Wędkarzom z pewnością często towarzyszą odgłosy ptaków. Długie godziny spędzone nad zbiornikiem wodnym można umilić sobie wsłuchując się w ich dźwięczny śpiew. Być może nawet nie wiesz, że przez większość czasu słyszałeś odgłosy sikorek. Ten malutki ptak jest w Polsce niezwykle popularny. Można go spotkać nie tylko w pobliżu lasów, ale i wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzkie osady. Nawet w dużych miastach. Co roku, szczególnie w zimie mieszkańcy mobilizują się i dokarmiają sikorki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego interesującego gatunku, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Sikorki w Polsce. Z jakimi gatunkami najczęściej mamy do czynienia?
Obserwowanie ptaków i wsłuchiwanie się w wydawane przez nie dźwięki może niezwykle urozmaicić wędkowanie. Aby wiedzieć, z jakim gatunkiem masz do czynienia, warto zapoznać się z tymi najczęściej spotykanymi w naszym kraju. Sikorki należą do rzędu wróblowatych. Na całym świecie możesz spotkać się z aż 58 gatunkami, lecz w Polsce żyje ich tylko sześć. Dodatkowo, każdy z nich jest lęgowy. Jak wyglądają te małe ptaszki? W zależności od gatunku, różnią się od siebie upierzeniem. Co ciekawe, łatwo jest rozpoznać samiczki, gdyż mają nieco bardziej matowe kolory, niż samce.
Wszystkie gatunki sikorek w Polsce to:
- sikorka bogatka
- sikorka modraszka
- sikorka sosnówka
- sikorka czubatka
- sikorka czarnogłówka
- sikorka uboga
Niestety, ale niełatwo jest natrafić na wszystkie z wymienionej listy. Najczęściej spotykane to sikorka bogatka oraz sikorka modraszka. To właśnie przedstawicieli tych gatunków zauważysz najczęściej w parkach i ogrodach. Z kolei sikorki sosnówki, czarnogłówki i czubatki najprawdopodobniej będą towarzyszyły wędkarzom. Te gatunki nie zapuszczają się do dużych miast, a spotkać je można wyłącznie w gęstym lesie.
Co jedzą? Jakie odgłosy wydają? Ciekawostki o życiu tych pięknych ptaszków
Jak wyglądają najczęściej spotykane przez wędkarzy gatunki sikor? Sikorki czarnogłówki, sosnówki oraz czubatki zamieszkują lasy. Są to przede wszystkim iglaste bory. Bardzo często natknąć się na nie możesz w górach. Dwa ostatnio wymienione gatunki żyją głównie w lasach mieszanych. Uwielbiają podmokłe, grząskie tereny, które porastają drzewa takie jak olchy, wierzby i brzozy.
Jak wyglądają sikorki? Nie są duże, mierzą zwykle od 11 do 14 centymetrów. Charakterystyczne są ich krótkie dzióbki, jak i lekko zaokrąglone skrzydła. Sikorki, które najczęściej mogą zobaczyć wędkarze mają pióra w kolorach brązu, szarości, czerni i bieli. W większości przypadków sikorki charakteryzuje dosyć krótki, mocny dziób, który ułatwia im jedzenie. Pożywiają się one bowiem głównie znalezionymi owadami, owocami jagodowców oraz nasionami. Sikorka zazwyczaj znosi od 4 do 12 jaj, jednak osobniki zamieszkujące tropikalne kraje bardzo często znoszą ich mniej. Gatunki sikorek zazwyczaj żyją w licznych stadach. Co ważne, w większości przypadków nie są to gatunki zagrożone wyginięciem, prócz sikory rdzawolicej oraz sikory białokarkowej, których jest na całym świecie coraz mniej. Więcej na temat tych ptaków, ale też i zwierząt i ekologii dowiecie się na serwisie werandacountry.pl
Możesz być pewien, że jeśli spotkasz sikorkę czubatkę, natychmiast ją rozpoznasz. Charakterystyczny czubek na głowie zwraca uwagę! Co jedzą sikorki? Podstawą są nasiona, jagody, ale i owady. Nie będą wybrzydzać, jeśli w zimie zaproponujesz im odrobinę słoniny! Jakie odgłosy wydają te ptaki? Są to ćwierkania i gwizdy. Z pewnością je rozpoznasz, jeśli chodź raz je usłyszysz!