Wędkarstwo muchowe, czyli właśnie fly fishing uchodzi za metodę elitarną, ale też i trudną. Wędkarze nazywani tutaj muszkarzami muszą zainwestować sporo pieniędzy w dobór odpowiedniego sprzętu. Poważniejszą inwestycją jest inwestycja w czas, którego wędkarz będzie potrzebował na zdobywanie wiedzy o muszkarstwie. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjawić sekret udanego początku z wędką muchową w dłoni. Dziś opowiemy, jak ważny jest właściwy sprzęt dla początkującego muszkarza. Sprawdź szczegóły!
Czym jest wędkarstwo muchowe?
Zacznijmy od tego czym w ogóle jest wędkarstwo muchowe i jak się za to zabrać. Otóż jest to metoda, która polega na „serwowaniu” rybom przynęty w postaci sztucznej muszki, która musi być odpowiednio prowadzona. Przynętę, w zależności od jej rodzaju można prowadzić w różny sposób. Niektóre rodzaje much prowadzić należy przy powierzchni, a inne powinny znaleźć się pod lustrem wody. Przynętom poświęcimy jednak osobny akapit w tym artykule. Przy muszkarstwie trzeba dużą uwagę zwracać przede wszystkim na sznur, który w spinningu nazywalibyśmy linką główną. Niektórzy twierdzą, że jest on ważniejszy niż kij czy kołowrotek.
Dobór sznura
Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów sznurów muchowych. Do nich zaliczają się sznury z oznaczeniami:
- DT – sznur dwustronnie zbieżny. Skrót wywodzi się od nazwy Double Taper. Jest to najczęściej wykorzystywany rodzaj sznurów i można je uznać za uniwersalne. Jego dużą zaletą jest też to, że można go bardzo cicho położyć na wodzie;
- L – jest to sznur o równych kształtach z każdej strony. Nie jest on stosowany zbyt często z jednego prostego powodu – przy położeniu na wodzie skutecznie płoszy ryby znajdujące się w pobliżu;
- SH – rodzaj sznurów szybkotonących. Ta właściwość pozwala na dokładne penetrowanie głębszych warstw. Jest to produkt przeznaczony głównie na głębsze wody lub też na rzeki z mocniejszym nurtem.
Swego rodzaju modyfikacjami powyżej wymienionych produktów są też sznury ST oraz WF, które na początek przygody z muszkarstwem nie są zalecane, więc nie będziemy się nad nimi rozwodzić.
Kij pod wędkarstwo muchowe
Na sam początek warto mierzyć w wędziska zaliczane do uniwersalnych. Od muchowego kija wymaga się przede wszystkim tego, aby był lekki. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w muszkarstwie wykonuje się wiele rzutów i kilka gramów więcej może odbić się na komforcie wędkowania i tym samym na efektach. Duże znaczenie ma też wyważenie całego zestawu. Dobierając kij, warto przy założonym kołowrotku chwycić za kijek w miejscu oddalonym o około 10 cm od rękojeści. Szczytówka może być skierowana lekko ku górze, ale niedopuszczalne jest jej skierowanie ku ziemi. Takie zjawisko możemy odczuwać na nadgarstku po dłuższym łowieniu. Jeśli chodzi o długość kija, sprawdzą się modele mieszczące się w przedziale 2,7 do 3,6 m. Długość powinniśmy dobierać pod kątem miejsc, w których będziemy najczęściej wędkować.
Dobór kołowrotka
Muchowe kołowrotki znacznie się różnią od modeli używanych w spinningu. Nie warto wybierać zbyt tanich modeli, ponieważ bywa w nich taki defekt, że powstają szczeliny między obudową a szpulą. W efekcie dochodzi do blokowania sznura. Dużym uznaniem obecnie cieszą się muchowe kołowrotki typu Large Arbor. Powstają one z solidnych materiałów, które przy tym są lekkie. Ten rodzaj kołowrotków może mieścić tyle samo sznura co ich odpowiednik w starszym wydaniu.
Na jakie ryby możesz się nastawiać w Polsce wybierając wędkarstwo muchowe?
Generalnie, wędkarstwo muchowe kojarzone jest w Polsce z dwoma gatunkami ryb drapieżnych. Są to oczywiście pstrąg oraz lipień. Jednak tak naprawdę to ta metoda sprawdzić się może również na głowacice, łososie, klenie, bolenie, szczupaki czy okonie. Zdarzają się też przyłowy w postaci wzdręg, płoci, leszczy czy świnek. Na górskich rzekach wielokrotnie zdarzają się też przyłowy cert oraz brzan. Nie musimy jednak mieć dostępu do wód górskich, aby zacząć swoją przygodę z wędkarstwem muchowym. W każdej rzece znajdziesz ryby, które da się skusić metodą fly fishing.
Rodzaje przynęt w wędkarstwie muchowym
W wędkarstwie muchowym obecnie stosuje się różne rodzaje przynęt, ale główne ich rodzaje to:
- muchy suche – ich prowadzenie wymaga dużego skupienia i precyzyjnych ruchów wędziskiem. Muchy suche mają imitować jętki, chruściki czy koniki polne. Powinny swobodnie spływać z nurtem oraz co jakiś czas uderzać w taflę wody (po uprzednim wysuszeniu);
- muchy mokre – są to odmiany przynęt, które powinny schodzić w niższe partie wody. Często mokre muchy mają za zadanie imitować larwy lub dorosłe owady, które nurkują. Prowadzenie takich przynęt wymaga dość dużej wprawy;
- nimfy – ten typ przynęt muchowych imituje larwy owadów żerujących przy dnie. Nimfy mogą też imitować niewielkich rozmiarów skorupiaki. Tutaj również prowadzenie nie należy do najłatwiejszych;
- streamery – najczęściej spotykane odmiany streamerów to takie, które imitują drobne rybki. Oczywiście tutaj też mówimy o schodzeniu przynęty w dolne partie wody.
Podsumowując
Ten artykuł miał na celu przedstawienie sprzętu, bez którego nie można rozpocząć swojej przygody z muszkarstwem. Fly fishing to metoda, która niestety wymaga nie tylko dedykowanych akcesoriów, ale także specjalnych wędzisk oraz kołowrotków. Kolejny artykuł dotyczący tej metody dotyczył będzie sposobu prowadzenia poszczególnych rodzajów przynęt muchowych. Na jego podstawie, osoba początkująca będzie mogła wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj przynęt i tym samym styl wędkowania. Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz profilu na Facebooku.
Jeden komentarz
Pingback: Muszkarstwo – pierwsze kroki z wędką muchową