Odwiedzając Lubelszczyznę i przeglądając przed wyjazdem dostępne tam atrakcje turystyczne, z pewnością zetkniemy się z akwenem, jakim jest Jezioro Białe. Jest to akwen, który corocznie odwiedza mnóstwo turystów i ma to swoje uzasadnienie. Dziś postaramy się opisać to jezioro pod kątem uprawiania amatorskiego połowu ryb. Wybierając się nad omawiany zbiornik koniecznie zabierz ze sobą sprzęt wędkarski. Argumenty, które za tym przemawiają znajdziesz w poniższym artykule.
Jezioro Białe – Jak dojechać?
Omawiany tutaj akwen położony jest w bliskim sąsiedztwie trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Szukając go na mapie warto kierować wzrok na północno-wschodnią część województwa lubelskiego. Zbiornik ten wchodzi w skład Pojezierza Łęczyńsko-włodawskiego i od samej Włodawy odsunięty jest na południe w odległości około 8 km (przy wsi Okuninka). To jezioro jako jedyne w całym Pojezierzu posiada pierwszą klasę czystości wody.
Krótka charakterystyka
Oto kilka istotnych cech, którymi wyróżnia się omawiane tutaj jezioro:
- Powierzchnia wynosi 106 ha;
- Dno zbiornika jest piaszczyste;
- Roślinność denna jest mocno rozwinięta;
- Maksymalna głębokość wynosi 30 m;
- Przy dobrych warunkach widoczność w wodzie dochodzi do 5 metrów.
Z racji tego, że w sezonie letnim występuje tam duża presja ze strony turystów to ostatnio czystość jeziora uległa pogorszeniu. Warto jednak dodać, że z kolei presja wędkarska w czasie lata jest tam raczej mała. W tym czasie zachodzą tam jednak trudności przy wędkowaniu z brzegu czy pomostu ze względu na niemal wszechobecnych wczasowiczów.
Jezioro Białe, a rybostan
Akwen, który tu omawiany jest zdecydowanie jednym z najbogatszych w ryby z całego Pojezierza Włodawskiego. Duży wpływ na to ma, wspomniana wcześniej, mała presja wędkarska w czasie lata, duża głębokość zbiornika oraz czysta woda. Fani łowienia ryb spokojnego żeru mogą tu liczyć na:
W tamtejszych wodach spotkać można również węgorze oraz miętusy. Nad Jezioro Białe jesienią przybywa sporo spinningistów. Na nich czekają:
Coraz poważniejszym problemem omawianego akwenu jest rosnąca populacja sumika karłowatego, który nazywany jest przez miejscowych wędkarzy „koluchem”.
Sielawa – częsty cel zimowych wypraw
Gdy tafla jeziora skuta jest bezpieczną warstwą lodu, do Okuninki przybywają wędkarze uprawiający wędkarstwo podlodowe. Głównym powodem jest występowanie tam sielawy, która chętnie atakuje mormyszki i małe obrotówki. Pamiętajmy, że w Polsce obowiązuje zakaz połowu tej ryby w czasie od 1 października do 31 grudnia. Wymiar ochronny wynosi natomiast 18 cm. Zimą na omawianym jeziorze można też złowić rekordowe okonie żerujące przy dnie.
Zarybianie
Pisząc o Jeziorze Białym trzeba koniecznie wspomnieć o jednej ważnej kwestii. Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu można wiele zarzucić, ale ten zbiornik jest dość często zarybiany. Zdaniem wędkarzy mieszkających w okolicy, zarybienia odbywają się tam corocznie. Dzięki temu można liczyć na naprawdę udane połowy.
Gdzie wykupić zezwolenie na wędkowanie?
Tamtejszymi wodami zarządza PZW Okręg Chełm. Zezwolenie na wędkowanie można z łatwością zakupić w sklepach wędkarskich. Wędkarze odwiedzający Jezioro Białe często decydują się na wykupienie zezwolenia w sklepie we Włodawie oddalonej o kilka kilometrów od łowiska.
Uwaga na dezinformację!
W sieci spotkać się można z informacją, że zezwolenie roczne na wędkowanie w omawianym jeziorze wynosi…10 zł. Jest to oczywiście informacja błędna i dementują ją sprzedawcy zezwoleń, którzy często odbierają telefony od osób pytających o tak tanie zezwolenia. My tutaj celowo nie podajemy wysokości opłat za wędkowanie ze względu na częste zmiany obowiązujących cenników.
Jezioro Białe – Wnioski
Z naszych (i nie tylko) doświadczeń wynika, że wizyta nad Jeziorem Białym z wędziskiem w ręku to naprawdę świetny pomysł. Jeśli planujesz taki wyjazd w czasie lata to polecamy wędkowanie z łodzi lub z pokładu belly boat. Jesienią możesz liczyć tam na niezłe brania drapieżników również z brzegu. Fani wędkarstwa karpiowego mogą w tym miejscu również znaleźć coś dla siebie. Od wiosny do nawet późnej jesieni zdarzają się tam częste brania karpia i amura. Te pierwsze dochodzą nawet do 20 kg. Powyżej podane informacje najlepiej zweryfikować samodzielnie odwiedzając Jezioro Białe. Połamania!