Nie jest żadną tajemnicą, że nęcenie to duży krok do wędkarskiego sukcesu. Za to tajemnicą są już receptury zanęt. Mistrzowie bardzo rzadko dzielą się swoimi przepisami na najlepsze mieszanki, a te które znajdziemy na sklebpowych półkach często nie spełniają naszych oczekiwań lub są zwyczajnie za drogie. A gdyby tak spróbować stworzyć własną zanętę domową?
Wizyta w młynie
Przy odrobinie zaangażowania mamy szansę stworzyć zanętę domową – skuteczną, uniwersalną i relatywnie tanią. Wystarczy sięgnąć po dostępne składniki i zacząć trochę eksperymentować. Dodawane otręby pszenne do zanęty są pierwszym i bardzo powszechnym wypełniaczem. Dostaniemy je w sklepach ze zdrową żywnością lub niektórych marketach. Znacznie wygodniej jednak jest pozyskać ich znaczną ilość w młynie lub zamówić przez internet. Jednym z moich ulubionych dodatków jest również bułka tarta. To znany od lat składnik, który pełni głównie rolę objętościową, jednak po odpowiedniej metamorfozie bułka staje się lekka, aromatyczna i bardzo ładnie pracuje w zanęcie. Wystarczy ją podprażyć na patelni lub w piekarniku, aby uzyskała złocisty kolor.
Zanęta domowa – odrobina słodyczy i konopie w zanęcie
Czas nadać naszej zanęcie smak, aromat i odpowiednią spoistość. W tym przypadku świetnie sprawdzą się biszkopty. Słodkie i kleiste – ryby je uwielbiają. Ale uwaga! Biszkopty są bardzo sycące i należy zachować umiar w ich dawkowaniu. A jeśli już o składnikach przyciągających ryby jak magnes mowa, nie można zapomnieć o konopiach. Konopie w zanęcie – Możemy stosować je w kilku wariantach. Jako surowe ziarno, gotowane lub prażone. Bardzo ciekawym patentem są gotowane konopie, szczelnie zamknięte w słoikach. Przygotowanie zapasu ziaren nie stanowi większego problemu, a woda po konopiach doskonale nada się do nawilżania zanęty. Tłuste, surowe ziarna konopii, zmielone razem z garścią płatków kukurydzianych to skuteczny sposób na pracę zanęty. Oczywiście nie tylko konopie powinny znaleźć się w zanęcie. Mielone ziarna surowej kukurydzy czy prażone pestki dyni, to sprawdzone dodatki mistrzów. Wszystkie składniki do przygotowania zanęty domowej, bez problemu znajdziecie w sklepach.
Ziemia i żwir – dociążenie zanęty
Kiedy zajdzie konieczność dociążenia zanęty, bądź stonowania koloru naszej zanęty, warto sięgnąć po odrobinę ziemi z kretowiska, a tam gdzie wyjątkowo silny nurt daje się we znaki, dociążyć mieszankę żwirem. Aby poprawić pracę zanęty dodaję do niej niewielką ilość mielonego pływającego pelletu, takiego, którym karmi się ryby w oczku. Żeby nadać zanęcie odpowiedni aromat możemy odwiedzić sklep z ziołami, bądź zainwestować w gotowe aromaty. Do najczęściej stosowanych należą: wanilia, truskawka, anyż, kolendra, piernik i czekolada.
Satysfakcja gwarantowana!
Oprócz składników równie ważne jest przygotowanie zanęty domowej. Przede wszystkim powinny one być możliwie najdrobniej zmielone. Nawilżona zanęta domowa, tuż przed łowieniem, powinna zostać przetarta przez sito. Obowiązkowo trzeba dodać odrobinę „mięska” w postaci pinki lub białych robaków. Zdaję sobie sprawę, że to dość pracochłonne zadanie. Ale kto mówił, że będzie łatwo? Jednak kiedy stworzycie już własną zanętę, satysfakcja wynagrodzi każdy trud. Do zobaczenia nad wodą!