Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej łowisku specjalnemu San Zwierzyń-Hoczewka, należącemu do Okręgu PZW Krosno. Czy warto dopłacić za wędkowanie na tym niezwykle malowniczym odcinku Sanu?
San Zwierzyń-Hoczewka. Wędkarska perła na Sanie
Wczoraj informowaliśmy was o opłatach obowiązujących w większości okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego w Polsce. Najwięcej za kartę wędkarską zapłacą wędkarze Okręgu PZW Krosno. Jeśli zdecydują się na wędkowanie na łowisku specjalnym San Zwierzyń-Hoczewka, za kartę wędkarską zapłacą łącznie 4750 złotych! Jak prezentuje się łowisko, za które trzeba zapłacić o wiele więcej niż za i tak drogą już kartę wędkarską?
Kameralne wędkowanie na Sanie
San to prawostronny dopływ Wisły o łącznej długości blisko 457 kilometrów. 54 kilometry Sanu stanowią odcinek graniczny z Ukrainą. Na tej wyjątkowo urokliwej rzece w 2004 roku utworzono łowisko specjalne San Zwierzyń-Hoczewka. Początek łowiska znajduje się w okolicach mostu na Sanie i Elektrowni Wodnej w Zwierzyniu i przebiega w otoczeniu rezerwatów „Przełom Sanu pod Grodziskiem” i „Grąd w Średniej Wsi”, aż od ujścia rzeki Olszanki do ujścia Hoczewki. Łowisko powstało w celu ochrony stad tarlaków pstrąga, lipienia i głowacicy. To swoisty obręb ochronny, gdzie do wędkowania dopuszcza się ograniczoną liczbę wędkarzy.
Europejskie Eldorado
Dziś łowisko należy do jednych z najlepszych w Europie, a wędkowanie dozwolone jest przynętami uzbrojonymi w haki bezzadziorowe. Można tutaj spotkać imponujące lipienie, waleczne pstrągi i głowacice. Zdarzają się również okonie i klenie. Dozwolone jest wędkowanie metodą muchową. Zabrania się zabierania ryb łososiowatych i lipieni. W ciągu jednego dnia wydawanych jest tylko 15 zezwoleń jednodniowych i tylko 40 sztuk zezwoleń rocznych. Szczegółowy regulamin łowiska znajdziecie TUTAJ
Tylko wędkarstwo muchowe!
Łowisko przebiega przez bardzo interesujące z punktu wędkarskiego odcinki. Znajdziemy tu liczne głęboczki, wypłycenia i wysepki. Przepiękne krajobrazy, niezwykle rybna woda i bogata baza noclegowa sprawiają, że San przyciąga jak magnes wszystkich spragnionych kontaktu z przyrodą wędkarzy, łowiących ryby najbardziej szlachetną metodą muchową.