Ziemia kluczborska, a dokładniej to woda, stała się areną dla najlepszych wędkarzy na świecie. Od poniedziałku, 17 lipca, 36 pięcioosobowych drużyn z 22 krajów rozpoczęło oficjalne treningi nad malowniczym zalewem w Ligocie Górnej. To wszystko w ramach 42. Klubowych Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Spławikowym. Nie da się ukryć, że te mistrzostwa to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji, ale także do spotkań i wymiany doświadczeń wędkarskich w międzynarodowym gronie.
Już w czwartek otwarcie zawodów
Ceremonia otwarcia odbędzie się w najbliższy czwartek, 20 lipca, o godzinie 18:00 na Wojewódzkim Kampusie Sportowo-Rekreacyjnym STOBRAWA w Kluczborku. Natomiast już sama rywalizacja o punkty rozpocznie się w sobotę, 22 lipca, o godzinie 8:00 i potrwa do niedzieli, 23 lipca.
Zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej, gdzie odbywają się mistrzostwa, ma powierzchnię 60 ha i przynajmniej 1,5 mln metrów sześciennych wody i powstał na rzece Stobrawie. Dodatkowo pełni funkcję przeciwpowodziową oraz zasila okolicę w wodę w czasie suszy. Jego budowę rozpoczęto w 2009 r., a oficjalnie otwarto w październiku 2012 r. Akwen otacza prawie 3,5-kilometrowa ścieżka spacerowa i piaszczysta plaża z kąpieliskiem. Zalew jest zarybiany przez Polski Związek Wędkarski. W jego wodach pływają m.in.:
Możliwe utrudnienia w ruchu
Podczas trwania mistrzostw, w okolicach zbiornika w Ligocie Górnej, kierowcy mogą spodziewać się pewnych utrudnień. Mimo to plaża oraz ścieżka prowadząca przez mostek do górki nad zalewem pozostaną dostępne dla odwiedzających przez cały czas trwania zawodów. Natomiast pozostałe obszary zostaną zamknięte dla rowerzystów. Tymczasem osoby spacerujące w okolicy są proszone o zachowanie szczególnej ostrożności podczas trwania zawodów.
Informacje o utrudnieniach można znaleźć w poniższym wpisie pochodzącym z fanpage Kluczbork:
Mistrzostwa te są nie tylko wyjątkowym wydarzeniem dla miłośników wędkarstwa, ale również dla entuzjastów sportu i natury. Przyciągają one uwagę mediów na różnych szczeblach — od lokalnych po międzynarodowe. Jest to również doskonała okazja do promowania regionu, jego turystycznych atrakcji i naturalnego piękna.
Zawody w stylu No–Kill
Mistrzostwa te są również okazją do promocji zrównoważonego wędkarstwa i ochrony środowiska. Wszystkie ryby złowione podczas mistrzostw będą wypuszczone z powrotem do wody. Jest to zgodne z zasadami „catch and release” (złap i wypuść), które są coraz bardziej popularne wśród wędkarzy. Tymczasem zachęcamy do śledzenia naszej strony. Jeśli tylko będziemy w posiadaniu informacji o przebiegu zawodów i o wynikach, to z pewnością się podzielimy wiedzą.