Zimne, często deszczowe jesienne popołudnia nie zachęcają do wędkarskich wypraw. Dziś postaramy się opowiedzieć, dlaczego warto w tym czasie udać się z wędką nad wodę. Jesienny spinning był już u nas omawiany w kontekście kleni i ten artykuł znajdziesz TUTAJ. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie samymi kleniami spinningista żyje. W poniższym artykule przedstawiamy więc, jakie drapieżniki biorą jesienią. Nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić do przeczytania kolejnego naszego, miejmy nadzieję pomocnego, artykułu. Miłej lektury!
Jesienny król wód, czyli o szczupaku słów kilka
Szczupak był wielokrotnie tematem naszych rozważań, wędkarskich wiadomości czy poradników. Między innymi zdarzało nam się opisywać najlepsze przynęty na te ryby, o czym możesz przeczytać TUTAJ. Nie jest wielką tajemnicą, że w jesieni o te ryby jest znacznie łatwiej niż w lecie. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż przede wszystkim chodzi o zbliżające się ochłodzenie, które sprawia, że szczupak intensywnie poszukuje pożywienia bogatego w białka i tłuszcze. Posyłając przynętę w odpowiednie miejsce, możesz więc liczyć na naprawdę świetne brania.
Nie bójmy się dużych przynęt!
Powoli, acz skutecznie przebiega w Polsce zmiana mentalności wędkarzy odnośnie stosowania dużych przynęt. TUTAJ znajdziesz artykuł, w który szczegółowo opisaliśmy, jak świetne efekty można osiągnąć, łowiąc selektywnie szczupaki. Jeśli przynęta ma więcej niż 15 cm, często podchodzi się do niej ze sceptycyzmem, ale jest on niesłuszny. Zarówno szczupak jak i okoń jest w stanie atakować przynęty, które są niedużo mniejsze od samego drapieżnika.
Żeby nie robić autoreklamy FishingNews.pl i prezentować naszych redaktorów jako nieomylnych wędkarskich omnibusów, przedstawiamy poniżej film z kanału Fishing With Ace. Słynny w Polsce Ace potwierdza naszą teorię o łowieniu na duże przynęty i również zachęca do wybierania takiej taktyki. Dowód na to znajdziesz poniżej.
Jesienny spinning z okoniem w roli głównej – czas na wielkie pasiaki!
Generalnie, okonie biorą przez cały rok. Jednak spadek temperatury sprawia, że te ryby stają się jeszcze bardziej aktywne. Żeby łowić te drapieżniki jesienią, trzeba dobrze obserwować i czytać wodę. Stada okoni obierają dość ciekawą taktykę przepuszczania ataków. W przeciwieństwie do szczupaka, który często w jesieni atakuje bezmyślnie, tak już w przypadku okoni nie można mówić o takich przypadkowych atakach. Coraz chłodniejsza woda i przymrozki sprawiają, że stada okoni zapędzają ławice drobnicy w ślepe zaułki. W taki sposób tworzą sobie swego rodzaju stołówkę, z której korzystają kiedy mają na to ochotę. Jest to bez wątpienia jedna z bardziej przemyślanych technik, których trudno doszukiwać się u innych ryb.
Jesienne przynęty na okonie
Łowiąc jesienne okonie, musisz wypatrzeć stado i to już jest 75% sukcesu. Pozostałe 25% to już dobór odpowiednich wabików. Z naszej strony polecamy przynęty na okonie takie jak:
- tanty – to imitacje larw, których zdecydowanie warto zbroić hakiem i czeburaszką. Wówczas osiągniesz najbardziej naturalną pracę przynęty. Sprawdzi się tutaj również drop shot i hak offsetowy;
- imitacje małych ryb – stosując do tych przynęt metodę bocznego troka, masz zagwarantowane brania. Można oczywiście używać też główek jigowych;
- jaskółki – niezawodna przynęta na jesienne drapieżniki. Polecamy jaskółki w rozmiarach +10 cm i metodę drop shot, o której pisaliśmy TUTAJ.
- wirujące ogonki – pracują zarówno przy stałym ściąganiu linki, jak i w opadzie. Sprawdzają się bardzo dobrze w jesiennych połowach okoni.
Jesienny spinning – Sandacze na przynęty gumowe i woblery twitchowe
Sandacz to przebiegły i ostrożny drapieżnik, ale jesienią z jego ostrożnością różnie bywa. Szczegółowo na temat połowów jesiennego sandacza rozpisywaliśmy się w TYM artykule. Żeby nie powielać informacji, które już Wam przekazaliśmy, dodamy tylko, że w jesieni warto na sandacze wybrać duże przynęty. Proponując przynęty gumowe, szczególnie zachęcamy do wybierania tych, które mają nawet ponad 20 cm długości. Pamiętaj o tym, aby przed wyprawą sandaczową sprawdzić prognozy pogody, ponieważ te ryby szczególnie mocno na to reagują. Na wspomnianą wyprawę koniecznie zabierz ze sobą woblery twitchowe, które uratowały niejeden połów mętnookich jesiennych drapieżników.
Podsumujmy
Każdy doświadczony spinningista potwierdzi, że nie ma lepszej pory roku na łowienie drapieżników niż jesień. Jesienny spinning może dostarczać mnóstwa emocji oraz…mnóstwa rekordowych okazów! Tutaj kierujemy też kilka słów do osób początkujących. Otóż jeśli zdecydujesz się na doskonalenie swojego spinningowego warsztatu w jesieni, możesz liczyć na wybaczanie wielu błędów. Kiedy więc ćwiczyć jak nie teraz? Pozostawiamy Was z tym pytaniem i liczymy na spotkanie nad wodą. Połamania!