Pomimo tego, że przypony są najczęściej kojarzone z method feeder i wędkarstwem karpiowym to jednak trzeba wiedzieć, że w spinningu również odgrywają one ogromną rolę. Wielu początkujących wędkarzy ich jednak nie stosuje. Dziś postaramy się wytłumaczyć jak ważne jest wybieranie właściwych przyponów i jak wpływają one na efektywność brań ryb. Jaki przypon do spinningu zastosować? Zapraszamy do lektury!
Czym jest przypon spinningowy?
Przypony w spinningowym wydaniu mogą być wykonane z żyłki, plecionki, stali, wolframu lub fluorocarbonu. Są to stosunkowo niedługie odcinki, które stanowią połączenie między żyłką główną a przynętą. Przypony do żyłki głównej najczęściej się po prostu przywiązuje jednym z popularnych węzłów. Szczególnie chętnie wędkarze wybierają węzeł bez węzła. Niektórzy stosują też węzeł Palomar, zderzakowy czy baryłkowy.
Dlaczego warto stosować przypon do spinningu?
Wiele gatunków ryb drapieżnych posiada ostre zęby, które mogą osłabić lub zupełnie przerwać żyłkę główną. Każdy doświadczony wędkarz, na początku swojej przygody z wędkarstwem spinningowym musiał chociaż raz spotkać się z sytuacją, gdy stracił rybę przez przegryzienie żyłki. Takie przypadki przytrafiają się przede wszystkim przy jesiennych wyprawach za szczupakiem. Te ryby posiadają od 700 do 900 zębów, które są tak ostre, że odcinają żyłki nawet o znacznej średnicy. Domeną szczupaków jest wykonywanie tzw. „świecy” w czasie holu. Jest to wyskok ponad lustro wody. Wówczas intensywne potrząsanie głową przeciera żyłkę i nasz okaz odpływa wraz z pobraną przynętą. Wymieniony przykład jest jednym z wielu, który ma przemawiać za stosowaniem przyponów.
Przypon do spinningu na okonie – czy to ma sens?
Łowcy okoni doskonale wiedzą, że te ryby nie posiadają szczęki uzbrojonej w ostre zęby. Jednak słyszy się o stosowaniu przyponów podczas okoniowych wypraw. Dlaczego? Otóż tutaj motywy ich używania są zupełnie inne niż w przypadku łowienia szczupaków czy sandaczy.
Okonie są świetnymi wzrokowcami i dostrzegają w wodzie znacznie więcej szczegółów niż inne drapieżniki. Zestaw na okonia musi być więc idealnie dopracowany. Przypony przy łowieniu okoni są więc cienkie i przezroczyste. Mają one na celu idealne zaprezentowanie przynęty i odwrócenie uwagi od grubszej żyłki głównej czy plecionki. W bocznym troku i metodzie drop shot często korzysta się z cienkiego, ale wytrzymałego fluorocarbonu.
Jakie przypony wybrać?
W przypadku łowienia szczupaków dobrze sprawdzają się przypony do spinningu wykonane z fluorocarbonu, wolframu lub stali. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z drapieżnikiem, którego zęby mogą zupełnie zniszczyć nasz zestaw i zerwać, niekiedy bardzo drogiego woblera. Przy wyborze przyponów musimy też zwracać uwagę na ich długość. Jeśli nastawiamy się na duże szczupaki to przypony o długości 15 czy nawet 20 cm mogą okazać się za krótkie. Pobieranie przynęty przez duże okazy niejednokrotnie kończy się połknięciem jej wraz z przyponem. Ogólna zasada jest taka, że długość przyponu dobiera się do wielkości przynęt. Jeśli planujesz rzucać dużymi wahadłówkami czy gumami dłuższymi niż 15 cm to stosuj przypon 30-centymetrowy.
Przypony z Surflonu
Najmocniejsze przypony stosuje się w metodzie trollingowej. Ostatnio często wybieranym produktem są przypony składające się z Surflonu oraz mocnej plecionki Titanium Braid. Wytrzymałość takich produktów wynosi nawet ponad 75 kg. Dzięki temu można mieć pewność co do wytrzymałości całego naszego zestawu. Przypony z Surflonu stosuje się nawet do holowania dużych sumów czy drapieżnych ryb morskich.
Wnioski
Zestaw wędkarski jest tak słaby jak jego najsłabszy element. Nawet jeśli posiadasz mocną wędkę, solidny kołowrotek i wytrzymałą plecionkę to i tak możesz stracić duży okaz właśnie przez brak dobrego przyponu. Oprócz samej linki na przyponie ważne jest to, aby znalazły się tam inne solidne elementy. Przede wszystkim chodzi o mocną agrafkę oraz dobrej jakości krętlik. Doskonałe przypony spinningowe można też samodzielnie zrobić i czasami efekty są lepsze niż w przypadku kupna gotowych produktów.