Są takie ryby, których złowienie dostarcza podwójnej satysfakcji. Osoby, której pasją jest spinning, najczęściej nie cieszy już kolejny mały kleń czy okoń. Złowienie suma, miętusa czy sielawy to już jednak większe wyzwanie. Dziś skupimy się na jednak na węgorzach i postaramy się przedstawić najskuteczniejsze techniki oraz podpowiemy, która przynęta na węgorza sprawdzić się może najlepiej. Z racji, że łowców tych ryb nie ma zbyt wielu, to liczymy, że ten artykuł może okazać się pomocny zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych wędkarzy. Dowiedz się jak złowić węgorza!
Wybór metody, czyli sprawdzony sposób na węgorza
Nie da się ukryć, że tych majestatycznych ryb jest w Polsce coraz mniej. W związku z zaistniałym nie należy liczyć na szybkie efekty, a pierwszy udany połów węgorza może się trafić dopiero po kilku wyjazdach. Pierwszą kwestią jest jednak wybranie właściwej techniki. Najlepsza okazuje się metoda gruntowa, którą trzeba czasami nieco modyfikować. Efekty są dobre również przy metodzie „na żywca”. Naszym celem wędkarskim jest tutaj drapieżnik i wydawać by się mogło, że najbardziej akuratną będzie metoda spinningowa. Czy na pewno? Wyjaśniamy!
Jak złapać węgorza na spinning?
Odpowiedź brzmi – nijak! Ten drapieżnik ma doskonały węch, ale bardzo słaby wzrok i nawet jeśli poślesz mu woblera w miejsce żerowania, to efektu raczej nie będzie. Wędkarstwo od zawsze jednak związane jest z barwnymi opowiadaniami. Któż nie słyszał od starszych wędkarzy, jakich to wielkich okazów nie łowili na leszczynowy kijek i kilka sztuk dendrobeny. Nie inaczej jest w przypadku historii dotyczących omawianego gatunku. Brania węgorza na spinning czasami się zdarzają, ale jest to z reguły kwestia totalnego przypadku. Zalecamy więc metodę gruntową i na żywca.
Połów węgorza – Jaki sprzęt wybrać?
Wbrew pozorom, nawet stosunkowo małe osobniki są w stanie dać wędkarzowi niezły wycisk. W związku z tym warto nad wodę zabrać wędzisko z odpowiednim zapasem mocy, ale przede wszystkim musi to być kijek szybki. Brania węgorza są zdecydowane i gwałtowne. Sam hol można zaliczyć do bardzo trudnych, ponieważ te ryby instynktownie uciekają w najbliższe zarośla czy powalone drzewa. Żeby utrudnić życie wędkarzowi, dodatkowo wiją się niczym węże i nawet potrafią owijać się wokół podwodnych patyków czy korzeni.
Kołowrotek do gruntowej metody powinien w tym wypadku posiadać wolny bieg, ale nie jest to wymóg. Sprawdzą się tutaj typowe kołowrotki do method feeder czy do metody spławikowej. Kluczowa jest tutaj jednak żyłka. Musi być ona odpowiednio mocna i raczej dość gruba (0,20 – 0,26). Dlaczego? Wynika to z tego jak wygląda hol. Zbyt cienka i delikatna żyłka może szybko ulegać przetarciu na kamieniach czy w zaroślach. Niektórzy wędkarze stosują też plecionkę, do której przywiązują długą żyłkę nazywaną strzałówką.
Kiedy na węgorza? Częste pory żerowania
Jeśli nie wiesz, jak złowić węgorza i kiedy rozpocząć połów to śpieszymy z poradą. Otóż najwięcej brań przydarza się nad ranem. Wraz ze wschodem słońca brania stopniowo ustają, aby znów się rozpocząć w okolicach południa. Co ciekawe, ta ryba świetnie żeruje nawet w czasie pełnego nasłonecznienia, ale poszukiwać jej wówczas należy w głębszych dołkach. W innych porach niż wczesny ranek i południe o aktywność ryb trudniej. Wyjątkiem jest jednak nagłe załamanie pogody, co wzbudza u wielu gatunków potrzebę zapewnienia sobie pożywienia „na zapas”. Kiedy na węgorza się nie wybierać? Brania są słabsze między 8 a 11 oraz późnym popołudniem.
Najlepsza przynęta na węgorza
Skoro już ustaliliśmy, jak złowić węgorza wybierając metodę, porę i miejsce to teraz czas na przynęty. Najlepsza przynęta na węgorza to:
- Rosówki;
- Dendrobeny;
- filety rybne;
- Wątróbka drobiowa.
Warto zaznaczyć, że te ryby szczególnie mocno reagują na zapach krwi. W związku z tym warto ją dodać do koszyczków zanętowych. Niektórzy stosują taki sposób na węgorza, że do koszyczków wkładają gąbkę nasączoną krwią lub też olejem rybnym. Wyostrzony węch sprawia, że w okolice zestawu podpływają osobniki zwabione nawet z kilkunastu metrów. Na hak warto wówczas założyć pęczek rosówek lub filet (w przypadku stosowania oleju rybnego). Dobrą taktyką jest łowienie na dwie wędki, gdzie jeden zestaw opiera się o rosówkę lub dendrobenę a drugi o przynęty „rybne”. Zdaniem doświadczonych łowców, najlepsza przynęta na węgorza to właśnie rosówki podane z krwią.
Jak złowić węgorza – inne cenne wskazówki
- Omawiając temat, jak złowić węgorza warto dodać, że największe osobniki często przebywają w zaroślach, ale przynętę warto podać ponad nimi. Sprawdzi się tu nieco dłuższy przypon (około 40-50 cm). Do haka niejednokrotnie przytwierdza się korek lub też kulki styropianu, aby podnieść hak z dna. Niekiedy, za pomocą strzykawki, w przynętę pompuje się też powietrze.
- Przy poławianiu opisanych tutaj okazów trzeba pamiętać o szybkim reagowaniu po braniach. Ryby te, bardzo głęboko wciągają pokarm i czasami odhaczanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Jeśli dostrzegasz, że hak tkwi zbyt głęboko, to lepszym rozwiązaniem jest odcięcie żyłki niż próba wyjęcia haka. Może nie jest to zbyt humanitarne, ale w końcu hak zgnije, a ryba będzie miała szanse na przeżycie. Próba odhaczania trwająca zbyt długo może pozbawić rybę szans na przeżycie.
Ciekawostki o węgorzu
- Jest jedną z najbardziej wytrzymałych ryb i oddycha powietrzem atmosferycznym;
- Potrafi długo przebywać na lądzie i wówczas wije się jak wąż;
- Jest w stanie płynąć bez przerw nawet przez pół roku;
- Broniąc się przed atakiem, owija się o korzenie czy patyki;
- W Polsce najwięcej osobników pływa w Jeziorze Kunickim.
Podsumowanie
Liczymy, że nasz artykuł sprawił, że chociaż teoretycznie wiesz już jak złapać węgorza. Wiadomo, że nic nie zastąpi praktyki, więc zachęcamy do przetestowania naszych porad nad wodą. Uprzedzamy, że połów węgorza do najłatwiejszych nie należy, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem życzymy owocnych łowów!