Analizując nawyki wędkarskiej braci można zauważyć pewną zależność. Otóż starsze pokolenie najczęściej korzysta z żyłek, a młodzi wędkarze skłaniają się bardziej w stronę plecionki. Ta druga może być stosowana zarówno do spinningu jak i wędkarstwa karpiowego. Dziś wskażemy kilka wytycznych, które mogą okazać się przydatne przy wyborze właściwej plecionki na spinning.
Czym jest plecionka?
Plecionka to cienka linka, która składa się z kilku splotów z nierozciągliwego materiału. Najczęściej spotkać można plecionki o czterech splotach oraz wersje ośmiosplotowe. Nawet początkujący wędkarz szybko zauważy różnicę w wędkowaniu z użyciem żyłki i plecionki. Cechą charakterystyczną plecionek jest praktycznie zerowa sprężystość. W związku z tym plecionka nie wybacza błędów wędkarza podczas zacinania i holu.
Plecionki na spinning – wybierz odpowiednią długość
Obecnie sprzedawane plecionki najczęściej występują w rolkach po 100, 150, 200 czy nawet 1000 metrów. Wybierając długość musisz sprawdzić, ile plecionki jest w stanie pomieścić szpula Twojego kołowrotka. Tutaj ważnym czynnikiem jest też to, w jakim miejscu planujesz wędkować i jakiej techniki użyjesz.
Do spinningu na małej rzece używa się kołowrotków o mniej pojemnej szpuli i wykonywane rzuty są raczej krótkie. W takim przypadku plecionka stumetrowa może okazać się dobrym pomysłem. Natomiast przy wędkarstwie trollingowym na dużym jeziorze to będzie zdecydowanie za mało.
Warto pamiętać także o tym, żeby plecionka było odpowiednio nawinięta na kołowrotek. Ważne, aby była nawinięta zawsze pod rant szpuli. Jeżeli Twój kręcioł jest w stanie pomieścić więcej, pamiętaj, aby zastosować podkład. Może być przygotowany ze starej linki. Dzięki takiemu nawinięciu będziesz mógł wykorzystać pełen potencjał rzutowy plecionki i obławiać zdecydowanie większy obszar akwenu.
Grubość – kluczowa kwestia przy wyborze plecionki na spinning
Musisz wiedzieć, że plecionka o grubości 0,10 mm jest znacznie mocniejsza od żyłki o tej samej grubości. Niestety ryzyko dostrzegania plecionki jest tutaj wprost proporcjonalne do jej grubości. Im grubszą plecionkę wybierzesz to, tym pewniejszy będzie hol…o ile do niego dojdzie. Drapieżniki o bardziej wyostrzonych zmysłach mogą podchodzić ostrożnie do przynęt przytwierdzonych do grubszej plecionki.
Wniosek jest więc prosty – grubość plecionki należy dobierać do gatunku ryb, które planujesz łowić. Do ultralekkiego łowienia (UL) warto stosować plecionkę, której grubość nie przekracza 0,08 mm. Na ostrożne okonie czy lipienie stosuje się nawet wersję 0,02 i 0,04. Z kolei na wypady szczupakowe i sandaczowe może sprawdzić się plecionka 0,10 i delikatnie grubsza plecionka. Tutaj pamiętać trzeba o stosowaniu przyponu z fluorocarbonu lub stalki, czy wolframu.
Kolor plecionki na spinning- czy ma znaczenie?
Od lat trwają dysputy wędkarzy odnośnie tego, jakie kolory plecionek stosować, a których z nich unikać. Możesz spotkać się z opiniami, że należy stosować zielone czy niebieskie plecionki, bo nie widać ich w wodzie. Inne opinie mówią o kolorze czerwonym, który pod wodą jest niewidoczny. Osoby wygłaszające takie teorie starannie dobierają kolor plecionki, po czym stosują o wiele grubszy od niej przypon ze stali czy wolframu. Warto więc się zastanowić – skoro drapieżnik atakuje przynętę mimo takiego przyponu to czy przeszkadza jej cienka plecionka o określonym kolorze?
Kolor plecionki ma jednak spore znaczenie dla wędkarzy. Widoczność plecionki może okazać się bardzo przydatna w czasie łowienia ryb, które żerują przy powierzchni. Jeśli wędkarz nie widzi plecionki to może dopuścić do powstania nadmiaru plecionki opadającej na wodzie. W efekcie trudnym zadaniem jest szybkie wprawienie przynęty w ruch. Szczególnie dobrze znają to osoby, które do wędkowania używają smużaków.
Czym się wyróżnia plecionka niskiej jakości?
Omijaj produkty, o których nie słyszałeś, nie czytałeś recenzji w sieci czy nie poznałeś opinii osób, które przetestowały dany produkt. W dobie Internetu możesz sprawdzić w sieci praktycznie każdy rodzaj plecionki. Musisz wiedzieć, że plecionka jest o wiele droższe od żyłki. Niestety żyłka może okazać się bezużyteczna już po jednym sezonie wędkarskim, a plecionki kupuje się czasami na lata. Nie szukaj najtańszych plecionek, bo mogą pojawić się następujące problemy:
- strzępienie;
- plątanie po wykonanym rzucie;
- efekt pamięci;
- głośna praca przy przechodzeniu przez przelotki;
- szybka utrata koloru.
Od plecionki wymaga się dużej wytrzymałości, cichej pracy i po prostu doskonałej jakości. Dobra plecionka to taka, której praktycznie nie słychać przy wykonaniu rzutu. Musi ona płynnie rozwijać się ze szpuli i nie powodować zwiniętych kłębów przy kołowrotku. O tym, jaka powinna być jej grubość nie będziemy wspominać, ponieważ już wcześniej wyjaśniono, że dobiera się grubość plecionki do gatunku ryb, który ma znaleźć się w podbieraku. Pamiętaj też o wybraniu plecionki o właściwej długości. Teraz nie pozostaje Ci już nic innego jak tylko udać się na zakupy!