Mimo trudnej przeszłości Ner odrodził się i przynajmniej w części zachował swój pierwotny, dziki charakter. Malownicze zakola, pogłębione koryto i łatwy dostęp do brzegu, sprawiają, że wędkowanie w Nerze ma sens i pozwala na aktywny i przyjemny wypoczynek z wędką. Czy trzeba czegoś więcej?
Trudne chwile „łódzkiej” rzeki
Ner to licząca 134 kilometry długości rzeka przepływająca przez tereny województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Ten malowniczy, prawy dopływ Warty stał się największą ofiarą rozwoju aglomeracji łódzkiej. Wystarczy wspomnieć, że do rzeki trafiają niemal wszystkie ścieki z Łodzi. Do 2000 roku funkcjonował tylko system krat oczyszczający wodę z grubszej zawiesiny, co w konsekwencji sprawiło, że życie w rzece niemal całkowicie zamarło.
Nowa szansa na nowe stulecie
W 2000 roku Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi osiągnęła zdolność biologicznego oczyszczania, na tyle skutecznego, że znacząco poprawiła się jakość wody, a rzeka otrzymała kolejną szansę. Dowodem na to, że w rzekę warto inwestować było przeprowadzone w ramach programu „Nasze Łowiska” zarybienie rzeki latem 2022 roku narybkiem jazia, o którym szerzej pisaliśmy tutaj. Niestety tegoroczne lato bardzo doświadczyło większość polskich rzek, czego ponurym symbolem była katastrofa, która w sierpniu spustoszyła Odrę. Alarm podniesiono również nad Nerem, gdzie z wody wydobyto 250 kilogramów śniętych ryb. O tym wydarzeniu możecie przeczytać tutaj.
Z wędką nad Ner
Dziś Dolina Neru może doczekać się ochrony prawnej, o czym jednogłośnie zadecydował sejmik województwa łódzkiego. Chroniony Obszar Krajobrazu Doliny Neru będzie pierwszym od ponad dekady obszarem w województwie łódzkim objętym ochroną prawną. Ochrona Doliny Neru, jest niejako pokłosiem katastrofy na Odrze. Najpiękniejsza łódzka rzeka jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt i stanowi wyjątkowo cenny krajobrazowo fragment. Z wędkarskiego punktu widzenia, Ner, przynajmniej w okolicach ujścia do Warty, to leniwie płynący odcinek o głębokości około 2-3 metrów. Niewielki uciąg i łatwy dostęp do wody, sprzyjają wędkarzom spławikowym. Na haczyki najczęściej trafiają płocie, krąpie, karasie, sporadycznie karp i jaź. Spinningowcy mogą liczyć na okonie i wymiarowe szczupaki. Warto zasadzić się na suma, chociaż moje próby skończyły się na uporczywych braniach sumowego przedszkola. Nerem zarządza Okręg PZW Sieradz.