Na temat zimowych pstrągów już kiedyś pisaliśmy. Od publikacji tego artykułu minęło trochę czasu, ale wówczas obiecaliśmy, że w przyszłości pochylimy się nad tematem przynęt na zimowe drapieżniki. Przynęty na pstrągi, to więc temat dzisiejszego artykułu. Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nasze sugestie co do przynęt są dość subiektywne. Po prostu przez lata testowaliśmy różne rozwiązania i dziś chcemy opisać, to co sprawdziło się na naszych wodach. Zapraszamy do czytania!
Krótkie przypomnienie
W poprzednim artykule o pstrągach wyraźnie podkreślaliśmy, jak ważne jest szukanie właściwego miejsca, w którym mogą obecnie bytować drapieżniki. Dlatego chcemy tutaj zaznaczyć, że nawet najlepsze i najdroższe woblery nie sprawdzą się w miejscu, gdzie po prostu ryb nie ma. Przejdźmy jednak do meritum.
Woblery – przynęty na pstrągi nie muszą być małe!
Zacznijmy od woblerów. W czasie zimy omawiane tutaj drapieżniki nie są zbyt chętne do podwodnych wojaży i gonitw za potencjalnymi ofiarami. My jako wędkarze musimy więc dostarczyć drapieżnikowi przynętę w jego najbliższe otoczenie i nie spieszyć się zbytnio ze zwijaniem jej do brzegu. W przypadku woblerów warto wybierać nie tylko najmniejsze wersje. Zimą drapieżnik często trudzi się kanibalizmem, aby móc przetrwać. W związku z tym sprawdzą się wówczas woblery imitujące małe pstrągi. Przykłady to:
- Rapala Jointed 9cm Rainbow Trout;
- Mikado Wobler Niddle 7,5cm BT;
- Mikado Twilight 4 cm;
- Salmo Hornet.
Ciekawą propozycją jest również Blue Fox Vibrax Minnow. Tego modelu nie zaliczamy do typowych woblerów, ponieważ jest to specyficzne rozwiązanie, które cechuje obrotowa paletka na przodzie.
Absolutny „must-have”, jeśli chodzi o zimowe pstrągi to w naszym przypadku wobler Hunter Yoda. Występuje on w kilku wersjach i tutaj już trzeba nieco poeksperymentować. Niemniej jednak ta seria była bardzo udana i podczas zimowej aury świetnie kusi nawet najbardziej leniwe okazy.
Wybrać modele ze znikomą czy agresywną pracą?
Wiele czynników może wpływać na aktywność drapieżników. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej zabierać nad wodę modele z pracą znikomą oraz agresywną, ale ważne jest to, aby zaczynać łowienie od tych pierwszych. Agresywna praca jednego dnia świetnie kusi do ataku, a drugiego dnia odstrasza. Kluczem do sukcesu, jest tutaj cierpliwe testowanie przynęt, charakteryzujących się odmienną pracą.
Obrotówki – czy są skuteczne również zimą?
Łowcy pstrągów doskonale wiedzą, że obrotówkami można uratować dzień na rybach. Nierzadko bywa tak, że zawodzą najróżniejsze gumki, woblery czy wahadła i wówczas zakładamy wirówkę, która nagle okazuje się zbawienna. Nie ukrywamy, że zimą na obrotówki łowi się trudniej, ale „kropki” potrafią świetnie reagować na obrotówkę zatrzymywaną w nurcie. Warto pozwolić takiej wirówce na wzbudzenie pracy z wykorzystaniem nurtu i po prostu trzymać ją w jednym miejscu. Od czasu do czasu można wykonać delikatne podbicie oraz spuszczenie wirówki z nurtem i bardzo leniwe ściąganie do poprzedniego miejsca. Takie czynności łatwiej wykonywać stojąc w wodzie lub na rzecznej wysepce.
Nasze sprawdzone przynęty na pstrągi – Jakie modele możemy polecić?
Skoro artykuł i tak opiera się o nasze doświadczenia z łowieniem pstrągów, to i przynęty polecamy te, które akurat u nas się sprawdzały. Mamy nadzieję, że sprawdzą się również na Waszych wodach, ale zagwarantować tego nie możemy. W przypadku obrotówek polecić możemy:
- DAM Effzett Standard;
- Mepps Aglia (w różnych wersjach);
- Savage Gear Rotex Spinner;
- Mepps XD;
- Dragon Tiger;
- Jaxon Sniper.
Gumowe przynęty na pstrągi
Przechodzimy do najbardziej klasycznego rozwiązania, które stosują łowcy zimowych drapieżników. Wybór przynęt gumowych jest bardzo szeroki, ale mówiąc o nich w kontekście samych pstrągów, ten wachlarz nieco się zmniejsza. Zbliżający się luty i marzec to idealny czas na stosowanie imitacji małych larw, czyli tzw. wormów.
Pisaliśmy już, że w czasie zimy drapieżniki bywają niezwykle leniwe. W tym czasie sprawdzić się więc może drop shot, ponieważ tutaj długo eksponujemy przynętę w tym samym miejscu. Na haki dropshotowe polecamy założyć takie przynęty na pstrągi jak:
- Strike King Finesse Worm;
- FishUp Tanta;
- Keitech Shad Impact;
- Roboworm Alive Shad;
- Westin BloodTeez.
Pierwsza oraz przedostatnia propozycja z powyższej listy to modele trudniej dostępne, ale wykazują niezwykły potencjał. Warto wziąć je pod uwagę podczas przedsezonowych zakupów w wędkarskich sklepach.
Słowem podsumowania
W powyższych akapitach, w telegraficznym skrócie przedstawiliśmy kilka naszych propozycji na zimowe pstrągi. Podkreślamy raz jeszcze, że każda woda ma swoją własną specyfikę i trzeba po prostu samodzielnie dojść do pewnych wniosków. Mamy jednak nadzieję, że nasze porady (oparte na własnych doświadczeniach nad wodą) okażą się przydatne. Tymczasem życzymy udanych połowów!