Lin to ryba, która preferuje muliste dno i skrywanie się przed światem – z tego względu czasem niezwykle ciężko jest ją dostrzec. Mimo tego jest to jeden z gatunków najbardziej lubianych przez wędkarzy. Aby zwiększyć swoje szanse na złowienie tej ryby, warto zapoznać się z jego zachowaniem i najlepszymi metodami połowu.
Lin i jego zwyczaje – co sprawia, że jest to tak wyjątkowy gatunek?
Choć lin rzadko jest uznawany za szczególnie atrakcyjną rybę pod względem wizualnym, jest on doceniany za przyjemny, delikatny smak i bardzo zdrowe mięso. Jego zachowanie sprawia, że gatunek ten wyróżnia się na tle innych ryb, które możemy spotkać w polskich akwenów. Lin należy do zbieraczy – oznacza to, że głównym źródłem jego pożywienia jest to, co można znaleźć na samym dnie. Ryba żywi się przede wszystkim skorupiakami, które często występują w mule, jak również ślimakami i innymi niewielkimi organizmami. Jednocześnie sprawia to, że w jego układzie pokarmowym często znajduje się także… piasek.
Mimo że dieta lina nie brzmi jak sposób na osiągnięcie sporych rozmiarów, największe okazy mogą sięgać nawet 70 cm długości. Imponująca jest również ich masa, która może wynieść aż 7 kilogramów. Typowe osobniki są oczywiście zdecydowanie mniejsze; co więcej, połów jest w pewnym stopniu regulowany przez prawo. Typowe rozmiary to 20–30 centymetrów długości przy wadze w okolicach 2 kilogramów. Lin jest pokryty miedzianozłotymi łuskami z zielonymi elementami, które są pokryte dość sporą ilością śluzu.
Gdzie można złowić lina?
Wiele początkujących, zapalonych wędkarzy liczy na to, że już za pierwszym podejściem uda im się złowić lina. Nie jest to jednak łatwa sztuka. Kiedy najlepiej wybrać się na wędkowanie? Na spotkanie z przedstawicielami tego gatunku możemy liczyć już w pierwsze dni wiosny, gdy temperatura powoli wzrasta po zimie. Najlepiej zacząć w kwietniu i maju. Po tarle, które ma miejsce w sierpniu i wrześniu, możemy z kolei liczyć na najbardziej obfite połowy.
Warto pamiętać, że przy wysokiej temperaturze liny lubią leżeć w bezruchu na samym dnie zbiornika wodnego. Ryby z tego gatunku żerują w ciągu całego dnia; ze względu na swoje preferencje żywieniowe uwielbiają miejsca z dużą ilością mułu, plątaniną korzeni i licznymi kamieniami. W takich miejscach mogą także skutecznie ukrywać się przed wędkarzami, przez co złowienie lina może okazać się nie lada wyzwaniem. Gatunek ten rzadziej możemy spotkać w rzece – lepszym wyborem będą starorzecza, zbiorniki zaporowe i jeziora. Dobrym pomysłem będzie również wyprawa nad kanał czy mniejszy staw; musimy jednak wybrać akwen z mulistym dnem.
Należy pamiętać, że wymiar ochrony lina wynosi 25 centymetrów.
Metody połowu lina – jak zwiększyć swoje szanse na złowienie ryby?
Udając się na wędkowanie, na przynętę wybierz robaki – zarówno białe, jak i czerwone. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w rosówki i kukurydzę. Część wędkarzy preferuje z kolei gotowane ziemniaki – to tani i skuteczny sposób na złowienie lina.
Zanęta w przypadku linów nie jest koniecznością, jednak decydując się na jej użycie, możesz wybrać żółty piasek lub darninę. Do takiej bazy można dodać sporą liczbę robaków, rosówek czy gotowanych ziemniaków. Liny z reguły łowimy na zestaw spławikowy, ale z powodzeniem możemy stosować także metodą gruntową.
Liny to bardzo waleczne i piękne ryby, dlatego też zachęcamy do szukania miejsc ich żerowania i połowów.