W naszym kraju występuje łącznie sześć gatunków żab – trzy zielone i tyle samo brunatnych. Niektóre z nich preferują suche tereny, gdy inne wolą żyć blisko zbiorników wodnych. Wybierając się na ryby, spotkać możemy zarówno te mniejsze, jak i większe osobniki, różniące się trybem życia. Żaby polski to niezwykle ciekawe zwierzęta, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.
Żaby polski: trawna, moczarowa i zwinka – przedstawicielki grupy brunatnej
Żaba trawna to gatunek najczęściej występujący w Polsce. Może osiągać od 7 do 9 cm długości. Charakteryzuje ją zmienne ubarwienie, jednak najczęściej występuje w brązowym lub oliwkowo zielonym kolorze. Wyróżniają ją także ciemne plamy na skroniach. Żaba trawna jest aktywna po zachodzie słońca i w nocy. Spotkać ją można od wiosny do jesieni, z kolei zimę spędza na dnie rzek lub rowów melioracyjnych. Podczas godów samce tych płazów wydają ciche odgłosy, które mogą przypominać mruczenie. W okresie rozmnażania występują w okolicach wód, a poza nim dorosłe osobniki przebywają na lądzie, głównie w lasach.
Żaba moczarowa


Ta niewielka żaba może osiągać od 4 do 8 cm długości. Ma delikatne ciało pokryte błoną bębenkową i wypukłe oczy. Ma jasny brzuch i charakterystyczne okrągłe, prawie czarne plamy na okolicach brzeżnych ciała. Płaz ten zamieszkuje zróżnicowane środowiska. Ze względu na odporność na brak wody, spotkać ją można na łąkach, w lasach liściastych, lecz także świerkowych. Zimę spędza natomiast zagrzebana w mule w strumieniach, małych rzekach i rowach melioracyjnych.
Żaba zwinka


Zwinka zwana również żabą dalmatyńską ma duże, złociste oczy umiejscowione na niewielkiej głowie. Wierzch jej ciała mieni się w odcieniach brązu, z kolei pod spodem występuje białawy bądź żółtawy kolor. Ciało zwinki, które może mieć od 6 do 8 cm długości, pokryte jest małymi brodawkami, a jej cienkie i długie kończyny tylne są ciemno pręgowane. Żaba ta jest rzadko spotykana w Polsce. Żyje głównie na lądzie, najbardziej aktywna jest w dzień, jednak w porze godowej również nocą. Zimę spędza na dnie zbiorników wodnych. Jeśli chcemy ją spotkać, najlepiej odwiedzić występujące na południowym wschodzie kraju lasy liściaste.
Płazy z grupy zielonej – żaby polski: śmieszka, jeziorkowa i wodna


Żaba śmieszka cechuje się oliwkową skórą i krępą budową ciała, które może mieć od 7 do 13 cm długości. Pokryta jest brodawkami, przez co w dotyku jest chropowata, a także charakterystycznymi ciemnymi plamami o nieregularnym kształcie. Tę największą przedstawicielkę żab zielonych spotkać można nad brzegami jezior, starorzeczy i stawów. Jest aktywna w dzień, uwielbia wygrzebywać się na słońcu. Zimuje na dnie zacisznych i mulistych zbiorników wodnych.
Żaba jeziorkowa


Płaz ten jest najmniejszym przedstawicielem żab zielonych w naszym kraju, osiąga długość 4-5 cm. Jej grzbiet ma kolor jaskrawo zielony z nielicznymi ciemnymi plamkami, wzdłuż którego biegnie biała linia. Charakteryzują ją także żółte oczy. Najczęściej spotkać ją można za dnia w okolicach zarośniętych stawów i jezior, gdyż prowadzi wodno-lądowy styl życia. W okresie godowym wydaje charakterystyczne, głośne odgłosy. Zimuje na lądzie, zagrzebana w ziemi.
Żaba wodna
Żaba wodna jest hybrydą żaby śmieszki i jeziorkowej. Jej ciało może mieć długość od 5 do nawet 11 cm. Ubarwienie tego płaza jest różne w zależności od osobnika, choć wydaje się niemal identyczne z żabą jeziorkową. Żaba wodna żyje zwykle nad obficie zarośniętymi wodami stojącymi wraz z żabą jeziorkową. To gatunek dzienny, który w poszukiwaniu nowego środowiska może przejść nawet 2,5 km. Zimę spędza zarówno na lądzie, jak i w wodzie.