Podbierak do ryb jest atrybutem każdego wędkarza i można śmiało powiedzieć, że jest to, obok wędki najważniejsza rzecz wchodząca w skład wędkarskiego wyposażenia. Wbrew pozorom rodzajów koszów wędkarskich jest kilka i trzeba wiedzieć czym się kierować, aby zakupić odpowiedni dla siebie model. W dzisiejszym artykule postaramy się w pewnym stopniu opisać kilka rodzajów podbieraków i podpowiemy, na jakie detale trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Nie wiesz, jaki podbierać na ryby wybrać? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!
Kilka rodzajów podbieraków
Przeglądając oferty sklepów wędkarskich, na pewno spotkasz się z podbierakami do ryb, które znacznie się od siebie różnią. Różnice mogą dotyczyć zarówno kosza jak i sztycy. Wyróżnić można w zasadzie trzy ogólne grupy. Są nimi:
- Karpiowe;
- Spinningowe;
- Uniwersalne.
Wydawać by się mogło, że najlepszym wyborem jest trzeci z powyższej listy. Sprawdza się on na pewno świetnie w nowych łowiskach, co do których nie wiemy czego się spodziewać. Czy będzie on zawsze najlepszą opcją?
Wersja uniwersalna? Czemu nie!
Jeśli jesteś bardziej doświadczonym wędkarzem, to możesz zupełnie ominąć ten akapit. Powstaje on z myślą o początkujących amatorach wędkarstwa. Otóż na samym początku swojej przygody z wędkowaniem może sprawdzić się doskonale podbierak do ryb, który zaliczyć można do uniwersalnych. Kupisz go już za kilkadziesiąt złotych i może on w pełni wystarczać do podbierania małych i średnich ryb.
Zakładamy, że na początku nie będziesz łowić metrowych szczupaków czy kilkunastokilogramowych karpi, czy amurów. Nastawiając się na takie ryby, trzeba już pomyśleć o mocniejszym narzędziu, o czym z resztą przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Takich wyników Ci oczywiście życzymy, ale zakładając, że Twoja wędkarska kariera dopiero raczkuje, to proponujemy tańszy podbierak wędkarski, który z czasem zastąpisz lepszym modelem. Zmiana może wynikać z wyklarowania ulubionej metody wędkowania.
Podbierak do ryb dla spinningistów
Jeśli już wiesz, że spinning to Twoja pasja to możesz zacząć szukać profesjonalnego spinningowego podbieraka. Chcąc taki zakupić musisz zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- Wykonanie;
- Rodzaj siatki;
- Wielkość i waga;
- Możliwość podpinania do kamizelki.
W typowych podbierakach spinningowych najczęściej nie znajdziesz klasycznych ramion, na których rozciągnięta jest siatka. Ramiona są tutaj zastępowane pełną obręczą, która powinna być wytrzymała i jednocześnie lekka. Warto wybierać modele, których obręcz jest dodatkowo powleczona pianką. Dzięki temu podbierak do ryb nie zatonie w przypadku wypadnięcia z łódki czy odpięcia się od kamizelki w czasie brodzenia w rzece.
Materiał, z jakiego wykonana jest siatka ma tutaj ogromne znaczenie. Wypięcie ryby i zwrócenie jej wolności powinno zajmować bardzo mało czasu. Z całą pewnością nie ułatwi nam tego zaczep grotów kotwicy w tekstylnej siatce podbieraka. Takie przygody zdarzają się bardzo często i wówczas ryzykujemy też agresywną reakcją drapieżników, którzy przy wypinaniu mogą wykonywać gwałtowne ruchy. W efekcie może się skończyć poważnym zranieniem wędkarza. Jaką więc wersję wybrać?
Z recenzji wędkarzy wynika, że najbardziej praktyczne są modele z gumowaną siatką. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że kotwica zahaczy się grotami o taką siatkę. Wypinanie ryby jest więc tutaj bardzo proste i bezpieczniejsze niż w przypadku podbieraka z siatki tekstylnej. Kolejną bardzo ważną zaletą gumowanej siatki jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy po wędkowaniu spłukać kosz w wodzie i przykry zapach zniknie.
Podbierak na ryby spokojnego żeru
Na białoryb sprawdzą się podbieraki z większym koszem i do tego z długą sztycą. Jeśli łowisz na method feeder, klasyczny grunt czy spławik to raczej niekoniecznie chcesz wstawać z fotela do każdej ryby zapiętej na haku. W związku z tym warto wybierać modele, które pozwolą na podebranie ryby z odległości nawet kilku metrów. Sztyca powinna być wytrzymała i jednocześnie lekka. Topowi producenci często stawiają na włókno szklane, które przejawia właśnie powyższe cechy.
Większość podbieraków karpiowych (na białoryb) posiada obręcz, ale można spotkać też wersje z rozkładanymi ramionami powlekanymi siatką. W takich modelach ramiona często wykonane są z aluminium lub z włókna szklanego. Warto szukać modeli, których ramiona są mocne i nie dostrzegamy luzu po ich rozłożeniu do pozycji gotowości. Sama siatka też powinna być gumowana, ponieważ jest to po prostu praktyczne i bezpieczne.
Sztyce w podbierakach karpiowych najczęściej są teleskopowe co znacznie ułatwia ich transport. Pamiętajmy jednak też o zwróceniu uwagi na uchwyty. Dobrze by było, gdyby były one gumowe. Może to dodać pewności w chwycie i podczas przyciągania kosza celem wypięcia zdobyczy z haka. Unikajmy sztyc wykonanych z bardzo cienkiego aluminium, ponieważ mogą się one zginać w połowie przy podnoszeniu z wody kosza z rybą. Grozić to może utratą ryby i przedwczesnym zakończeniem wędkowania w danym dniu.
Rozmiary
Podbieraki karpiowe muszą być odpowiednio duże i raczej nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Duży karp, amur, tołpyga czy leszcz może nie zmieścić się do małego kosza. Często modele karpiowe posiadają ramiona o długości wynoszącej około 80 cm. Pamiętaj, że niektóre łowiska komercyjne wymagają stosowania właśnie takich podbieraków. W spinningu stosuje się natomiast znacznie mniejsze kosze. Średnica w modelach z obręczą powinna wynosić około 60 cm.
Podsumowując
Jeśli już masz jasno sprecyzowane cele wędkarskie i wybraną ulubioną metodę wędkowania to nie warto oszczędzać na zakupie podbieraka. Zbyt wielu wędkarzy straciło wielkie ryby przez brak odpowiedniego narzędzia podczas holu. Jeśli dopiero zaczynamy rozwijać swoją wędkarską pasję, to nie musimy od razu kupować podbieraka do ryb za ponad 100 złotych. Jednak z czasem na pewno dostrzeżemy, że tani model z marketu już nam nie wystarcza i trzeba go wymienić na lepszy model. Korzystając z powyższych porad, możesz dokonać dobrego wyboru.