Niemalże od samych początków swojego istnienia spinning związany był ze stosowaniem ołowianego obciążenia. Wyjątkiem były oczywiście wahadłówki czy obrotówki. Gdy zaczęto stosować przynęty gumowe, zawsze szły one w parze z główkami jigowymi. Do dnia dzisiejszego wielu wędkarzy nie wyobraża sobie bez nich wyjścia na połów drapieżników. Młodsze pokolenie coraz chętniej szuka nowinek, które mogą okazywać się skuteczniejsze od tradycyjnych rozwiązań. Takimi nowinkami są metody wiązań znane jako Carolina Rig oraz zbliżony do niej Texas Rig. Dziś postaramy się opisać te wiązania i wskazać różnice między nimi.
Czym jest Carolina Rig?
Ta metoda przywędrowała na Stary Kontynent ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsi wędkarze bardzo często korzystają z niej przy okazji kuszenia bassów. Metodę tę sprawdzono w Europie i okazała się strzałem w dziesiątkę przy łowieniu okoni i sandaczy. Czym jest metoda Carolina Rig? Polega ona na wyeliminowaniu ryzyka zaczepów przy odpowiednim usytuowaniu poszczególnych elementów zestawu. Nawet początkujący wędkarze mogą sobie bez większych problemów poradzić ze zmontowaniem zestawu Carolina Rig. Taki zestaw składa się z następujących elementów:
żyłka główna (lub plecionka);
- stoper;
- ciężarek typu „bullet”;
- koralik;
- krętlik;
- przypon (może być z fluorocarbonu, ale nie jest to wymóg konieczny;
- hak (najlepiej sprawdza się offsetowy).
Metoda, o której tutaj mowa sprawdza się szczególnie dobrze w łowiskach o bujnej roślinności. Wszędzie tam, gdzie zachodzi większe ryzyko występowania zaczepów to warto zastosować omawiany sposób. Warto dodać, że istotne jest też to, z jakich materiałów powstały wymienione powyżej części zestawu. Chodzi o to, że łowiąc metodą Carolina Rig w spinningu można dodatkowo kusić ryby dźwiękiem, który wydaje ciężarek uderzający o koralik. W związku z tym warto stosować ciężarki wolframowe i do nich szklane ciężarki. Niekiedy są one też zastępowane plastikowymi. Zmontowany zestaw powinien mieć następującą kolejność licząc od szczytówki:
- stoper;
- ciężarek;
- koralik;
- krętlik i przypon zakończony hakiem offsetowym.
Analizując skuteczne wiązania spinningowe to ten zestaw może być w ścisłej czołówce.
Dobierz odpowiednie elementy
Carolina Rig i Texas Rig to skuteczne wiązania spinningowe wymagające stosowania odpowiedniej jakości elementów. Ze swojej strony polecić możemy ciężarki od firmy Mikado oraz Spro. Są to rodzaje obciążeń dostosowane do wspomnianych metod. Krętliki, stopery i koraliki kupisz w każdym wędkarskim sklepie i tutaj nie ma szczególnych wymagań. Fluorocarbon musi być dobrej jakości i tu polecić można Momoi Soflex oraz Caperlan. Kluczowym elementem zestawu Carolina i Texas Rig są też haki. Dobrą jakość oferują haki Gamakatsu. Szczególnie polecamy modele Micro Game 325 oraz Worm 330 Bottom Jigging.
Czym jest Texas Rig?
Ta metoda jest bardzo podobna do opisanej powyżej Carolina Rig. Czym jest Texas Rig? Różnice polegają jedynie na kolejności elementów w zbudowanym zestawie oraz na odległości ciężarka od haka. W przypadku pierwszej z omówionych metod ciężarek znajdował się za przyponem i krętlikiem. Jego przesuwanie się w kierunku szczytówki ograniczał natomiast stoper założony w odległości kilkunastu centymetrów od krętlika. W przypadku metody Texas Rig ciężarek znajduje się między hakiem a krętlikiem, czyli bezpośrednio na przyponie. Na jakie ryby nastawiać się przy tym węźle? Odpowiedź brzmi – Texas Rig na okonie!
Montowanie zestawu
W przypadku metody Texas Rig spinning, elementy zestawu pozostają dokładnie takie same jak zaprezentowanej wcześniej metodzie. Natomiast ich kolejność w zestawie jest inna i wyglądać ma następująco patrząc od strony szczytówki:
- żyłka główna;
- krętlik;
- ciężarek na przyponie z fluorocarbonu;
- koralik;
- hak offsetowy.
Niektórzy wędkarze stosują też dodatkowy mały stoper lub koralik przed samym hakiem. Chodzi tu głównie o ochronę węzła łączącego fluorocarbom z hakiem. Zbyt dużo rzutów na zestawie bez takiego zabezpieczenia może grozić przetarciem czy po prostu osłabieniem węzła.
Poniżej znajdziecie wideo z wędkarskiego Kanału Youtube, z zaprezentowanymi węzłami.
Prowadzenie przynęt
Zarówno Carolina Rig jak i Texas Rig przeznaczone są do łowienia w miejscach o zwiększonym ryzyku zaczepów. Przynęty prowadzi się w sposób bardzo podobny do łowienia główkami jigowymi, ale jest pewna znaczna różnica. Mianowicie tutaj żyłka i szczytówka nie informują wędkarza o tym co dzieje się z przynętą tylko z…ciężarkiem! Jeśli więc pozwolisz na opadanie zestawu na dno to musisz się liczyć z tym, że wyprostowanie szczytówki nie zasygnalizuje opadnięcia przynęty a jedynie ciężarka. Zależnie od wagi przynęty i długości przyponu, musisz odczekać kilka lub kilkanaście sekund.
Nie ma idealnego przepisu, który przedstawi skuteczny sposób prowadzenia przynęty. Jeśli jesteś spinningistą to zapewne zdajesz sobie z tego sprawę. Metoda prowadzenia przynęty z jednego dnia niekoniecznie będzie skuteczna dnia następnego. Tak czy inaczej, w Carolina Rig i Texas Rig sprawdza się często opadanie przynęty na dno i jej podbijanie. Efektami są częste brania chimerycznych okoni czy sandaczy, co może potwierdzać skuteczność tych technik.
Wybierz odpowiednie przynęty i ruszaj na łowy
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie nowe spinningowe techniki wędkarskie zapożyczone od amerykańskich wędkarzy wykazują ogromną skuteczność. W omawianych tutaj metodach dobrą efektywność przejawiają przynęty zwane wormami. Jeśli posiadasz w spinningowym pudełku przynęty, których używałeś do drop shot to tutaj sprawdzą się idealnie. Pamiętaj też o odpowiednim dobieraniu rozmiarów haka do stosowanych przynęt. Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco przybliżył Ci nowe techniki kuszenia drapieżników. Życzymy samych owocnych wypraw wędkarskich!