Sklepy wędkarskie, które często odwiedzamy w celu zakupienia przynęt czy zanęt są pełne najróżniejszych produktów, które rzekomo gwarantują brania w każdych warunkach. Jednak niejednokrotnie okazuje się, że to właśnie najmniej wydziwiane rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Przykładem takiej przynęty jest dżdżownica, która dziś będzie naszym tematem przewodnim. Zapraszamy do lektury!
Dżdżownica – odmiany
Ta niezwykle skuteczna przynęta występuje w wielu odmianach i wędkarze bywają wybredni co do stosowania poszczególnych z nich. Samo określenie „dżdżownica” bywa wręcz uznawane za zbyt ogólnikowe i wędkarze nierzadko stosują dokładniejszą terminologię. Oto kilka gatunków dżdżownic występujących w Polsce:
- ogrodowa;
- kompostowiec różowy, odmiana kalifornijska;
- gruntowa;
- darniowa;
- rosówka.
Dżdżownice występują aż w…250 gatunkach. W Polsce najbardziej popularne są te wymienione na powyższej liście.
Dżdżownica ogrodowa
Jest to gatunek najłatwiejszy do pozyskania przed wędkarską wyprawą. Te okazy dorastają do około 8-9 cm. Ich ciało ma najczęściej jednolitą barwę. W zależności od gleby, w jakiej żyją, kolorystyka może się różnić. Spotkasz więc okazy w kolorze jasnoróżowym lub różowym z lekkim odcieniem żółci. Wersja ogrodowa jest łatwa do znalezienia, ponieważ występuje płytko pod ziemią, często wystarczy zerwać darń, aby znaleźć dorodne okazy.
Dżdżownica kalifornijska lub kompostowa
O dżdżownicach kalifornijskich zapewne słyszał każdy, kto interesuje się ogrodnictwem. Odchody tych skąposzczetów to biohumus, czyli bardzo żyzny nawóz. Przedstawiciele tego gatunku to okazy bardzo ruchliwe, odporne na wysoką temperaturę i żywotne. Z łatwością można hodować je w przydomowym kompostowniku.
Dżdżownica gruntowa
Jej cechą charakterystyczną jest obły ogon oraz bardzo leniwe ruchy. Kolor tych przynęt to brąz, róż lub delikatna czerwień. Osiągają one do 15 cm długości. Żyją w stosunkowo płytkich warstwach gleby.
Dżdżownice darniowe
O tej odmianie jedynie wspomnimy, ale nie jest to dobra przynęta. Dżdżownica darniowa jest bowiem bardzo krucha, delikatna i nie przeżyje zbyt długo poza wilgotną glebą. Przedstawicieli tej odmiany spotkasz na terenach zarośniętych i podmokłych. Okazy tu omawiane na pierwszy rzut oka przypominają odmianę kalifornijską, ale te drugie są zdecydowanie dłuższe.
Rosówka
Jedna z najpopularniejszych naturalnych przynęt wędkarskich. Ta odmiana jest zdecydowanie największa (osobniki przekraczają 15 cm długości) i często mylona z dżdżownicą gruntową. W wyglądzie różnic praktycznie nie ma, poza tym, że rosówki bywają ciemniejsze. Obie odmiany mają obły ogon.
Główna różnica to ruchliwość, której rosówkom zdecydowanie nie brakuje. Rosówka nie lubi dużych i nagłych zmian temperatury. Nie znosi też przegrzewania i w szczelnie zamkniętym pojemniku wystawionym na działanie promieni słonecznych po prostu zginie.
Jak pozyskiwać te skuteczne przynęty na ryby? Kompostownik to świetny pomysł!
Generalnie wystarczy szpadel i wizyta w ogródku. Niektóre z odmian możesz też łatwo hodować w przydomowym kompostowniku. Musisz wiedzieć, że skąposzczęty uwielbiają wilgotną, niezbyt zbitą glebę. Warto by była bogata w azot i celulozę. Do kompostownika można więc wrzucić trochę papieru, skórki z owoców oraz liście z roślin motylkowych. Pamiętaj o tym, aby w kompostowniku nie umieszczać odpadów zwierzęcych. Z karmieniem dżdżownic również nie należy przesadzać, aby w kompostowniku nie pojawiła się pleśń.
Polowanie na rosówki
- Pierwszą z metod jest spacer po ogrodzie po zmierzchu. Najlepszą porą jest czas po opadach deszczu. Rosówki znajdziemy na trawniku również po polewaniu go wodą i odczekaniu kilku minut. Do poszukiwań przyda się latarka, na którą możemy nałożyć cienką folię, aby rozproszyć światło.
- Druga metoda polega na generowaniu wibracji, które prowokują rosówki do wyjścia na powierzchnię. Największym zagrożeniem dla dżdżownic są krety, których kopanie wiąże się właśnie z takimi wibracjami i rosówki uciekając wychodzą na trawnik. Żeby wygenerować takowe wibracje, należy wbić metalowy pręt lub drewniany kołek na głębokość około 30 cm. Uderzając w niego drugim prętem sprawisz, że drgania zostaną przeniesione do gleby i rosówki na to odpowiednio zareagują.
Gdzie nie znajdziesz dżdżownic?
Uwarunkowania biologiczne w przypadku dżdżownicy sprawiają, że musi mieć ona stały kontakt z wilgotną glebą. Woda stanowi aż 80% składu ciała dżdżownic i jest stale wydalana uzupełniana. Omawianej tu przynęty próżno szukać w glebie suchej, zbitej i kamienistej. Do poszukiwań nie wybieraj miejsc narażonych na przesuszanie.
Podsumowując
Omawiane tu gatunki niejednokrotnie pokazywały swą wielką wartość nad wodą. Duże, ruchliwe rosówki to przynęty, które uratowały niejedną wędkarską wyprawę. Nie będziemy tutaj wymieniać gatunków ryb, które chętnie atakują kompostówki czy rosówki, ponieważ taka lista byłaby bardzo długa. Natomiast możemy od siebie dodać, że w przypadku nadmiaru dżdżownic po wędkowaniu można zasilić nimi przydomowy kompostownik. Jeśli położysz na nim dodatkowo kawałek folii lub grubszego kartonu, po jakimś czasie zgromadzą się pod nim rozmnożone osobniki.