Trudny czas na wodociągach – czyli z czego wynikają apele o ograniczenie w użyciu wody. Dr. inż. Łukasz Weber, ceniony specjalista ds. inżynierii środowiska i właściciel fanpage’u obserwowanego przez ponad 3 tysiące osób, zwrócił uwagę na narastający problem związany z rosnącym zapotrzebowaniem na wodę w okresie letnim. Jego spostrzeżenia są szczególnie wartościowe, ponieważ opisują istotę problemu, z jakim borykają się wodociągi w obliczu wzmożonego zużycia wody.
„Tradycyjnie, w ostatnich latach, końcówka czerwca i początek lipca, to tygodnie o najwyższym zużyciu wody.”
wyjaśnia dr. inż. Łukasz Weber
„Warunki meteorologiczne” – w ostatnich latach w tym okresie temperatura jest szczególnie wysoka. Do tego brak opadów. W niektórych regionach porządnie nie padało od ponad miesiąca.
„Zwiększone zużycie wody do celów 'działkowych'” – Wielu ludzi zaczyna korzystać z wody wodociągowej do podlewania ogródków warzywnych, gdy zasoby deszczówki się wyczerpały.
„Zwiększone zużycie wody na podlewanie trawników” – Ludzie próbują ratować resztki zielonej trawy, wylewając bezsensownie tysiące litrów często zimnej, wodociągowej wody.
„Baseny ogrodowe” – To ekstra zużycie, które w tym tygodniu wywinduje zużycie wody na najwyższy poziom.
Wobec tych wyzwań, wodociągi stają w obliczu ograniczonych możliwości formalnych i technicznych, co ma wpływ na ich zdolność do dostarczania wody odpowiedniej jakości i ilości. W celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na wodę, ważne jest zrozumienie najważniejszych czynników wpływających na produkcję i dystrybucję wody.
Susza hydrologiczna, a wędkarze
Warto zaznaczyć, że wędkarze, będąc blisko związani z rzekami i jeziorami, dostrzegają ten problem i bacznie przyglądają się sytuacji. Stan wody w rzekach i zbiornikach jest dla nas istotny, ponieważ wiemy, że zależy od niego zdrowie i dobre samopoczucie ryb. Dlatego z dużą troską podchodzimy do kwestii zużycia wody i jej odpowiedniego wykorzystania.
Dodatkowo, katastrofa ekologiczna na rzece Odrze w 2022 roku wstrząsnęła naszą społecznością wędkarską i jeszcze bardziej zwróciła naszą uwagę na stan wód, zanieczyszczenia oraz wszelkie zagrożenia dla polskich zbiorników wodnych. Jesteśmy coraz bardziej zaangażowani w ochronę naszych wodnych ekosystemów i aktywnie podejmujemy działania na rzecz ich zachowania i poprawy.
Jak możemy zareagować na te wyzwania?
Napełnianie basenów ogrodowych w godzinach nocnych – Woda powinna być dostarczana do basenów w godzinach o mniejszym zapotrzebowaniu na wodę.
Ograniczenie podlewania trawników – Podlewanie trawników bezpośrednio z węży prowadzi do marnotrawstwa wody. Jeżeli już mamy podlewać trawnik w taki sposób, warto korzystać z automatycznych systemów nawadniania ustawionych na godziny nocne.
Świadome korzystanie z wody – Dbajmy o ograniczenie zużycia wody we wszystkich aspektach naszego codziennego życia, biorąc pod uwagę jej znaczenie dla naszych wodnych ekosystemów i ryb. Wędkarze mogą stanowić przykład dla innych, inspirując do dbałości o wodne zasoby i ochrony naszych ukochanych łowisk.
Na stronie: https://meteo.imgw.pl/ – znajdziecie także informacje o ostrzeżeniach dotyczących suszy hydrologicznej. Zobaczycie jak wiele regionów w Polsce jest zagrożonych.
Bardzo prosimy wszystkich o poważne potraktowanie sprawy.