w ceglastej barwie. Po szczegóły dotyczące tego jak wygląda jaź odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu, w którym zostało to dokładnie przedstawione.
Gdzie żyją jazie?
Generalnie, ten gatunek jest dość powszechnie występujący w Polsce. Odpowiadając na pytanie gdzie żyją jazie możemy więc wymienić:
- wody górskie;
- rzeki nizinne;
- jeziora;
- starorzecza (rzadziej).
Wybierając się na łowienie jazia koniecznie trzeba wiedzieć, że te ryby preferują dobrze natlenioną i stosunkowo czystą wodę. Dobrze czują się więc w rzekach o dość szybkim nurcie, gdzie woda szybciej się natlenia. Warto też poszukiwać tych osobników w większych jeziorach. W stawach hodowlanych te ryby występują bardzo rzadko, a wynika to głównie z ich niskiej wartości kulinarnej. Zarybienia w stawach praktykowane są jedynie w celach związanych z regulowaniem populacji innych gatunków ryb.
Co jedzą jazie?
Jak to bywa u ryb karpiowatych – młode osobniki najchętniej spożywają pokarm roślinny ze szczególnym uwzględnieniem planktonu. Wraz ze wzrostem, u przedstawicieli tego gatunku dieta zmienia się w bogatszą w białko i cenne składniki mineralne. Co jedzą jazie w dorosłym stadium rozwoju? Oto przykłady:
- owady;
- larwy much, komarów, stawonogów;
- drobne mięczaki;
- ślimaki i inne skorupiaki;
- dżdżownice;
Sporadycznie zdarza się też pobieranie pokarmu roślinnego przez dorosłe osobniki. Jako przykład można tutaj wymienić czereśnie oraz wiśnie. Zastanawiając się nad tym, na co łowić jazie warto więc uwzględnić powyższe wskazówki.
Tarło jazia – gdzie i kiedy się odbywa?
Okres rozmnażania przypada na wiosnę. Dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia tego okresu jest trudny do przedstawienia, ponieważ duży wpływ mają tu warunki pogodowe. Można więc dostrzec tarło jazia zarówno w kwietniu jak i początkiem czerwca. Wymogiem do rozpoczęcia tarła jest odpowiednio wysoka temperatura wody.
Tarło jazia odbywa się w miejscach ulokowanych w górze rzek i mniejszych cieków. Ważnym czynnikiem jest tutaj rodzaj dna. Dorosłe okazy na czas tarła wybierają miejsca o dnie żwirowym lub piaszczystym. Najczęściej wybierane są miejsca bogate w denną roślinność, do której przykleja się ikra. W przypadku jezior często wybierane są miejsca w pobliżu powalonych drzew. Dodać należy, że ten gatunek nie ma wyznaczonego okresu ochronnego, ale warto mimo wszystko oszczędzać te ryby w czasie wiosny. Wymiar ochronny wynosi natomiast 25 cm.
Jakie przynęty i zanęty, czyli jak zwabić jazia
Nęcenie to jedna z ważniejszych czynności podczas wędkowania i nie musimy chyba tego tłumaczyć. Wybierając się nad wodę planując łowienie jazia warto wiedzieć jaką zanętę zabrać. Sprawdzą się tutaj praktycznie wszystkie rodzaje zanęt na ryby karpiowate. Jeśli nie wiesz, jak zwabić jazia to wybierz zanęty o aromacie:
- truskawki;
- czekolady;
- miodu;
- piernika;
- morwy;
- czosnku;
- halibuta.
Im bliżej jesieni, tym bardziej warto przekonywać się do zanęt o intensywnym (niekoniecznie przyjemnym) zapachu. W czasie jesieni ryby poszukują źródeł białka i dlatego takie zanęty mogą okazać się skuteczne. Skoro już wiesz, jak zwabić jazia to teraz czas na dobór przynęt.
Na co bierze jaź – sprawdzone przynęty i metody połowu
Zastanawiając się nad tym, na co bierze jaź trzeba zaznaczyć, że ten gatunek można łowić na wiele różnych metod. Z powodzeniem sprawdzi się metoda na przepływankę, klasyczna metoda gruntowa czy też method feeder. Ryby te dostarczają też mnóstwo emocji spinningistom. Dlatego przynęty podzielimy na dwie kategorie – sztuczne i naturalne.
Skuteczne przynęty naturalne to:
- białe robaki,
- kukurydza,
- czereśnie;
- groch,
- ciasta i pasty wędkarskie,
- drobne przynęty zwierzęce i roślinne.
Przynęty dla spinningistów:
Jaź w polskich wodach – Podsumowanie
Powyższy artykuł ma na celu zobrazowanie tego, czym się odżywia i na co bierze jaź, jak wyglądają przedstawiciele tego gatunku oraz gdzie występują. Mimo faktu, że w polskich wodach te ryby występują dość licznie to z ich złowieniem wcale nie jest tak łatwo. Wędkarze często mylą tę rybę z kleniem i stąd można usłyszeć o częstych przypadkach rzekomego złowienia jazia, co niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością.
Zachęcamy do bliższego analizowania cech wyglądu ryb. Złe zakwalifikowanie złowionego okazu może mieć przykre konsekwencje w przypadku zabrania ryby, która może być aktualnie objęta okresem ochronnym. Ta sama sytuacja może dotyczyć wymiaru ochronnego.