Społeczna Straż Rybacka może zostać powołana zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o Rybactwie Śródlądowym przez radę powiatu na wniosek starosty, albo poprzez wyrażenie zgody na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez uprawnionych do rybactwa lub zainteresowane organizacje społeczne.
Ponad dwie dekady ciężkiej pracy
Społeczna Straż Rybacka Powiatu Pszczyńskiego działa już od 2001 roku. Jej zadaniem jest ochrona wód zarówno przed kłusownikami, jak i przed zniszczeniem i dewastacją okolicznej przyrody. Porządku nad wodami strzeże około 80 strażników. Działania Społecznej Straży Rybackiej doceniło pszczyńskie starostwo. Do rąk strażników społecznych trafił noktowizor, kilkanaście mundurów i latarek, mających wspomóc ciężką pracę funkcjonariuszy. Sprzęt został przekazany przez panią starostę Barbarę Bandołę, podczas spotkania z przedstawicielami kół Społecznej Straży Rybackiej. To nie pierwsza tego typu akcja ze strony starostwa. W poprzednich latach strażnicy otrzymali mundury i sprzęt.
Strażnik jak funkcjonariusz publiczny
Społeczna Straż Rybacka ze szczególną troską dba o łowiska i przyrodę. Funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej są uprawnieni do kontroli dokumentów (karty wędkarskiej) i rejestru połowu ryb. Strażnicy mogą sprawdzić zawartość siatek pod kątem posiadanych gatunków ryb, wymiarów oraz limitów. Mogą sprawdzić również zestawy wędkarskie i zabezpieczyć porzucone ryby i narzędzia do ich połowu, w sytuacji gdy ustalenie właściciela jest niemożliwe. Strażnik ma prawo odebrać za pokwitowaniem sprzęt i ryby w przypadku uzasadnionego podejrzenia dokonania wykroczenia lub przestępstwa. Społeczna Straż Rybacka podlega tej samej ochronie prawnej, co funkcjonariusze publiczni. Oznacza to, że jeśli podczas wykonywania czynności służbowych zostanie naruszona nietykalność cielesna strażnika, sprawca popełnia przestępstwo zagrożone grzywną lub karą więzienia do lat trzech.