Spinning sprzed kilkudziesięciu lat opierał się przede wszystkim o przynęty pracujące dzięki masie własnej. Każdy wędkarz zapewne słyszał od starszych kolegów, opowieści o niezwykle skutecznych niegdyś wahadłówkach czy obrotówkach. Przynęty gumowe dopiero od kilkunastu lat zyskują na uznaniu, ale kluczem do ich dobrego używania jest właściwy dobór haków oraz obciążenia. Dziś naszym tematem przewodnim będzie czeburaszka używana właśnie do tych przynęt. Co to takiego? Jak jej używać? Skąd wynika jej skuteczność? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Czym jest czeburaszka?
Technicznie rzecz biorąc – czeburaszki to lekko przerobione główki jigowe. Różnicą jest tutaj brak haka, który wędkarz musi wybrać i założyć samodzielnie. Jest to więc ciężarek ołowiany lub wolframowy, który posiada przelotowy otwór. W jego wnętrzu umieszcza się specjalną, drucianą spinkę. Z jednej strony spinki znaleźć się ma agrafka z przyponem lub na stałe zawiązana żyłka główna. Druga strona spinki przeznaczona jest natomiast na hak, który tutaj musi posiadać duże oczko. Dlaczego? O tym opowiemy później. Tymczasem zobacz jak wyglądają czeburaszki:
Jak powinien wyglądać zestaw?
Stosując czeburaszkę nie musisz znacząco zmieniać swojego zestawu. W zasadzie różnica tkwi tylko w innym wyglądzie ciężarka oraz haka. Zestaw powinien składać się z żyłki głównej, przyponu wolframowego (opcjonalnie) i agrafki. Do wspomnianej już wcześniej spinki wystarczy podpiąć hak spinningowy, offsetowy lub też system z dozbrojką. Pozostaje tylko założyć odpowiednią przynętę i można zacząć wędkowanie. Nic trudnego, prawda?
Czeburaszka – Przynęty „kompatybilne”
W zasadzie to nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń. Oczywiście mówimy tutaj jedynie o przynętach gumowych. Początkowo ten rodzaj ciężarków stosowano do łowienia okoni oraz sandaczy przy użyciu małych jaskółek. Z biegiem czasu zaczęto na hakach offsetowych umieszczać wormy, rippery i nawet twistery. Kluczowe jest odpowiednie dobieranie wielkości haka do zastosowanej przynęty. W zależności od głębokości zbiornika należy też właściwie dobrać obciążenie. Oczywiście na wody płynące trzeba dobierać ciężarki o jeszcze większej wadze, by ograniczyć wpływ nurtu na pracę przynęty i na jej tor ruchu. Generalnie na czeburaszki raczej łowi się „lekko”. Większość wędkarzy korzysta z wersji o wadze od 1 do 6 g.
Przewaga nad główkami jigowymi
Jest pewna kwestia, która sprawia, że czeburaszki są lepsze od klasycznych główek, jakie znamy od lat. Chodzi tutaj o fakt, że jig niestety bardzo skutecznie usztywnia całą przynętę gumową. Stosując takie rozwiązania, w rzeczywistości na własne życzenie redukujemy potencjał zakupionej przynęty. Natomiast tytułowe rozwiązanie sprawia, że przynęta może być wprawiana w ruch w orientacji pionowej, na prawie całej swojej długości. Szczególnie dobrze widać to na wormach, które przy podbiciu zaczną świetnie falować. Hak z główki jigowej działa trochę jak kręgosłup, który niestety usztywnia przynętę.
Jakie haki dobrać?
Jeśli chcesz, aby czeburaszka pokazała swój potencjał, musisz dobrać hak z większym oczkiem. Świetne haki tego typu oferuje sklep SuperContinent, który sprzedaje swoje produkty poprzez AliExpress. Duże oczko ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki niemu hak wraz z przynętą może się płynnie poruszać po spince. Do wyboru masz typowe proste haki z oczkiem pod czeburaszkę oraz haki offsetowe. Mocniej polecamy te drugie, ponieważ są to haki zmniejszające ryzyko zaczepów. Przynętę na hak offsetowy zbroi się w specyficzny sposób, czego efektem jest ukrycie grotu przy samej powierzchni gumy. Sposób zbrojenia idealnie widać na poniższym filmie z kanału SPRODeutschland.
Żeby nie było tak kolorowo…
Naszym celem jest obiektywna ocena produktów, które zdarza nam się tu opisywać, więc wytykamy też ciemne strony. W przypadku czeburaszki jest nią to, że wiele produktów posiada zbyt delikatne spinki. Sprawdzą się one przy łowieniu okoni, kleni czy pstrągów, ale przy naprawdę ciężkim wędkowaniu może być problem. Niejednokrotnie wędkarze narzekają na utratę dużej ryby poprzez zerwanie spinki lub jej wyprostowanie. Nie chcemy tutaj uogólniać i zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami dotyczącymi poszczególnych produktów. Oczywiście zachęcamy też do samego korzystania z czeburaszek, ponieważ często to właśnie one sprawiają, że przynęta staje się dla ryb bardziej atrakcyjna.