Każdy wędkarz i jednocześnie amator spinningu ma swoje ulubione miejsca nad rzekami. Jedni preferują przykosy, inni rafy a kolejni opaski rzeczne. Dziś postaramy się przybliżyć wizerunek tych ostatnich i wyjaśnimy jakie ryby można tam spotkać. Mimo tego, że opaski rzeczne są sztucznym tworem to jednak przyciągają niekiedy ogromną ilość ryb różnych gatunków. Zapraszamy na spinning na opasce rzecznej.
Czym jest opaska rzeczna?
Opaski na rzekach to sztuczne umocnienia, które zaczęto tworzyć na rzekach już wiele wieków temu. Opaski można porównać do ostrogi rzecznej. Głównym jej zadaniem jest umocnienie brzegów i ich skuteczna ochrona przed niszczycielskim działaniem nurtu. Materiałami, z których najczęściej tworzy się opaski są: drewno, faszyna, beton, odpady budowlane w formie gruzu, tłuczeń. Niekiedy do ich tworzenia wykorzystuje się także stalowe kształtowniki Larsena oraz betonowe płyty, które czasami łączone są ze sobą spoiwem cementowym.
Jakie ryby można spotkań na opasce rzecznej?
Za absolutnie szablonową grupę ryb, którą można spotkać na opaskach rzecznych uznawane są:
- klenie;
- jazie;
- sandacze;
- bolenie;
Największą ilość drapieżników można znaleźć w miejscach, w których mocny nurt oblewając koniec opaski powoduje wypłukiwanie dołków. Jazie i sandacze preferują miejsca nieco spokojniejsze, czyli warto szukać ich w tych rejonach, w których uciąg nurtu nie jest już tak mocno odczuwalny. Natomiast klenie oraz bolenie łatwo spotkasz w dołkach i pod powierzchnią wody, ale tam, gdzie nurt może nanosić pokarm.
Drugą grupą ryb, które także żerują w bliskim sąsiedztwie opaski rzecznej są szczupaki oraz okonie. Tych gatunków warto szukać przede wszystkim w tych miejscach, gdzie znajdują się jakieś powalone drzewa lub naniesione gałęzie. Stanowią one bowiem idealne schronienie dla tych ostrożnych drapieżników. Idealnym miejscem, gdzie możesz trafić na dużego szczupaka i okonia są starsze opaski, które zdążyły już porosnąć jakąś roślinnością i nie ma na nich utartych ścieżek. Im gęstsza roślinność przy opasce, tym większa szansa na złowienie szczupaków, a także boleni.
Jakie przynęty stosować na opaskach i ostrogach?
Trudno tutaj o jednobrzmiący werdykt, który by gloryfikował jeden rodzaj przynęt, a deprecjonował drugi. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że na opaskach szczególnie dobrze spisują się woblery. Potwierdza te słowa wielu doświadczonych wędkarzy, którzy łowiąc na opaskach nie mieli kontaktu z rybą stosując przynęty gumowe. Po założeniu woblera następowała bowiem seria ataków, niekiedy naprawdę dużych drapieżników. To pokazuje, że spinning na opasce rzecznej to niesamowite doświadczenie.
Klenie i jazie – spinning na rzecznej opasce
Nastawiając się na złowienie klenia lub jazia trzeba zastosować woblery powierzchniowe – smużaki, lub takie, które nie schodzą głębiej niż 20-30 cm poniżej lustra wody. Oczywiście zależnie od warunków pogodowych, ryby te mogą żerować w nieco niższych partiach i w takim przypadku można zacząć zmieniać woblery na schodzące trochę głębiej. Warto zmieniać te przynęty stopniowo, aby szukać ryb na różnych głębokościach. Aż do skutku.
Bolenie z opaski
Łowiąc bolenie przy opasce warto zastosować woblery, które imitują ukleje. Dobrym pomysłem będą przynęty o agresywnej pracy i połyskujących kolorach. Miejscami, w których mogą żerować lub ukrywać się większe okazy są często głazy, lub wspomniane wcześniej drzewa. Dobrą taktyką jest tutaj wypuszczenie przynęty na kilkadziesiąt metrów z nurtem i powolne zwijanie.
Sandacze, okonie i szczupaki z opaski
W przypadku sandaczy, okoni i szczupaków trzeba nastawić się na łowienie w głębszych i nieco spokojniejszych rejonach. Te gatunki raczej występować będą w pobliżu dna, a szczupaki dodatkowo przy sąsiedztwie brzegów. Eksperymentując, warto zastosować technikę polegającą na położeniu obrotówki lub woblera na dnie i gwałtowniejszym zwijaniu. Sandacze mogą i okonie mogę efektywnie pobierać też przynęty założone na offsetowych hakach w metodzie drop shot.
Sandacze z opaski? Zandery wieczorami uwielbiają podchodzić bliżej brzegu opaski, w miejsca płytsze i spokojniejsze. Tam gromadzi się drobnica. Warto wtedy użyć podłużnych woblerów, delikatnie lusterkujących i schodzących dość płytko pod taflę wody.
Podsumowując…
Opaski rzeczne są raczej niezbyt atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy…innych niż spinningiści! Jest to więc dodatkowy plus. Bogactwo różnych gatunków ryb drapieżnych sprawia, że warto sukcesywnie i cierpliwie obławiać kolejne połacie rzeki przy opaskach. Z pewnością ostatecznie natrafimy na brania, które przekonają nas do łowienia w takich miejscach. Jeśli ktoś nie jest fanem woblerów to tutaj też ma szanse na przełamanie. Ich skuteczność przy ostrogach i opaskach sprawia, że są to przynęty bezkonkurencyjne.