Do udanego połowu potrzebne są umiejętności, masa cierpliwości i trochę szczęścia, ale na tym nie koniec – trzeba jeszcze zainwestować w porządny sprzęt wędkarski. Dopiero wtedy, kiedy posiadamy potrzebny ekwipunek i potrafimy go wykorzystać, możemy liczyć na wędkarskie sukcesy. Dziś weźmiemy na tapet wędki spinningowe. Czym powinien charakteryzować się dobry kij i jak wybrać odpowiednie wędzisko?
Czego potrzebujesz do spinningowania?
Zanim przyjrzymy się porządnym wędkom, zatrzymajmy się na chwilę przy samym spinningu. To jedna z popularniejszych metod łowienia drapieżników, w tym szczupaków czy okoni (choć równie dobrze na można na nią złowić niedrapieżne jazie czy brzany). Kluczową sprawą jest, żeby sprzęt do spinningu był mocny i na tyle wytrzymały, aby pokonać opór walecznych ryb. Równie ważne jest aktywne poszukiwanie zdobyczy – żeby znaleźć rybę, trzeba pozostawać w ruchu i wiele razy zarzucać zestaw. W związku z tym sprzęt powinien być nie tylko wytrzymały, ale też lekki – ciągłe przemieszczanie się i wykonywanie rzutów przy pomocy zbyt ciężkiego zestawu szybko okaże się dla wędkarza prawdziwą udręką.
A zatem – czego potrzeba, żeby zostać spinningistą? Podstawą jest na pewno wędka na spinning i mocny kołowrotek – do tego należy dobrać linkę (plecionkę, ewentualnie żyłkę) oraz różnego rodzaju przynęty i zbrojenia. Poszczególne wabiki – gumy, woblery i błystki – prowokują rybę do ataku; wiele zależy tutaj od metody ich prowadzenia. W pudełku wędkarskim powinny się też znaleźć liczne przydatne akcesoria, od przyponów po haki. Gdzieś pod ręką warto mieć również szczypce i podbierak (zwłaszcza, jeśli łowimy w duchu złów i wypuść i zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie ryby).
Oprócz tego należy zadbać o porządną odzież wędkarską, dostosowaną do pory roku i warunków pogodowych. W przypadku dłuższego wędkowania nie obejdzie się bez sprzętu biwakowego. Wszystkie wymienione produkty – od wędzisk aż po namiot – znajdziesz w dobrze wyposażonych specjalistycznych sklepach. Wiele osób kupuje dziś sprzęt wędkarski online, przez Internet – ważne tylko, żeby zapoznać się z opiniami i zdecydować się na sprawdzone miejsce. Przykładem może być sklepwedkarski.pl, który oferuje szeroki wybór sprzętu i akcesoriów w całkiem przystępnych cenach. Jego główne zalety to atrakcyjne warunki zakupowe (częste promocje, błyskawiczna wysyłka i do 100 dni na zwrot) oraz bardzo przejrzysta nawigacja. Produkty można przeglądać w trzech głównych kategoriach – Sprzęt, Metoda i Producenci – a przemyślany system podkategorii pozwala na szybkie namierzenie potrzebnych przedmiotów. W Internecie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do spinningowania, w tym porządne wędki!
Jak wybrać dobrą wędkę spinningową?
Niezależnie od tego, czy spinningujemy z łódki czy z brzegu, musimy na zmianę zarzucać i przyciągać przynętę. Żeby było nam przy tym w miarę wygodnie, potrzebujemy wędki o optymalnej długości. Generalnie wędki spinningowe mają długość w przedziale od 180 do 320 cm. Przy łowieniu z brzegu sprawdzają się modele od 240 cm w górę – taka długość pozwala na swobodne omijanie przeszkód i prowadzenie przynęty w stosownej odległości od brzegu. Z kolei krótsze kije zdają egzamin na łodzi – łatwiej nimi operować i podbierać rybę przy burcie. Uznaje się, że wędki spinningowe długie na 240 cm to pewnego rodzaju złoty środek i najbardziej uniwersalne rozwiązanie.
Żeby łowienie było komfortowe, potrzebna jest wędka w miarę lekka, o konstrukcji zapewniającej swobodę ruchu i pozwalającej na oddawanie dalekich rzutów. Bardzo istotnym parametrem jest ciężar wyrzutu, ale to mocno indywidualna kwestia – wszystko zależy od tego, jakie ryby i na jakie przynęty zamierzamy łowić. Przykładowo: na niewielkie okonie sprawdzi się kij o ciężarze wyrzutu rzędu 3-17 g, ale taka wędka da sobie radę też z większymi rybami, o ile skuszą się one na lżejsze przynęty. Spinningi na sandacze czy szczupaki są już cięższe i mają c.w. 20-50 g. Jeśli szukasz czegoś uniwersalnego, polecamy kije o c.w. w przedziale 5-25 g.
