Jezioro Czorsztyńskie jest jednym z najbardziej popularnych akwenów, które znajdują się na południu Polski. Każdego roku brzegi tego urokliwego jeziora są odwiedzane przez turystów z Polski i innych europejskich krajów. Wędkarska brać zna ten zbiornik głównie ze względu na obecność rekordowych sandaczy. Warto też udać się tam na ogromne, wiosenne szczupaki. Dziś opiszemy ten zbiornik i przedstawimy argumenty przemawiające za odwiedzeniem jego brzegów. Osoby niebędące wędkarzami również znajdą tam coś dla siebie.
Ogólna charakterystyka zbiornika
Jezioro Czorsztyńskie przy pełnym napełnieniu ma głębokość dochodzącą do 50 metrów. Akwen ten jest zbiornikiem sztucznym, który powstał na Dunajcu pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Długość linii brzegowej wynosi tutaj aż 29,7 km i biegnie tędy malownicza trasa rowerowa Velo Czorsztyn, którą warto odwiedzić na bicyklu podczas pobytu w tych rejonach. Dostępne są oczywiście wypożyczalnie rowerów, więc o sprzęt nie musisz się martwić. Sam zbiornik powstał głównie z myślą o ochronie doliny Dunajca przed powodzią. Jezioro zdało egzamin w czasie słynnej powodzi w 1997 i efektywnie zgromadziło nadmiar wezbranych wód, które stanowiły poważne zagrożenie dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Poniżej omawianego zbiornika znajduje się znacznie mniejszy Zbiornik Sromowski, który pełni funkcję wyrównawczą dla Jeziora Czorsztyńskiego.
Jak dojechać?
Jezioro znajduje się na południu kraju, w powiecie nowotarskim. Dojeżdżając do Krakowa możesz ustalić cel podróży przez słynną Zakopiankę i po dojechaniu do Nowego Targu skręcić na drogę 969. Czas dojazdu z Krakowa zajmie około 2h. Można też pojechać od Krakowa autostradą w stronę Rzeszowa. Następnie należy obrać cel na Nowy Sącz. Warto zjechać z autostrady w okolicach Brzeska i kierować się na Limanową. Jeśli lekko zboczysz z trasy to możesz odwiedzić także Jezioro Rożnowskie ze słynnym Gródkiem nad Dunajcem.
Jezioro Czorsztyńskie – atrakcje w okolicy
Na samym Jeziorem Czorsztyńskim góruje majestatyczny Zamek w Niedzicy, który koniecznie trzeba zwiedzić. W samej Niedzicy znajduje się też zapora spiętrzająca wodę w jeziorze z ciekawym malunkiem 3D przedstawiającym żywioły. Udając się w okolice Czorsztyna i Niedzicy warto odwiedzić górę Wdżar. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do osób lubiących aktywność fizyczną. Jest to teren dobrze zagospodarowany, na którym znajdziemy ścieżki rowerowe, trasy narciarskie, park linowy czy wyciąg krzesełkowy. Znajdują się tam również lokale gastronomiczne z pysznymi (również regionalnymi) potrawami.
Propozycja dla wędkarzy
Jezioro Czorsztyńskie słynie z dorodnych sandaczy. W okolicy znajdują się też bazy wędkarskie, z których warto wyruszyć na wędkarską wyprawę. Na omawianym akwenie zakazane jest stosowanie łodzi z silnikiem spalinowym i musisz mieć to na uwadze przy chęci zabrania własnej łódki. W bazach wędkarskich możesz jednak wypożyczyć świetne łodzie z napędem elektrycznym. Wędkarze szczególnie doceniają bazę Czort, która znajduje się pomiędzy Kluszkowcami a Maniowym. W tym miejscu wypożyczysz niezbędny sprzęt wędkarski oraz możesz zasięgnąć porady doświadczonych spinningistów, którzy, potocznie mówiąc na sandaczach zęby zjedli.
Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w łowieniu czorsztyńskich sandaczy to możesz zdecydować się na wyprawę wędkarską z przewodnikiem. Natomiast wybierając się na samotne łowy, koniecznie zabierz ze sobą echosondę, która pozwoli Ci na łatwiejsze zlokalizowanie ryb.
Jezioro Czorsztyńskie – jaki sprzęt wędkarski zabrać ze sobą?
Sandacze to niezwykle silne ryby i dlatego na połów musisz zabrać odpowiednią wędkę. Ważne aby kij posiadał zapas mocy pozwalający na miotanie przynętami o różnej masie. W sklepach wędkarskich znajdziesz typowo sandaczowe wędziska, ale sprawdzą się też mocniejsze kije pod szczupaka. Ciężar wyrzutu powinien dochodzić do około 35 g, ale ważne jest ogólne wykonanie wędziska, ponieważ przy łowieniu sandaczy dostają one wycisk. Kołowrotek powinien natomiast posiadać precyzyjny hamulec i szerszą szpulę, która pozwoli na gładsze schodzenie plecionki czy żyłki przy zarzucaniu.
Sandaczowe przynęty to przede wszystkim gumy. Na Jeziorze Czorsztyńskim sprawdzają się większe modele twisterów oraz imitacje narybku (Cannibal Shad oraz Savage Gear 4d Herring Shad). Dobrą przynętą na jesienne sandacze z Czorsztyna okazuje się też Grass Pig oraz jaskółki Berkley Powerbait Minnow. Te ostatnie warto zastosować do metody drop shot.
Gdzie nocować wybierając się nad Czorsztyn?
W bazach wędkarskich możesz wykupić noclegi w przystępnej cenie. Nad Jeziorem Czorsztyńskim spotkasz też wiele pensjonatów oraz domków letniskowych, które mogą być Twoją wędkarską bazą wypadową. Wiele z nich stworzonych zostało w oparciu o dominujący w okolicy styl zakopiański. Niemniej jednak spotkasz tam też nowe rodzaje budynków, do których zaliczyć można Pasterską Chatę. Poszukując noclegu w czasie lata warto też wziąć pod uwagę pola namiotowe.
Jezioro Czorsztyńskie to zbiornik, który każdemu przypadnie do gustu. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy ciszy, przyrody czy pięknych widoków jak i fani aktywnego wypoczynku. W czasie wolnym od wędkowania można udać się też do znajdującego się niedaleko Zakopanego czy Białki Tatrzańskiej. Na Podhalu można spędzić naprawdę udany urlop zarówno w pojedynkę jak i z całą rodziną.