Kilka dni temu rynkiem w Polsce nieco wstrząsnęła wiadomość o tym, że internetowa platforma sprzedażowa Shopee kończy działalność na terenie naszego kraju. Zaznaczmy, że wielu wędkarzy dokonywało tam przedsezonowych zakupów. Wkrótce pewnie wrócą oni do kupowania na AliExpress, które ostatnio schodziło na boczny tor. Dziś chcielibyśmy wspomnieć o częstych dylematach wędkarzy, którzy się zastanawiają czy wędka z AliExpress to dobry pomysł. Sprawdź wędziska od Kuying!
Konkurencja dla Mikado, Robinsona i całej reszty
Na wstępie dodajmy, że w dzisiejszym artykule skupiać się będziemy na wędziskach spiningowych. Przez ostatnie lata bardzo ostrożnie podchodzono do kupowania jakichkolwiek wędek na azjatyckiej platformie sprzedażowej AliExpress czy też Banggood lub GearBest. Potrzeba było czasu… naprawdę dużo czasu i wielu testów różnych wędzisk, aby się przekonać, że kijki pochodzące z Azji naprawdę oferują świetną jakość. Na ten moment nie brakuje w Polsce wędkarzy, którzy chętnie zamieniają wędki Robinsona czy Shimano na wędki od chińskich producentów. Ma to swoje uzasadnienie!
Kuying Teton TTS-662L – mercedes wśród wędek spiningowych
Ta propozycja przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie maksymalny komfort podczas wędkowania. Teton występuje już w kilku wersjach, które sukcesywnie podbijają serca spinningistów. To jednak wersja TTS-662L 2-10 g podbiła serca polskich wędkarzy. Nie mamy tu na celu robienia jakiejkolwiek reklamy, która zwiększy obroty chińskim sklepom. Po prostu kiedyś jeden z tych produktów wpadł nam w ręce, więc pomyśleliśmy, że warto o tym napisać.
Czym wyróżnia się ten kijek?
Słyszysz „AliExpress”, myślisz „tandetna chińszczyzna”? No tego nie można powiedzieć o żadnej z wersji Kuying Teton. Dlaczego tak sądzimy? Oto kilka powodów:
- przelotki i inne elementy od Fuji;
- dolnik z zapasem mocy, wykonany z korka i carbonu;
- bardzo mała waga (około 80 g);
- niezwykle czuła szczytówka, która tylko wydaje się bardzo delikatna;
- idealnie dopracowane i osadzone przelotki.
Wrażenia po wędkowaniu
Mówienie o Tetonie w kontekście wędkarskiego klasyka staje się coraz mniej zaskakujące. Ta wędka naprawdę zasługuje na uznanie. Po pierwszej wizycie nad wodą okazuje się, że jest to kijek lekki, finezyjny, ale z ogromnym potencjałem. Wędka jest precyzyjnie stworzona, wyważona i ma specyficzny, niepodrabialny wygląd. Bez najmniejszych problemów radzi sobie z „obsługą” obrotówek, woblerów czy niektórych wahadłówek. Na blanku wyczuwalne jest dosłownie każde puknięcie drapieżnika w przynętę.
Kuying Superlite Ajing– kolejna wędka z AliExpress warta swojej ceny
Skoro już mowa o producencie Kuying to przy okazji przedstawimy kolejną wędkę wartą uwagi. Jest nią tytułowy Superlite Ajing.
- To wędzisko kwalifikuje się do klasy super fast, czyli nada się świetnie na okonie czy pstrągi;
- uchwyt kołowrotka czy przelotki od Fuji. Uchwyt to Fuji VSS, natomiast przelotki to Fuji KLAG;
- dolnik z pianki EVA;
- szybka praca;
- dostępne wersje spinningowe:
- – 0,5-7 g;
- 0,6-10 g;
- 2-21 g;
- 0,8-15 g.
- dostępne wersje castingowe:
- 0,6 – 10 g;
- 0,8 – 15 g.
Zdaniem wędkarzy posiadających omawiany tutaj model, posiada on taki zapas mocy, że nawet przy typowym łowieniu okoni na UL może poradzić sobie z łatwością z holowaniem szczupaka czy sandacza. Tej wędki nie udało nam się przetestować, ale zrobił to za nas ktoś inny. Poniżej zamieszczamy film z kanału KanKam Fishing_Tests, gdzie możecie zobaczyć pracę tegoż kijka.
KUYING Leadership
Szczególnie mocno doceniana jest wersja 2.58m 3,5-17,5g. Jest to kijek dwuskładowy, niezwykle lekki, mimo tego, że mierzy ponad 2,5 metra, to waży zaledwie 105 g. Przez posiadaczy jest on określany jako kijek niemalże uniwersalny. Poradzi sobie doskonale przy miotaniu małymi woblerami o długości do 5 cm, jak i takimi, które są przeznaczone pod większe szczupaki.
Niewątpliwą zaletą tego modelu jest to, że możemy go przeciążać (oczywiście z rozsądkiem), a kij świetnie się spisze. Wielu wędkarzy używa tego modelu do łowienia okoni latem, szczupaków jesienią i pstrągów wiosną. Producent tutaj zdał egzamin i również w tym modelu znajdziemy elementy od Fuji. Uchwyt kołowrotka to FUJI SKSS w przypadku wędki spinningowej i FUJI SKST w wędzisku castingowym. Przelotki to odpowiednio Fuji KLAG i Fuji KWAG.
Wrażenia po wędkowaniu
Ten model udało nam się testować bardzo dokładnie i w różnych warunkach. Może zabrzmi to bardzo reklamowo, ale…ciężko się tu o coś przyczepić. Kijek doskonale radził sobie z prowadzeniem różnego rodzaju przynęt. Ostatnio testowaliśmy go na zimowych połowach pstrągów i efekty były naprawdę satysfakcjonujące. Kij pozwala na wyczucie praktycznie każdego kontaktu z rybą.
Krótkie podsumowanie
Ten krótki artykuł miał na celu przedstawienie trzech bardzo popularnych wędzisk, które są w Polsce i na świecie bardzo doceniane. Wiemy doskonale, że każdy spinningista ma swoje wymagania co do wędziska i dlatego nie mamy na celu zachęcania do zakupu, któregokolwiek z przedstawionych produktów. Chcemy jedynie pokazać, że wcale nie musimy trzymać się schematu kupowania wędek od najbardziej znanych i „oklepanych” producentów. Chińskie wędziska (np. te, które dziś krótko opisaliśmy) są często dużo dokładniej wykonane i wyróżniają się świetną pracą zarówno w prowadzeniu przynęty, jak i podczas samego holowania.