Już w szkole podstawowej, gdy omawiane są tematy związane z klimatem, porusza się kwestię kwaśnych deszczy. Jak wiadomo, nie mają one pozytywnego wpływu na środowisko. Co ważne dla wędkarzy, zabijają organizmy, które żyją w zbiornikach wodnych. Jeżeli interesuje Cię, czym są kwaśne deszcze, jak dokładnie wpływają na środowisko naturalne oraz mniejsze i większe zbiorniki wodne, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim znajdziesz ciekawe fakty i dokładne informacje na temat kwaśnych deszczy.
Kwaśne deszcze. Czym dokładnie są i dlaczego mogą być tak niebezpieczne? Dowiedz się więcej
Czym tak naprawdę są kwaśne deszcze? To zjawisko to po prostu opady atmosferyczne, które mają odczyn kwaśny, ponieważ zawierają w sobie różne rodzaje kwasów, które w połączeniu z gazami z powietrza, dają zabójczą mieszankę. Będą to między innymi dwutlenek siarki, siarkowodór, tlenek azotu i chlorowodór. Wszystkie zostały wyemitowane do atmosfery w czasie spalania paliwa, jak i podczas produkcji przemysłowej. Dlatego kwaśne deszcze są stosunkowo nowym, degradującym środowisko zjawiskiem. Wszystko zaczęło się od rewolucji przemysłowej, kiedy to na większą skalę zaczęto wykorzystywać spalanie w różnych zakładach produkcyjnych.
Co jest główną przyczyną kwaśnych deszczy? Obwiniać za nie można znacznej mierze właśnie dwutlenek siarki. Pochodzi on w większości z palenisk przemysłowych, ale i silników samochodów oraz domowych pieców. W ostatnich latach kraje europejskie podjęły wiele działań, mających na celu zapobieganie pojawianiu się kwaśnych deszczy. Przede wszystkim, zmniejszyły emisję dwutlenku siarki. Niestety, ale w biedniejszych rejonach, problem wciąż nie został rozwiązany, a nawet stale rośnie. Dodatkowo, kraje położone na północnej półkuli Ziemi są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwa wynikające z kwaśnych deszczy.
Kwaśne deszcze – jak powstają i ile wynosi ich pH?
Kwaśne deszcze charakteryzują się odczynem kwasowym pH <5,6, który niezwykle negatywnie wpływa na życie roślin i zwierząt z całego świata. Taki opad powstaje w wyniku pochłaniania zanieczyszczeń powietrza przez znajdującą się w nim parę wodną. Jeśli chodzi o strefy przemysłowe, to na zawartość kwaśnych deszczów składa się również kwas siarkowodorowy oraz kwas solny. Mało kto wie, ale zanieszczyszczenia znajdujące się w kwaśnych deszczach osiadają nie tylko na roślinności, ale również na samochodach i budynkach.
Jak sprawa ta ma się w Polsce? Otóż z roku na rok można zauważyć coraz mniejszą emisję zarówno dwutlenku siarki, jak i tlenków azotu. Władze poszczególnych miast celem wyeliminowania smogu i kwaśnych deszczy, dofinansowują wymianę pieców mieszkańców na te bardziej ekologiczne. Jeśli chodzi zaś o rolnictwo, które również przyczynia się do powstawania tego zjawiska, na terenie Unii Europejskiej wprowadzane są coraz to bardziej restrykcyjne przepisy, zabraniające korzystania ze szkodliwych nawozów.
Poznaj fakty na temat kwaśnych deszczy. Co zapobiega ich występowaniu?
Niestety, ale kwaśne deszcze są wyjątkowo niebezpieczne dla fauny i flory na całym świecie. Takie zakłócenie naturalnej równowagi odbija się na ludziach. Wędkowanie będzie niemożliwe, jeżeli nie będzie czego łowić. Groźny kwaśny deszcz, który pada do jezior, rzek, stawów czy innych zbiorników wodnych, zabija mieszkające w nich organizmy.
Kwaśne deszcze mogą powstać na skutek naturalnych zanieczyszczeń powietrza. Jednymi z przyczyn takich zjawisk, są wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne, a także pożary lasów.
Takie zagrożenie źle wpływa nie tylko na rośliny i zwierzęta. Znaczący wpływ mają także na ludzi. Kwaśny deszcz potrafi zniszczyć materiały budowlane, ale i tworzywa sztuczne, czy też metale. Dodatkowo, mają katastrofalny wpływ na liczne w Polsce i na całym świecie zabytki, które zostały wybudowane z wapienia i piaskowca.
Czy można zapobiec takiemu zagrożeniu? Na szczęście, naukowcy znaleźli na nie sposób. Budowane są specjalne urządzenia, które wyłapują z powietrza tlenek siarki i azotu. Na co dzień na całym świecie prowadzone są także kampanie, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa.