Czy zastanawialiście się czasem jak to z wędkarstwem w przeszłości bywało? Początków samego wędkarstwa należy doszukiwać się aż w starożytnym Rzymie. Już rzymski poeta Publiusz Owidiusz Naso w swoim dziele „Halieutica” (Sztuka Rybołóstwa) opisywał sposoby na wędkowanie. Jednak przeniesiemy się do czasów znacznie bliższych i w mniej odległe rejony świata.
Święto Niepodległości nad wodą
W taki dzień jak dziś, niesieni duchem patriotyzmu, uciekamy myślami do przeszłości i na swój sposób świętujemy. Część rodaków bierze udział w corocznych Biegach Niepodległościowych, część będzie manifestowała swój patriotyzm w tradycyjnych marszach, a my wędkarze, oczywiście wybierzemy się z wędkami nad wodę. Dobra pogoda sprzyja wędkowaniu, a organizowane w Święto Niepodległości liczne zawody towarzyskie pozwalają wędkarskiej braci świętować z wędką w dłoni.
„Sport wędkowy”, czyli hrabia Potocki idzie na ryby
W Polsce wędkarstwo jako rekreacja najprawdopodobniej narodziło się w okresie zaboru austriackiego (1772-1918). Wzorowany na tradycjach zachodnich elit „sport wędkowy” uprawiały zwłaszcza ówczesne elity, do których należeli hrabia Alfred i hrabia Artur Potoccy. XIX wiek oznacza wprowadzenie przepisów ustawy rybackiej, co w konsekwencji utrudniło uprawianie wędkarstwa. 13 lipca 1879 roku zostaje powołane Krajowe Towarzystwo Rybackie. Aby „wędkarstwo rozrywkowe” mogło wrócić do łask, konieczna była integracja i wspólna dzierżawa terenów rybackich. I tak 25 maja 1896 roku powstaje Krakowski Klub Rybactwa, którego założyciele wydzierżawili rewiry rybackie w okolicach Krakowa, zarybiali je i uprawiali swoje ukochane hobby. To pierwsza na polskich ziemiach organizacja wędkarska, bardziej jednak o charakterze towarzyskim.
„Wiadomości Wędkarskie”. Od 1936 roku do dziś
XX wiek odznaczał się rozwojem wędkarstwa w Polsce, którego nie zatrzymały nawet wydarzenia związane z II Wojną Światową. Warto wspomnieć, że w 1936, głównie z inicjatywy powołanego 29 stycznia 1932 roku Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich, ukazuje się pierwszy numer „Wiadomości Wędkarskich”, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Tuż przed koszmarem II Wojny Światowej ukazuje się pierwszy wartościowy podręcznik traktujący o wędkowaniu autorstwa Feliksa Choynowskiego- „Wędkarstwo na wodach polskich”. Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich funkcjonował aż do 1950 roku, kiedy to powołano Polski Związek Wędkarski.
Co przyniesie przyszłość?
Aby móc choćby w zarysie przedstawić historię wędkarstwa w Polsce, należałoby pokusić się o całkiem obszerną publikację. Dziś Polski Związek Wędkarski zrzesza ponad 600 tysięcy członków a w jego strukturach znajduje się około 250 kół i 42 okręgi. Świętująca w 2020 roku 70 rocznicę działalności organizacja, dziś staje przed zupełnie nowymi i poważnymi wyzwaniami. To jak będzie wyglądała przyszłość wędkarstwa w Polsce w głównej mierze będzie zależało od nas samych – wędkarzy.