Wielu wędkarzy marzy o wybraniu się na ryby, nad jedno z największych polskich jezior. To właśnie w takich zbiornikach można bowiem liczyć na złowienie największych okazów. Często można usłyszeć o legendarnych, ogromnych osobnikach, które w ostatniej chwili wymknęły się kolegom wędkarzom, pozostawiając ich bezradnych i zrozpaczonych. Takich historii lepiej słuchać z przymrużeniem oka, jednak prawdą jest, że wielkie, polodowcowe jeziora są bogate w prawdziwe olbrzymy. Sprawdź, jakie ryby kryją największe jeziora w Polsce.
Śniardwy: jakie okazy można tutaj spotkać? Obowiązkowy punkt dla wszystkich wędkarzy
Śniardwy, to największy w Polsce, naturalny akwen. Jego powierzchnia wynosi aż 113,8 kilometrów kwadratowych, jest długie na 22,1 kilometrów, a jego średnia głębokość wynosi prawie 6 metrów. Co więcej, jego maksymalna głębokość to aż 23,4 metry! Jezioro Śniardwy znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To dom dla wielu gatunków ptaków, płazów, lecz także interesujących wędkarzy ryb. Łowienie z brzegu może stanowić niemały problem. Jezioro w wielu miejscach jest płytkie i usłane sporymi kamieniami, które stanowią zagrożenie dla osób pływających łódką. Dodatkowo brzegi porośnięte są gęsto rosnącymi trawami i trzcinami. Łowienie w takich warunkach nie należy do najprzyjemniejszych. Dobrze jest zaopatrzyć się w łódkę i w ten sposób polować na okazy z głębin. Gatunki ryb, które pływają w jeziorze Śniardwy, to szczupaki, leszcze, okonie i liny, jednak w ostatnich latach często można usłyszeć także o sumach.
Mamry, czyli drugie największe jezioro Polski. Co można w nim znaleźć?
Jezioro Mamry składa się z 6 połączonych ze sobą jezior. Są to:
- Mamry właściwe
- Jezioro Święcajty
- Jezioro Kirsajty
- Jezioro Dargin
- Jezioro Dobskie
- Jezioro Kisajno
Ten drugi pod względem wielkości w Polsce akwen posiada aż 33 wyspy. Powierzchnia wynosi do 10282,4 ha, średnia głębokość to 9,8 metra, a maksymalna głębokość to aż 43,8 metra! Łowienie z brzegu jeziora Mamry, może stanowić wyzwanie, gdyż jest on niski, podmokły, a w dużej mierze porośnięty lasem. Lepiej więc zaopatrzyć się w łódkę. Gatunki ryb, które tutaj znajdziesz to szczupak, okoń, sandacz, leszcz, lin, płoć oraz węgorz.
Największe jeziora w Polsce – Jezioro Łebsko. Tutaj można spotkać morskie okazy!
To jezioro, jest nie lada gratką dla wędkarzy! Łebsko, to aż 71,4 kilometry kwadratowe powierzchni, jego średnia głębokość to 1,6 metra, a maksymalna głębokość wynosi 6,3 metra. Należy do jezior eutroficznych. Jest ono oddzielone od morza mierzeją, a woda w nim jest słona. Nie jest specjalnie głębokie, jednak można tutaj spotkać spore okazy. Wędkarze mogą łowić liny, leszcze, karpie, karasie, wzdręgi oraz praktycznie wszystkie białe ryby, które można znaleźć w zbiornikach wodnych Polski. Jeżeli ryby nie będą brały, to dodatkową atrakcją, z jakiej można skorzystać, aby poprawić sobie humor po nieudanych połowach, jest spacer po Słowińskim Parku Narodowym, na którego terenie znajduje się jezioro.
Dlaczego warto udać się na ryby na największe jeziora?
Polski krajobraz, szczególnie w północno-wschodniej części kraju, jest bogaty w imponujące jeziora. Co sprawia, że łowienie właśnie w tych miejscach jest tak atrakcyjną opcją? To między innymi możliwość trafienia na największe okazy, które doskonale czują się w największych akwenach. Co więcej, nawet pomimo sporej popularności największych jezior często nie musimy konkurować z innymi wędkarzami – miejsca z pewnością wystarczy dla wszystkich. Z tych powodów powyższe jeziora powinny być obowiązkową pozycją na mapie każdego dla miłośnika wędkowania.