Dziś bierzemy pod lupę drugi pod względem wielkości zbiornik na Podkarpaciu, należący do okręgu PZW Tarnobrzeg. Czy warto wybrać się na nieco tajemnicze Jezioro Tarnobrzeskie?
Wędkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim
W naszym artykule poświęconym wysokości składek za wędkowanie w 2023 roku, pojawiają się okręgi, które zarządzają wyjątkowymi łowiskami. Poprzednio pisaliśmy o łowisku San Zwierzyń-Hoczewka, uchodzącym za jedno z najlepszych i najbardziej malowniczych łowisk ryb łososiowatych i lipieni w Europie. Dziś przyjrzymy się bliżej Jezioru Tarnobrzeskiemu, należącemu do Okręgu PZW Tarnobrzeg.
Historia Zalewu Machnowskiego
Jezioro Tarnobrzeskie, nazywane dawniej Zalewem Machnowskim powstało po odkrywkowej kopalni siarki. Pierwotnie kopalnia miała powierzchnię 560 ha i głębokość sięgającą 110 metrów. W 2009 roku w miejscu wyrobiska powstał właśnie Zalew Machowski, który w 2013 otrzymał funkcjonującą obecnie nazwę Jeziora Tarnobrzeskiego. Zbudowane na Wiśle jezioro ma powierzchnię 440 ha i głębokość maksymalną sięgającą 42 metrów, co czyni je czwartym pod względem głębokości sztucznym zbiornikiem w Polsce.
Dla plażowiczów, żeglarzy i wędkarzy
Zbiornik zlokalizowany jest na terenie Tarnobrzega, nieopodal drogi wojewódzkiej 871, biegnącej ze Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa. Oprócz niewątpliwych zalet dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu, jezioro charakteryzuje się bardzo dobrą przejrzystością wody, nawet na największych głębokościach, co stwarza doskonałe warunki do nurkowania. Na korzyść wędkarzy przemawia przede wszystkim zakaz korzystania z łodzi motorowych i skuterów wodnych. Nie bez znaczenia jest również zróżnicowane ukształtowanie dna. Wędkarze mogą liczyć na okazałe sandacze, szczupaki i okonie. Wśród ryb spokojnego żeru dominują liny, płocie, karpie i karasie. Trafiają się również jesiotry. Regulamin łowiska znajdziecie TUTAJ, a tabelę składek na ochronę i zagospodarowanie wód TUTAJ.