Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat, zwłaszcza w czasach przemian społecznych w latach 70-80 XX wieku, było postrzegane jako tania rozrywka i jednocześnie łatwy sposób na pozyskanie rybiego mięsa. Zupełnie inny wymiar wędkarstwa dominował w Wielkiej Brytanii, gdzie sportowy połów ryb już wtedy był zajęciem elitarnym, obwarowanym surowymi przepisami i zasadami.
Wędkarstwo Made in Poland
Na szczęście dzisiejszy wizerunek polskiego wędkarza znacząco różni się od stereotypowego podpitego jegomościa w gumowcach. Coraz częściej nad wodami pojawiają się wędkarze, którzy zrzeszając się w różnego rodzaju towarzystwa i kluby, dbają o swoje wody a dobro przyrody ma dla nich o wiele większe znaczenie niż wynik wędkowania. Dobrym sygnałem, że wędkarstwo w Polsce zmierza we właściwym kierunku jest fakt, że również panie coraz częściej spędzają czas z wędką. Ba! Panie doskonale radzą sobie w wędkarstwie wyczynowym na międzynarodowych imprezach, zdobywając mistrzowskie tytuły i pozostawiając w tyle utytułowane zawodniczki.
Dlaczego warto wypuszczać złowione ryby?
Oczywiście, czeka nas jeszcze dużo pracy, aby stać się wędkarskim rajem, jednak inicjatywy i ewidentny postęp, który dzieje się na naszych oczach daje nadzieję na przyszłość. Szczególnie ważnym elementem we współczesnym wędkarstwie jest zasada catch and realase (złów i wypuść). Tak naprawdę, jest ona od dawna normą na łowiskach komercyjnych i na szczęście staje się powszechna wśród wędkarskiej braci. O tym, że warto wypuszczać złowione okazy możecie przekonać się odwiedzając profil FB Łysy Wąż. Autor prezentuje pięknego szczupaka, którego złowił a na kolejnym zdjęciu ten sam szczupak złowiony 2 tygodnie później przez kolegę autora. Czy potrzeba lepszych argumentów?
Łysy Wąż w mediach społecznościowych
Kamil Walicki, znany również jako Łysy Wąż, to pasjonat wędkarstwa. Swoimi relacjami chętnie dzieli się na zarządzanej przez niego stronie oraz na kanale You Tube. Na publikowanych przez autora filmach możecie zobaczyć relację ze spinningowych łowów na wodach całego świata. Zapraszamy! I oczywiście catch and relase!