Polska Nagroda Krajobrazowa to inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przyznawana za działania na rzecz środowiska naturalnego. W szóstej edycji konkursu główna nagroda powędrowała do Białegostoku.
Żyj w zgodzie z naturą. To się zawsze opłaca!
Dobrze żyć z naturą w zgodzie. To zawsze przynosi wymierne korzyści. Przekonało się o tym miasto Białystok. To właśnie do tego miasta trafiła Polska Nagroda Krajobrazowa wręczana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W szóstej edycji konkursu organizatorzy docenili przebudowę koryta rzeki Białej na odcinku od ul. Miłosza do ul. Pod Krzywą. Po sześciu latach od ukończenia przedsięwzięcia inicjatywę doceniono. Ale po kolei.
Powrót do źródeł
Prace nad przebudową Białej rozpoczęły się w 2015 roku i trwały do czerwca 2016 roku. Przedsięwzięcie było o tyle nietypowe, że w końcu zamiast ujarzmiania, betonowania i prostowania koryta podjęto próbę przywrócenia naturalnego charakteru rzeki. W tym celu odtworzono starorzecze i przeprowadzano meandryzację rzeki, czyli mówiąc prościej, z wyregulowanej nieciekawej i zubożonej przyrodniczo rzeki, stworzono obfitującą w zakola i meandry rzekę jaką znali nasi dziadkowie i bliższą tej, jaką stworzyła natura. Stworzono również zastawkę spiętrzającą wodę. Rzeka jest dłuższa, ma więcej wody lepszej jakości
Nowa rzeka – nowe życie
W efekcie wykonanych prac udało się podnieść poziom wody w rzece i wydłużyć bieg rzeki, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pobliskich terenów. Jednak największą korzyścią jest fakt, że sama natura doceniła starania i wkrótce po ukończeniu prac w rzece pojawiły się ryby. Powróciły szczupaki, płocie, okonie, pojawiły się nowe gatunki roślin, a tereny zaczęły odwiedzać, niespotykane dotąd w tych stronach, ptaki. Jak się okazuje, dobra kondycja przyrody, wpływa na poprawę życia mieszkańców. Wokół rewitalizowanych terenów powstały ścieżki rowerowe, a i w samym centrum Białegostoku powstała enklawa zieleni. Można? Można!
Dla kogo Polska Nagroda Krajobrazowa?
Polska Nagroda Krajobrazowa to istniejąca od 2012 roku inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, mająca na celu wyróżnić: