I znów niestety jesteśmy zmuszeni pisać o kłusowniczym procederze, i to nad jednym z największych zbiorników zaporowych. Na szczęście jednak, w tym przypadku sprawa zakończyła się dobrze. To znaczy dobrze dla ryb i uczciwych wędkarzy, a fatalnie dla kłusowników.
Akcja miała miejsce przy jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc, czyli w obrębie chronionym, przy tamie we Włocławku. To właśnie tam funkcjonariusze Straży Rybackiej ujęli trzech kłusowników. Mężczyznom zarekwirowano wędki i łodzie. Jednak strażników najbardziej zadziwiła ich zdobycz. Podczas przeszukania sprzętu natrafili oni na 40 kilogramowego suma. Na szczęście ryba w doskonałej kondycji wróciła do wody. Mężczyźni w wieku 19, 29 i 34 lat trafili do policyjnego aresztu. Zostanie im przedstawiony zarzut połowu ryb w miejscu niedozwolonym. Co sprawia, że zbiorniki zaporowe przyciągają kłusowników jak magnes?
W jakim celu powstaje zbiornik zaporowy?
Zbiorniki zaporowe powstają w różnych celach. Najczęściej to zapobieganie suszy lub powodzi, pełnią też funkcje rekreacyjne. Zbiorniki zaporowe budowane są przez spiętrzenie wód rzecznych. W najbardziej sprzyjającym miejscu powstaje tama, mająca na celu zatrzymać wodę. To oczywiście mało precyzyjne i skąpe w szczegóły wyjaśnienie, bo funkcje zbiorników zaporowych i zapór wodnych są o wiele bardziej skomplikowane.
Ile zbiorników zaporowych jest w Polsce?
W Polsce do 1994 roku istniało ponad 140 zbiorników zaporowych. Najstarszy z nich to Jezioro Zygmunta Augusta utworzone w XVI w. Największym i jednocześnie uważanym za najpiękniejszy jest Jezioro Solińskie. Ten liczący sobie aż 22 kilometry kwadratowe akwen to prawdziwe wędkarskie eldorado. Najlepszym tego przykładem są właśnie rozgrywanie zawody karpiowe Extreme Carp Competition. Szerzej o tej imprezie pisaliśmy tutaj.
Ze względu na swoją specyficzną budowę, zbiorniki zaporowe zapewniają idealne warunki rybom. Zamieszkują je zwierzęta pochodzące z zarybień, jak również te, które przybywają z rzek. Stąd nikogo nie dziwi obecność olbrzymich leszczy, sumów czy sandaczy. Sztucznie stworzone zbiorniki zaporowe powstały w obszarach niegdyś zamieszkanych czy zalesionych. Dno pełne jest bezpiecznych kryjówek. To również stwarza okazję dla kłusowników. Zapora zbiornika zaporowego lub odcinek rzeki tuż przy jej czole to miejsca, w których gromadzą się ryby. Stwarza to wręcz wymarzone warunku dla „szarpakowców”, o których pisaliśmy tutaj.
Jak wędkować na zbiornikach zaporowych?
Z wędkarskiego punktu widzenia zbiornik zaporowy to nie lada wyzwanie. Duża powierzchnia, zróżnicowane dno i zmienny poziom wody, mogą przysporzyć wędkarzom wiele kłopotów, ale wytrwałość i konsekwencja potrafią wynagrodzić pięknymi rybami. Niezbędna może okazać się dobrze wyposażona łódź lub wędka umożliwiająca ponad 100-metrowe rzuty.