Metody połowu ryb stale są udoskonalane. Wędkarze, stosując się do dobrze znanych patentów wprowadzają swoje ulepszenia, aby osiągać jeszcze lepsze efekty. Zmianom ulegają też przynęty spinningowe, które swoim wyglądem stają się coraz bardziej zbliżone do naturalnego rybiego pokarmu. Dziś chcielibyśmy skupić Waszą uwagę na jednej z niezwykle ciekawych przynęt, która skusi niejednego drapieżnika. Tematem tego poradnika będą gumowe raczki. Omówimy, na jakie ryby się sprawdzą, jak należy je zbroić i jak prowadzić. Sprawdź!
Raczki – co to właściwie jest?
W naszych opracowaniach raczki były już wspominane jako przynęty gumowe o dużej skuteczności. Nie poświęcaliśmy im jednak zbyt wiele uwagi…aż do teraz. Czym są te przynęty? To nic innego jak gumowe imitacje raków, czyli skorupiaków stanowiących pożywienie wielu ryb drapieżnych. Omawiane tu imitacje występują w wersjach bardzo małych oraz takich, którymi można kusić duże szczupaki, sandacze, czy nawet sumy. Te gumy nie zawsze mają pracę własną i trzeba ją wówczas nadać podbijaniem (jigowaniem). My bardziej polecamy modele, które są w stanie pracować w opadzie. Jest to swego rodzaju miecz obosieczny, który może otworzyć wodę w czasie, gdy wszystkie inne rozwiązania zawiodły.
Na jakie ryby raczki się sprawdzą?
Można śmiało powiedzieć, że te przynęty gumowe sprawdzą się na wszystkie drapieżniki, ale nie ma wabików doskonałych. Na niektóre ryby, raczki sprawdzają się szczególnie dobrze w opadzie, Texas i Carolina Rig czy drop shot. Chodzi o ryby okoniowate. Do największych smakoszy słodkowodnych raczków zaliczyć można:
- okonie;
- sandacze;
- jazgarze;
- bassy słoneczne;
- bassy wielkogębowe (zwane okoniopstrągami);
- szczupaki;
- pstrągi;
- klenie;
- jazie.
Na mniejsze wersje omawianych wabików skusić się też mogą brzany oraz lipienie, zwane potocznie kardynałami. W ich przypadku zainteresowanie rakami wynika z częstego występowania tych skorupiaków w czystych, zimnych, górskich wodach będących ojczyzną lipieni. Z racji bardzo małego otworu gębowego lipienie zaatakują jedynie małe gumy oraz specjalne muchy zwane raczkami (imitacja jętki).
Metoda połowu
Omawiane rozwiązanie może być stosowane w spinningu „tradycyjnym”, czyli ze zbrojeniem główką jigową, ale nie jest to najlepsza opcja. Szczególnie mocno polecamy tutaj metodę drop shot oraz łowienie z opadu z użyciem czeburaszki. Dlaczego akurat one, a nie główki jigowe? Wynika to z nadawania pracy. Hak offsetowy tkwiący w przynęcie, mając oczko zaczepione do spinki w czeburaszce, nie usztywnia całej gumy. Hak swobodnie porusza się przy ciężarku, a raczek czy gumowa larwa pracuje bardzo naturalnie. Każdy, nawet bardzo delikatny, ruch szczytówką wprawia przynętę w lekkie falowanie. Taka praca pozwala na skuteczne kuszenie nawet najbardziej leniwych okoni.
Drop shot
Do tej metody łowienia drapieżników sprawdzą się raczej mniejsze modele gumowych skorupiaków. Doskonałe będą wersje o długości 4-6 cm. Do zbrojenia można użyć haka, który jest dedykowany do metody drop shot. Sprawdzi się też typowy hak offsetowy. Samą technikę łowienia z użyciem tej techniki opisaliśmy już w jednym naszym artykule. Znajdziesz go tutaj.
Łowienie z opadu
W przypadku omawianych tutaj wabików jest to najskuteczniejsza metoda połowu. Warunkiem koniecznym jest to, aby przynęta posiadała pracę własną, która uaktywni się w opadzie. Łowienie z opadu powinno tutaj polegać na całkowitym położeniu gumy na dnie. Po kilku sekundach warto wykonać kilka podbić wędziskiem. Warto podbicia łączyć z jednym pełnym obrotem korbą kołowrotka. Powtarzając ten algorytm z pewnością możemy liczyć na brania okoni, sandaczy oraz szczupaków.
Zbrojenie
Wspominaliśmy już, że raczki zbroić można hakiem offsetowym lub główką jigową. Poniżej znajdziesz film ukazujący prawidłowe wykonanie zbrojenia omawianych gum.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że raczki to rodzaj przynęt, który należy zbroić od tyłu. Na powyższym materiale wyraźnie widać, że hak nie jest wbijany od strony charakterystycznych wąsów i szczypiec, które są domeną raków.
Raczki – modele, które polecamy
W ramach podsumowania chcemy wspomnieć o dwóch modelach, które zasługują na szczególną uwagę. Ich skuteczność została przez nas wielokrotnie potwierdzona. Polecamy raczki FishUp Real Craw oraz Savage Gear 3D Crayfish Rattling. Ta pierwsza występuje w wersjach 1,5-calowych oraz 2-calowych. Doskonale współpracują z czeburaszką wolframową oraz ze specjalnymi główkami jigowymi (Stand Up). Druga propozycja posiada grzechotkę, która uaktywnia się przy podbiciach, co niezwykle skutecznie kusi leniwe, jesienne okonie. Zachęcamy również do testowania raczków z AliExpress i do dzielenia się z nami wynikami znad wody!