Chcąc upolować dobrej jakości wędki spinningowe w rozsądnej cenie, najlepiej rozejrzeć się w Internecie. Wspomniany sklep wędkarski online oferuje tysiące modeli wędzisk od uznanych marek. Polecamy wybierać propozycje od sprawdzonych producentów i nie przesadzać z cenami; na początku nie trzeba wcale porywać się na najdroższe dostępne opcje, bo spinning do 200-300 złotych w zupełności wystarczy. Oczywiście, jeśli mamy nieograniczony budżet, można szarpnąć się na lepszą wędkę marki Dragon, Westin czy Daiwa, ale wciąż nie musi to być kij z najwyższej możliwej półki. Ważne, żeby wędka dobrze leżała w ręce, i żeby łowiło się nią pewnie i przyjemnie.
W zakładce https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe_Wedki-45368.html odnajdziesz ponad 3,5 propozycji wędzisk spinningowych. Można przeglądać je pod kątem zastosowania – w ten sposób łatwo namierzyć kije idealna na klenia, bolenia czy szczupaka. Polecamy wczytywać się w opisy i sprawdzać, z jakich materiałów i komponentów powstało dane wędzisko. Najlepszym wyborem będą włókna węglowe i szklane wysokiej jakości – istotne są też przelotki, rękojeść czy uchwyt kołowrotka. Świetną opcją jest sortowanie wędzisk po popularności – dzięki temu można sprawdzić, na które kije zdecydowali się inni kupujący.
Wędki spinningowe Daiwa
Na deser przyjrzymy się marce Daiwa – firmie o japońskich korzeniach, która produkuje sprzęt wędkarski od lat 50. Dziś Daiwa to światowy lider w branży, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt do połowy drapieżników, wędkarstwo karpiowe oraz morskie. Motto firmy – „Feel Alive” – nawołuje do czerpania radości z łowienia; świetnie zaprojektowany sprzęt skutecznie to ułatwia.
Wędki spinningowe Daiwa są wykonywane z najwyższą starannością. Do ich produkcji wykorzystuje się znakomite włókna węglowe, a opatentowane technologie zwiększają komfort połowu i od lat wyznaczają trendy na rynku wędkarskim. Większość modeli o składanej konstrukcji jest przeznaczona do stosowania z kołowrotkami o szpuli stałej. W ofercie Daiwa znajdują się zarówno ultralekkie spinningi, jak i kije przeznaczone do połowu ciężkimi przynętami w stylu Popper czy Slider. Nie brakuje także wędzisk przeznaczonych do zadań specjalnych – m.in. serii Daiwa Seatrout do połowu morskich troci i łososi w strefie przybrzeżnej.
Wędziska Daiwa odnajdziesz bez problemu w internecie, na przykład pod linkiem https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Daiwa_Wedki_Spinningowe-57841.html. Co istotne, producent zadbał o klientów o różnej zasobności potfela – ceny najtańszych spinningów z serii Sweepfire zaczynają się od 99 złotych, podczas gdy najdroższe perełki z linii Morethan Branzino to wydatek rzędu 6 tysięcy złotych. Przy tak zróżnicowanej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.
Spośród kilkuset wędzisk spinningowych Daiwa polecamy szczególnie wspomnianą, budżetową serię Sweepfire, kultowego Excelera, a także serie Silver Creek i Ninja X Spin. Ciekawą propozycją z nieco wyższej półki (około 1000 złotych) jest wędka Daiwa Airity Spin – dwuskładowy spinning z szybkim blankiem z włókna węglowego X45 o szczytowej akcji i dużej mocy. Domieszka nanocząstek i zredukowana zawartość żywicy sprawia, że kije Airity Spin są świetnie wyważone, lekkie i wyjątkowo szybkie; z kolei technologia V-Joint zapewnia równą i gładką krzywą ugięcia. Oczywiście wszystkie komponenty, od przelotek Fuji K SiC po rękojeść z Hard-EVA, są dopracowane w każdym detalu. Inna interesująca kolekcja to Daiwa Fuego Camo Spin. Wędki te występują m.in. w wersji o uniwersalnych parametrach (dł. 240 cm, c.w. 15-50 g). Mimo przystępnej ceny możemy tutaj liczyć na wysoką jakość. Sztywny blank z włókna węglowego HVF, lekkie przelotki Titanium Oxide, wyprofilowany uchwyt kołowrotka Seaguide Alien – wszystko działa dokładnie tak, jak należy i zapewnia wędkarzowi bezcenny komfort użytkowania.
Jeśli przymierzasz się do zakupu wędki spinningowej, rozważ inwestycję w któryś z modeli Daiwa. Ta marka dba o każdy szczegół, przez co łowienie staje się jeszcze przyjemniejsze niż zwykle.
Artykuł Partnera